Raport globalny: Jaki jest koszt miesiączkowania w 2024 roku?

I jaką kwotę wydajemy na produkty menstruacyjne przez całe życie?
Raport globalny: Jaki jest koszt miesiączkowania w 2024 roku?
Fot. pexels
09.03.2024

Każdego dnia na całym świecie menstruuje kilkaset milionów ludzi. Ale nie wszystkich stać na zakup niezbędnych w tym czasie produktów, takich jak podpaski czy tampony. Jaki jest koszt miesiączkowania w 2024 roku? I jaką kwotę wydajemy na produkty menstruacyjne przez całe życie?

Healthnews przygotował raport, badający różnice w kosztach najczęściej używanego produktu menstruacyjnego - podpasek. Analizując ceny najbardziej przystępnych podpasek w różnych krajach i przeliczając je na dolary amerykańskie, eksperci zidentyfikowali kraje, w których produkty menstruacyjne są najtańsze i najdroższe, a także podali globalny koszt menstruacji w ciągu całego życia.

Zobacz także: Nosisz wkładkę higieniczną codziennie? Ginekolożka ostrzega

- Aby obliczyć koszt podpasek, znaleźliśmy najniższą cenę pojedynczej podpaski w 30 krajach, stosując lokalne kursy walut przed przeliczeniem ich na dolary amerykańskie. W przypadku Wielkiej Brytanii wzięliśmy pod uwagę ceny z Anglii, Walii i Irlandii Północnej, zauważając, że Szkocja oferuje produkty sanitarne za darmo od 2022 roku.

Dane dotyczące cen uzyskaliśmy, wyszukując w Google lokalne apteki, drogerie i supermarkety w każdym kraju. Wyszukiwania te przeprowadzono zarówno w języku angielskim, jak i w odpowiednich językach lokalnych.

Aby obliczyć koszt miesiączki w ciągu całego życia, pomnożyliśmy koszt pojedynczej podpaski w każdym kraju przez 11 400. Tyle razy średnio dana osoba używa podpasek przez całe życie – czytamy w raporcie.

Kraje, w których podpaski są najtańsze

Niemcy i Finlandia wyróżniają się najbardziej przystępnymi cenami podpasek, gdzie jedna podpaska kosztuje zaledwie 0,04 USD. Ta cena, w połączeniu z odpowiednimi średnimi miesięcznymi dochodami, sprawia, że podpaski są niezwykle dostępne w tych krajach. Całkowity koszt podpasek w Niemczech i Finlandii wynosi około 490 USD.

koszt podpasek w różnych krajachFot. Mat. prasowe

Z kolei w Zjednoczonych Emiratach Arabskich cena podpaski jest najwyższa i wynosi 0,23 USD za sztukę. Pomimo wyższego średniego dochodu mieszkańców, podpaski pochłaniają większą część miesięcznych pensji, wykazując znaczne obciążenie finansowe. W ciągu całego życia osoba w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wydaje około 2 668 USD na podpaski.

W Stanach Zjednoczonych i Australii podpaski kosztują odpowiednio 0,15 USD i 0,14 USD. Biorąc pod uwagę średnie miesięczne dochody, podpaski w tych krajach są bardziej przystępne cenowo niż w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale nadal stanowią znaczny wydatek dla wielu osób.

Szwecja znajduje się pośrodku, z podpaskami, które umiarkowanie współgrają z miesięcznymi budżetami. W Polsce, pomimo niższych cen podpasek, względny koszt dla konsumentów jest wyższy niż w krajach o wyższych dochodach. Dlatego niższe ceny produktów nie zawsze są równoznaczne z większą dostępnością.

Podatek od sprzedaży produktów do higieny menstruacyjnej

W wielu krajach rozwiniętych, w tym w Szwajcarii i we Włoszech, tampony i podpaski higieniczne podlegają podatkowi od wartości dodanej (VAT) według stawek wyższych niż nieistotne towary codziennego użytku.

Na przykład w Stanach Zjednoczonych 36 stanów nakłada podatek od sprzedaży produktów do higieny menstruacyjnej, który nie jest stosowany w przypadku takich produktów jak prezerwatywy plemnikobójcze i leki na zaburzenia erekcji. Ten „podatek od tamponów” stanowi dodatkowe obciążenie finansowe dla osób doświadczających miesiączki, wpływając na ich zdolność do uczestniczenia w codziennym życiu.

Wysiłki mające na celu zmniejszenie lub zniesienie „podatku od tamponów” odniosły sukces w krajach takich jak Wielka Brytania, Australia, Kanada, Irlandia, Francja, Hiszpania, Portugalia, Holandia i niektóre stany USA. Podatek ten pozostaje jednak wysoki w takich krajach jak Dania, Szwecja i Węgry, gdzie stawki wynoszą odpowiednio 25%, 25% i 27%.

W odpowiedzi na te rozbieżności Niemcy obniżyły podatek VAT na produkty do higieny menstruacyjnej z 17% do 7% w 2020 r., uznając je za artykuły pierwszej potrzeby. Włochy poszły w ich ślady, obniżając podatek VAT do 5% w 2023 r., z 10% w 2022 r.

Unia Europejska zaktualizowała dyrektywę w 2022 r., umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w obniżaniu podatku VAT na produkty higieniczne poza poprzedni limit 5%. Pomimo tego postępu, wiele kobiet w Europie nadal boryka się z 23% podatkiem VAT na produkty menstruacyjne, a ich często niższe dochody są opodatkowane na tym samym poziomie, co u mężczyzn.

W Korei Południowej, Czechach i Meksyku podejmowane są inicjatywy mające na celu obniżenie podatków od produktów menstruacyjnych i zapewnienie bezpłatnych środków do higieny intymnej w szkołach.

W 2021 r. Lidl w Irlandii zaczął oferować bezpłatne produkty menstruacyjne potrzebującym, w następstwie raportu irlandzkiego Departamentu Zdrowia, który podkreślił ryzyko ubóstwa menstruacyjnego dla około 85 000 osób.

Pomimo tych wysiłków ceny produktów menstruacyjnych, takich jak podpaski, nadal pozostają wysokie.

Mat. prasowe

Zobacz także: Jednej na pięć kobiet w Polsce zdarzyło się nie mieć pieniędzy na podpaski

Polecane wideo

Horoskop miłosny na MARZEC ♥
Horoskop miłosny na MARZEC ♥ - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
gość (Ocena: 5) 30.03.2024 17:21
Fajnie sprawdzają sie kubeczki menstruacyjne Beppy Cup. Jestem zadowolona. W zestawie są 2 kubeczki, więc na spokojnie można sobie wymieniać
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.03.2024 08:42
Ja używam kubeczka menstruacyjnego no i biobidet gruszkę to taki mój must have miesiaczkowy ;) Wydaje mi się, że to najtańsza alternatywa
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 09.03.2024 20:44
Zakazać bo to emituje CO2
odpowiedz

Polecane dla Ciebie