Porada ginekologiczna: 5 sposobów na bóle menstruacyjne

Z badań wynika, że co druga kobieta musi borykać się podczas miesiączki z dokuczliwym bólem. Przedstawimy 5 skutecznych metod walki z uciążliwymi skurczami.
Porada ginekologiczna: 5 sposobów na bóle menstruacyjne
18.05.2010
> -->

Bóle menstruacyjne są efektem skurczów macicy. To ten sam rodzaj bólu, jaki odczuwa kobieta w czasie porodu, ale oczywiście podczas miesiączki jest on dużo słabszy. Macica ma skurcze cały czas, ale w normalnych warunkach są one bardzo łagodne i w sumie nieodczuwalne. Zadaniem skurczów jest pomoc w złuszczaniu się śluzówki macicy, tak aby umożliwić powstanie nowej warstwy, żeby kobieta w razie zapłodnienia mogła przyjąć w macicy jajeczko.

Uciążliwe dolegliwości mogą niestety skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie kobietom w ciągu pierwszych dni okresu. Są jednak sposoby, by sobie z bólem poradzić!

bolesne miesiączki
> -->

Tabletki przeciwbólowe i rozkurczowe

Zażywanie środków przeciwbólowych oraz rozkurczowych to najprostszy i zarazem najpopularniejszy sposób na walkę z bólami menstruacyjnymi. Ginekolodzy polecają tabletki z ibuprofenem (np. Ibuprom), które skutecznie koją uciążliwe dolegliwości, Aspirynę oraz No-Spę. O ile substancje przeciwbólowe jedynie maskują ból, o tyle preparaty rozkurczowe faktycznie usuwają ich przyczynę.

Zioła i suplementy diety

Ulgę może przynieść picie ciepłych napojów, szczególnie ziół o właściwościach rozkurczających, np. rumianku. Posiłki powinny być bogate w węglowodany. Warto także wspomóc się suplementami diety – magnezem, cynkiem oraz witaminą B6.

Gorąca kąpiel, termofor

Ciepłe okłady lub niezbyt długa kąpiel w wannie wypełnionej ciepłą wodą, mogą faktycznie przynieść ulgę w bólu, ale jednocześnie istnieje ryzyko, że wzmocnią krwawienia. Stosuj więc te metody bardzo rozważnie.

Medycyna alternatywna

Czasami na bóle pomaga medytacja i joga - zmniejszają odczuwanie stresu i bólu. Niektóre kobiety stosują aromaterapię - olejek lawendowy, rozmarynowy i majerankowy to najlepsze połączenie.

Odroczenie wyroku

Jeśli wiesz, że miesiączka wypadnie ci w niedogodnym okresie (np. w czasie planowanych wakacji albo w dniu ślubu), możesz ją przesunąć. Lekarze potrafią bez szkody dla kobiecego organizmu zatrzymać miesiączkę przy pomocy pigułek hormonalnych. Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym artykule.

Gabriela Mostowicz – Zamenhof

Zobacz także:

Czy tampony są szkodliwe?

Tampony są uważane za najwygodniejszy sposób ochrony przed krwawieniem miesiączkowym. Umiejętnie zaaplikowane, dają stuprocentowe uczucie komfortu oraz umożliwiają całkowicie normalne funkcjonowanie w te trudne dni.

O czym świadczą nieregularne miesiączki?

Jeśli jednak jesteś już po okresie dojrzewania i nadal nie potrafisz określić przybliżonej daty miesiączki albo do tej pory miałaś regularny cykl, a ostatnio  cierpisz na zaburzenia miesiączkowania, jak najszybciej powinnaś ustalić powód tych dolegliwości.

Polecane wideo

Komentarze (178)
Ocena: 4.97 / 5
gość (Ocena: 5) 22.04.2022 20:32
Jeśli dziewczyny macie problemy z bólami menstruacyjnymi i nie są one spowodowane problemami zdrowotnymi to z mojej strony polecam ziołowe tabletki salio SF femi https://saliomed.pl/bole-menstruacyjne-2/ . Ja dzięki nim jestem w stanie normalnie funkcjonować, mimo że wcześniej zwijałam się z bólu
odpowiedz
JEDYNEcoNAmnieDZIALA... (Ocena: 5) 23.08.2018 14:06
KOchane! Jeden jedyny i mój najukochańszy ekstrakt z konopiafarmacja pl. konkretnie 5% ESSENZ. Działa i mam nadzieje,że nie przestanie bo jest to najlepsze przeciwbólowe rozwiązanie jakie znam. W moim przypadku 20-30 min. Gdzie bólu pozbywam się całkowicie. No i trzyma układ odpornościowy w ryzach więc mam 2 korzyści.
odpowiedz
viki (Ocena: 5) 27.08.2017 10:15
Ja też od niedawna biorę na ból podczas miesiączki pyralginę. Wreszcie wystarcza jedna tabletka, żebym mogła się pozbyć dolegliwości
odpowiedz
adela (Ocena: 5) 14.06.2017 09:52
Też się podczas bólów miesiączkowych ratuję pyralginą. Daje mi tę pewność, że wystarczy jedna tabletka, żeby ból przestał dokuczać.
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 11.02.2017 13:30
Po pierwszej ciąży już jest lepiej ;)
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie