Podwójne szczęście. Co może mieć wpływ na wystąpienie ciąży bliźniaczej?

O czym warto wiedzieć, spodziewając się bliźniąt?
Podwójne szczęście. Co może mieć wpływ na wystąpienie ciąży bliźniaczej?
Fot. pexels
27.11.2023

Ciąża bliźniacza to podwójne szczęście dla przyszłych rodziców. Oprócz radości rodzicom towarzyszy często lęk o przebieg ciąży i szczęśliwe rozwiązanie. O czym warto wiedzieć, spodziewając się bliźniąt - radzi położna Małgorzata Buba, laureatka konkursu “Położna na medal”.

Zobacz także: Nowe dane o aborcji w Polsce. Od wyroku TK co najmniej 7 kobiet w ciąży zmarło w szpitalach

Jakie są rodzaje ciąż bliźniaczych i kiedy można ją zdiagnozować?

Ciąża bliźniacza oznacza jednoczesny rozwój w jamie macicy dwóch płodów. Może ona powstać z zapłodnienia dwóch oddzielnych komórek jajowych przez dwa osobne plemniki, które od samego początku tworzą dwa oddzielne i różne genetycznie embriony. Rozwijające się płody to bliźniaki dwujajowe (dwuzygotyczne). Ciąża bliźniacza może powstać również w wyniku zapłodnienia przez jeden plemnik jednej komórki jajowej, której zygota dzieli się na dwa identyczne genetycznie embriony. Taką ciążę bliźniaczą określamy jednojajową (jednozygotyczną). Rozwijające się płody ciąży jednojajowej są zawsze jednej płci. W przypadku ciąży dwujajowej płody mogą być tej samej lub odmiennej płci.

Ciążę bliźniaczą można już zdiagnozować na pierwszej wizycie na podstawie badania USG. Na ekranie uwidaczniają się wówczas dwa pęcherzyki ciążowe.

Co może mieć wpływ na ciążę bliźniaczą?

Na częstość wystąpienia ciąży bliźniaczej wpływ może mieć wiele czynników, m.in. stosowanie terapii hormonalnej stymulującej owulację, ciąża wielopłodowa w wywiadzie u kobiety czy zapłodnienie pozaustrojowe. W rodzinach, gdzie rodziły się już bliźniaki występuje większe prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt. Skłonność do ciąż mnogich jest prawdopodobnie dziedziczona przez kobiety.

Ciąża bliźniacza jako ciąża wysokiego ryzyka

Ciąża bliźniacza jest ciążą wysokiego ryzyka, wymaga wzmożonej opieki położniczej i niesie ze sobą ryzyko porodu przedwczesnego. Większość porodów rozpoczyna się przed 37 tygodniem ciąży, często wymagają rozwiązania drogą cięcia cesarskiego.

Czas oczekiwania na dwójkę dzieci jest dla rodziców niemałym wyzwaniem. Przyszła mama boryka się zazwyczaj z podobnymi problemami jak każda ciężarna, takimi jak: mdłości, zgaga rozstępy czy problemy z zasypianiem, ale objawy te mogą być znacznie nasilone.

Jak przygotować się na nadejście bliźniąt?

Rodzice oczekujący dwójki maleństw mają świadomość, że ich dzieci mogą pojawić się na świecie wcześniej, wyprawkę zaczynają przygotowywać już po 20 tygodniu ciąży, aby nie zostawiać zakupów na ostatnią chwilę. Oprócz standardowej wyprawki dla noworodka muszą uwzględnić specyfikę ciąży w „dwupaku”. Każda kobieta w ciąży powinna zgłosić się do położnej rodzinnej, które przygotuje przyszłą mamę do prawidłowego przebiegu ciąży, porodu, połogu i opieki nad maleństwami. Położna przygotuje też kobietę do rozpoczęcia laktacji oraz karmienia dwójki dzieci.

Warto, aby mama przygotowała się do karmienia piersią i zaopatrzyła w laktator elektryczny, najlepiej podwójny, który sprawdzi się podczas pobudzania piersi do laktacji, a na późniejszym etapie laktacji będzie pomocny w odciąganiu pokarmu. Przyda się również duża poduszka do karmienia, dzięki której mama będzie mogła karmić jednocześnie dwoje dzieci. Już w ciąży warto zaopatrzyć się w wózek, którym bezpiecznie i wygodnie będzie można wozić bliźniaki. Dobrze, żeby był lekki, łatwy do składania i oczywiście bezpieczny. W dniu wyjścia ze szpitala potrzebne będą dwa foteliki samochodowe. Przy dwójce maluchów przydadzą się również podwójne ilości ubranek i pieluszek.

Pamiętaj, urodzenie bliźniąt to podwójne szczęście, ale i więcej obowiązków. Nie obawiaj się korzystać z pomocy bliskich Ci osób. Staraj się znaleźć również czas dla siebie. Jeśli urodzisz bliźnięta to czas urlopu macierzyńskiego wydłuża się do 31 tygodni. Dłuższy jest też urlop rodzicielski, który w przypadku porodów mnogich wynosi do 43 tygodni.

Zobacz także: Mój chłopak jest zazdrosny o ginekologa

Polecane wideo

Nie uwierzysz, co ludzie najchętniej kupują na Amazonie. Oto zaskakujące bestsellery
Nie uwierzysz, co ludzie najchętniej kupują na Amazonie. Oto zaskakujące bestsellery - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Emilia (Ocena: 5) 19.12.2023 16:30
Po porodzie warto zadbać o skuteczne zabezpieczenie podczas seksu - polecam błonę dopochwową Caya
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.12.2023 11:14
Jak macie problem po porodzie ze skurczeniem pochwy to z ręką na sercu polecam rozszerzacze Femila
odpowiedz
Marcysia (Ocena: 5) 07.12.2023 11:00
Gdy planuje się dziecko trzeba umieć skutecznie wyznaczać dni płodne. Może pomóc termometr owulacyjny Cyclotest MySense
odpowiedz

Polecane dla Ciebie