Porada ginekologiczna: O czym świadczą nieregularne miesiączki?

Z niecierpliwością oczekujesz spóźnionego okresu, obawiając się ciąży? A może uciążliwe krwawienia pojawiają się kilka razy w miesiącu? Dowiedz się, o czym świadczą zaburzenia miesiączkowania…
Porada ginekologiczna: O czym świadczą nieregularne miesiączki?
27.04.2010

Drogi Papilocie,

Ostatnio miewam bardzo nieregularne okresy, trudno mi przez to cokolwiek zaplanować, nie wspominając już o tym, że trzy miesiące temu krwawienie zaskoczyło mnie w samym środku dnia, gdy zupełnie nie byłam na to przygotowana. Od tamtego czasu nie dostałam jednak kolejnego okresu i jestem trochę zaniepokojona… Czy zaburzenia cyklu mogą być spowodowane braniem tabletek antykoncepcyjnych?

Proszę o odpowiedź, Magda.

Uznaje się, że prawidłowy cykl menstruacyjny powinien trwać od 21 do 35 dni, choć oczywiście zdarzają się wyjątki od tej reguły. Niektóre kobiety już od początku krwawią co 20 albo co 45 dni i w tym przypadku wydłużony czy skrócony cykl nie jest powodem do obaw, ponieważ tak funkcjonuje ich organizm. Nieregularna menstruacja nie powinna również niepokoić młodych, dorastających dziewcząt, ponieważ jest ona efektem niedojrzałości układu hormonalnego. Cykl nastolatek normuje się zazwyczaj w ciągu 2-3 lat od pierwszego krwawienia.

Jeśli jednak jesteś już po okresie dojrzewania i nadal nie potrafisz określić przybliżonej daty miesiączki albo do tej pory miałaś regularny cykl, a ostatnio  cierpisz na zaburzenia miesiączkowania, jak najszybciej powinnaś ustalić powód tych dolegliwości:

Odchudzanie. Długotrwałe stosowanie zbyt radykalnej diety oraz nagły spadek wagi mogą doprowadzić do zaburzeń miesiączkowania, a w konsekwencji nawet do zaniku okresu. Matka Natura była bardzo mądra hamując menstruację u bardzo chudych kobiet, ponieważ ich wątła budowa nie pozwoliłaby im na utrzymanie potencjalnej ciąży.  Zamiast wiec katować się dietami 1000 kalorii, postaw na lekkostrawny jadłospis oparty na warzywach, owocach oraz pokarmach bogatych w witaminy i żelazo. Dzięki temu, na odchudzaniu nie ucierpią twoje włosy i paznokcie, a przede wszystkim zdrowie!

Choroby.  Nieregularny cykl może być objawem niektórych kobiecych schorzeń, np. zespołu policystycznych jajników (PCOS). W takim wypadku zaleca się wywoływanie cyklicznych krwawień z odstawienia pigułkami antykoncepcyjnymi w terapii kombinowanej lub cykliczne podawanie niskich dawek nieandrogenizujących progestagenów. Więcej o PCOS przeczytasz tutaj.  Bezzwłocznie powinnaś udać do lekarza również jeśli zaobserwowałaś powracające plamienia miedzymiesiączkowe. Tego typu zaburzenia mogą świadczyć o raku szyjki macicy, chorobie wenerycznej albo nieleczonych infekcjach intymnych.

 

Antykoncepcja hormonalna. Jeśli nieregularne krwawienia pojawiają się w ciągu pierwszych trzech miesięcy brania tabletek, nie masz powodu do niepokoju - to normalna reakcja błony śluzowej macicy. Jeśli jednak zdarzają się w późniejszym okresie, koniecznie skonsultuj się z ginekologiem i poproś o zmianę środków. Zaburzenia menstruacji mogą się również pojawić po odstawieniu hormonalnej antykoncepcji. Organizm potrzebuje wtedy czasu na powrót do normalnego funkcjonowania i zajmuje to nawet kilka miesięcy. 

Stres. Naukowo udowodniono, że narastający lęk, napięcie oraz złe samopoczucie uruchamiają w organizmie kobiety szereg zmian o charakterze hormonalnym. Szczególnie duży wpływ na cykl menstruacyjny mają depresja, przewlekły stres oraz silne przeżycia emocjonalne (np. śmierć lub choroba kogoś bliskiego).

Zaburzenia hormonalne. Podstawą do specjalistycznego badania przyczyn zaburzeń miesiączkowych jest określenie poziomu hormonów tarczycy, estrogenów czy testosteronu. Po ich dokładnej analizie specjalista określi przyczyny zaburzeń. Najczęściej, za nieprawidłowy poziom hormonów w organizmie kobiety odpowiada nadczynność/niedoczynność tarczycy, przedwczesne wygasanie czynności jajników albo nieprawidłowa praca podwzgórza.

Wytężony wysiłek fizyczny.  Nie jest tajemnicą, że kobiety uprawiające wyczynowe sporty nie miesiączkują, ale zaburzenia menstruacji mogą się również pojawić u dziewcząt, które są na diecie, a dodatkowo ćwiczą po kilka godzin dziennie.  Długotrwała, zbyt intensywna aktywność fizyczna prowadzi do zaburzenia homeostazy hormonalnej, indukuje wzrost stężenia kortyzolu, a w efekcie skutkuje zahamowaniem lub całkowitym zanikiem menstruacji.

Ciąża. Jeśli nie używasz żadnego zabezpieczenia albo stosujesz ryzykowne metody antykoncepcji, a do tej pory miałaś regularny okres i teraz się nie pojawił, możesz mieć powody do niepokoju. Najlepiej zrób test ciążowy i niezależnie od jego wyniku zgłoś się do lekarza. Pamiętaj, że pozytywny wynik testu nie musi świadczyć o ciąży, ale o problemach z tarczycą, dlatego najlepiej, jeśli zostanie zweryfikowany przez lekarza podczas badania.

Menopauza. Jeśli jesteś między 45. a 55. rokiem życia zaburzenia miesiączkowania mogą być efektem wejścia w okres klimakterium.  Średnio, u kobiet w Polsce, ostatnia miesiączka występuje około 50-ki, ale objawy przekwitania (w tym nieregularne cykle) utrzymują się w organizmie kilka lat przed i nawet kilkanaście lat po menopauzie. Wiąże się to z postępującym nadmiarem wytwarzanej przez przysadkę mózgową prolaktyny oraz spadkiem produkcji hormonów jajnikowych, głównie estrogenów.

Zmiana klimatu i trybu życia. Wakacje w tropikach, długi lot samolotem, zmiana miejsca zamieszkania, a nawet zbyt mała ilość snu mogą się przyczynić do zaburzenia gospodarki hormonalnej. Jeśli więc niedawno wróciłaś z urlopu albo właśnie rozpoczynasz nową pracę, nie zdziw się jeśli okres nie pojawi się w odpowiednim momencie. Jeśli jednak okres nie pojawi się w ciągu dwóch-trzech tygodni od planowanej diety, koniecznie zgłoś się do lekarza.  

UWAGA! Jeśli nie możesz pochwalić się modelową długością cyklu i miewasz nieregularne miesiączki, a z jakichś powodów nie chcesz stosować hormonalnej antykoncepcji, zrezygnuj z ekologicznych metod zapobiegania ciąży. Udowodniono, że stosunek bez zabezpieczenia nawet przy jednodniowym wydłużeniu lub skróceniu cyklu może zaowocować ciążą, dlatego jak najszybciej zgłoś się do lekarza, aby wyjaśnić problem zaburzeń miesiączkowych i dodatkowo zabezpieczaj się prezerwatywą.

Opracowała Gabriela Mostowicz-Zamenhoff

Porady ginekologiczne publikujemy w każdy wtorek.

Zobacz także:

Porada ginekologiczna: Jak zapobiegać nadmiernym upławom?

Porada ginekologiczna: Jak przesunąć miesiączkę?

Polecane wideo

Komentarze (133)
Ocena: 4.97 / 5
Kolezanka (Ocena: 1) 01.04.2020 16:44
Dzień dobry mam pytanie i problem mam 44lata klika lat temu przeszlam chemie radioterapie od kilka lat mam nieregularny okres. Co 25 co 8dni co 70dni i wogule. Testy negatywne wspulzylam 18dni temu. Ale nie mialam go w srodku. Wiec czy ja juz musze przygotowac sie do menopalzy
odpowiedz
Gość 29 (Ocena: 5) 09.10.2019 21:30
Witam mam 29 lat ,jestem mamą 2 dzieci 5 lat i 3lata .Rok czasu zaznaczyłam sobie w kalendarzyku początek miesiaczki i zauważyłam że strasznie mam nieregularna miesiączkę .Raz ona trwa co 36 dni a raz co 49 dni .( Przed porodem dzieci miałam wszystko prawidłowo ) .Od ponad 2 lat mam brak miesiączki 4 razy w roku (nie mam wogole okresu) a w miesiącach w których mam miesiączkę pojawia się dwukrotnie długość dni krwawienia srednio jest od 8 do 12 dni . Czy powinnam się martwic ? Proszę o jaka kolwiek odpowiedź .
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.09.2019 13:41
Witam mam 17 lat ,moja miesiączka jest nieregularna I mam ją co 10 dni i trwa 3 ,4 dni boje się że to coś poważnego doradzi mi ktoś coś
odpowiedz
Magdalena (Ocena: 5) 29.08.2019 09:30
43 dniowy cykl i dzień okresu .Zawsze miałam okres regularnie 28dni ,potem wystąpił dwa razy w miesiacu w przeciągu tygodnia ,kolejny miesiąc 28,kolejny już 34 i dzień krwawienia teraz 43 i dzień krwawienia.powod do zmartwien?Mam 39 lat ,ciąża nie wchodzi w grę.
odpowiedz
Ola (Ocena: 5) 28.12.2017 15:06
Mam 20 lat od kilku miesięcy miesiączkuje 21-23 dni i brak u mnie dni płodnych sama biała wydzielina temperatur 36.7 36.5 .36.6 lekarz pow że to normalne
odpowiedz

Polecane dla Ciebie