Antykoncepcja na wakacje

Dostałyśmy od was masę listów z pytaniami o wakacyjną antykoncepcję. Nurtujące was kwestie wyjaśnia nasz zaufany lekarz ginekolog.
Antykoncepcja na wakacje
29.07.2008

Lato to czas gorących imprez i burzy uczuć. W szale przygotowań do wakacyjnych wypraw, pamiętajmy o odpowiedniej antykoncepcji. Dzięki temu skutecznie uchronimy się przed niechcianą ciążą oraz chorobami wenerycznymi.

Oto najczęściej zadawane przez Was pytania:

Czy uprawiając seks podczas miesiączki, zajdę w ciążę?

W ciążę można zajść w trakcie całego cyklu (oczywiście, jeśli nie stosujesz żadnych środków antykoncepcyjnych). Prawdopodobieństwo zapłodnienia w trakcie miesiączki jest po prostu mniejsze niż normalnie, ale nadal istnieje. Wynika to z nieregularności cyklu i jego podatności na czynniki takie jak stres, zmiana klimatu czy choroba. Poza tym wiele kobiet ma bardzo nieregularne cykle i owulacja może nastąpić, np. wkrótce po miesiączce (a pamiętajmy, że plemniki żyją w ciele kobiety nawet do 7dni!).

Czy prezerwatywa daje 100 % ochrony?

Prezerwatywa to najstarsza i najbardziej popularna metoda antykoncepcji. Polecam ją szczególnie paniom, które nie mają stałego partnera. Jest jedynym środkiem, który zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Trzeba jednak pamiętać, że nie daje 100% ochrony przed ciążą czy chorobami wenerycznymi (może pęknąć, zsunąć się lub po prostu być źle założona). Przy prawidłowym użyciu jej skuteczność jest jednak bardzo wysoka.

Co to jest pigułka jednoskładnikowa?

Tabletka zawiera tylko jeden hormon - progestagen. Pigułkę stosuje się codziennie, bez przerwy między opakowaniami. Metoda ta jest idealna dla kobiet, u których przy stosowaniu tradycyjnej pigułki antykoncepcyjnej wzrasta ryzyko powikłań zakrzepowo – zatorowych. Przeciwwskazania są wynikiem obecności składników estrogennnych w doustnej tabletce antykoncepcyjnej. Pigułkę jednoskładnikową poleca się głównie paniom, które palą papierosy albo mają problemy z nadwagą. Stosowanie tego typu pigułki nie ma wpływu na mleko matki, więc rekomendowana jest również kobietom w okresie laktacji.

Jak działa plaster antykoncepcyjny?

Plaster zawiera dwa hormony, uwalniane w sposób ciągły, które przedostają się przez skórę do krwi. Przyklejamy co tydzień nowy, przez okres trzech tygodni, po czym następuje siedmiodniowa przerwa. Najlepiej nakleić go w miejscu, gdzie mamy więcej tłuszczu, np. na pośladku czy ramieniu.

Czy doustna pigułka antykoncepcyjna to pewna metoda ochrony?

Działanie DTA (doustnej tabletki antykoncepcyjnej) polega na niedopuszczeniu do owulacji, a tym samym nie ma możliwości zajścia w ciążę. Pigułkę stosujemy przez 21 dni, po czym robimy siedmiodniową przerwę. Oprócz tego, że daje najpewniejszą ochronę przed ciążą (jeśli jest zażywana o regularnej porze), niesie ze sobą jeszcze inne korzyści. Łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, hamuje zbyt obfite krwawienia, pozytywnie wpływa na włosy, cerę i paznokcie, zmniejsza ryzyko rozwoju raka jajników oraz raka macicy. Nowoczesne pigułki nie powodują również zatrzymania wody w organizmie.

Na czym polega antykoncepcja doraźna?

Metoda ta jest stosowana w sytuacjach awaryjnych – kiedy nie zastosowałyśmy antykoncepcji albo nieodpowiednio się zabezpieczyłyśmy. Na skorzystanie z niej mamy tylko 72 godziny po odbytym stosunku. Lekarz może zalecić zastosowanie tabletki zawierającej wysoką dawkę progestagenów albo w ciągu 5 dni założyć wkładkę antykoncepcyjną (np. system antykoncepcji wewnątrzmacicznej, w skład którego wchodzi progestagen). Działania takie jak płukanie pochwy z użyciem środków plemnikobójczych, są nieskuteczne. Pamiętaj, że antykoncepcji doraźnej nie można stosować częściej niż raz w miesiącu.

Ostatnio dużo mówi się na temat wewnątrzmacicznego systemu hormonalnego – co to jest?

Metoda ta wykazuje podobną skuteczność zabezpieczania przed ciążą jak pigułka antykoncepcyjna. Jest jednak bezpieczniejsza, ze względu na mniejszą ilość hormonów. System polega na włożeniu do macicy niewielkiej wkładki w kształcie litery T, która uwalnia 20 mcg hormonu na dobę. Tę metodę antykoncepcji można zastosować już sześć tygodni po porodzie – wkładka nie wpływa w żaden sposób na mleko matki. Wśród jej zalet można wymienić: złagodzenie bolesnych i obfitych miesiączek, ochronę przed zakażeniami miednicy oraz rakiem błony śluzowej macicy. Oprócz tego wkładki zabezpieczają przed ciążą długoterminowo (5 lat) i w małym stopniu ingerują w naturalny cykl kobiety.

Przede mną bardzo długa podróż samolotem. Kiedy powinnam zażyć tabletkę antykoncepcyjną, biorąc pod uwagę zmianę czasu?

Zachowaj czasowy system europejski. Jeżeli natomiast twój pobyt za granicą jest długi, w starym systemie poczekaj do miesiączki (np. jeśli w Polsce brałaś pigułkę o godzinie 17, a jest 5-godzinne przesunięcie, weź ją o godzinie 22). Po miesiączce ustal nową godzinę, dopasowaną do nowej strefy czasowej.

Polecane wideo

Komentarze (57)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 24.03.2009 19:39
hmmm aja mam takie pytanie od roku stosuje tabletki yasminnella i teraz kochalismy sie bez zabezpieczenia dodatkowego w ciagu tej siedmio dniowej przerwy i byl to drugi dzien okresu!czy moge zajs w ciaze?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.01.2009 21:18
jeśli to Twoje pierwsze opakowanie to powinnaś pierwsza tabletkę wziąć PIERWSZEGO dnia miesiączki, jeśli nie chcesz jej brać wieczorem to możesz rano, lub o innej porze, kiedy ci pasuje (nie jest ważne o jakiej porze weźmiesz pierwsza tabletkę, chodzi tylko o to by każdego dnia brać o tej samej porze)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.12.2008 14:20
a ja mam takie pytanko, mam zacząć brać tabletki antykoncepcyjne by wyregulować okres, mam zacząć je brać w pierwszym dniu miesiączki, ale mam problem, wieczorem zamiast normalnej krwi "leci" brudna prawie brązowa i nie wiem czy mam wtedy wziąć tab. czy poczekać do następnego dnia. z góry dziękuję za odp :*
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.11.2008 18:04
to niemoralne
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.11.2008 20:38
[quote="Gosc"]ja niestosuje zadnych srodkow zabezpieczajacych moja sprawdzona metoda jest tzw sex przerywany o 3 lat jak dla mnie jest sprawdzony...[/quote] ja tez nic nie stosuje tylko przerywany i kalendarzyk i nie mialam wpadki mam dzieci w czasie kiedy chcialam je miec . przy odpowiednim poznaniu swojego cyklu i stalym partnerze to naprawde dziala!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie