Wypowiedź ginekologa budzi ogromne kontrowersje. Trudno uwierzyć, że naprawdę to powiedział

Słowa tego specjalisty rozchodzą się szerokim echem w mediach.
Wypowiedź ginekologa budzi ogromne kontrowersje. Trudno uwierzyć, że naprawdę to powiedział
Fot. Pexels
19.09.2023

Liczba cesarskich cięć rośnie nie tylko w Polsce, lecz także na świecie. Specjaliści z różnych zakątków globu szukają przyczyn takiego stanu rzeczy. Słowa jednego z lekarzy w ostatnim czasie wywołały ogromne kontrowersje w ogólnoświatowych mediach. Jego opinia jest szeroko komentowana nie tylko w środowisku lekarskim.

Zobacz także: Aż 86% Polaków diagnozuje się u „Doktora Google”

Słowa doktora wywołały ogromne poruszenie nie tylko wśród lekarzy

Liczba cesarskich cięć rośnie lawinowo. Ich odsetek jest szczególnie wysoki w Polsce. Portal WP Kobieta dotarł do najnowszego raportu NFZ, z którego wynika, że w ubiegłym roku na 297 tys. porodów, aż 141 tys. zakończyło się cesarskim cięciem. To oznacza, że odsetek „cesarek” sięga blisko 48%. Głos w ogólnoświatowej dyskusji zabrał dr Marco Gaudoina, dyrektor medyczny Centrum Medycyny Reprodukcyjnej w Glasgow, w Szkocji, który stwierdził, że winę za to mogą ponosić... „grube pochwy”. Specjalista tezę poparł następującym argumentem:

Otyłość zwiększa ilość tkanki tłuszczowej w kanale rodnym, co powoduje, że jest on znacznie węższy. To utrudnia dziecku przeciśnięcie się przez niego. (…) Istnieje więc większe prawdopodobieństwo, że taka kobieta doświadczy tzw. „porodu utrudnionego”.

Słowa doktora wywołały powszechne oburzenie. Pozostali lekarze nie podzielają jego opinii. Wielu z nich przyznaje, że powiązanie pomiędzy nadwagą a częstym wykonywaniem cesarskiego cięcia istnieje, jednak dodatkowe kilogramy nie przekładają się na wygląd pochwy u kobiet, które zmagają się z otyłością.

Zobacz także: Tranzycja płciowa z perspektywy endokrynologa. Co warto wiedzieć?

Źródło: WP Kobieta 

Polecane wideo

Co mówi o Tobie godzina urodzenia?
Co mówi o Tobie godzina urodzenia? - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 4.14 / 5
gość (Ocena: 5) 12.01.2024 22:42
Poród naturalnie to przeżytek w dzisiejszych czasach cesarka to nic innego jak normalna kolej rzeczy po prostu ludzie idą z postępem po takiej prawdziwej cesarce nie czuć w ogóle bólu przez 3 dni działa znieczulenie pacjentka wraca bardzo szybko do siebie nie ma w ogóle blizny ciężko się dopatrzeć z 5 cm dziecko się rodzi z punktacją 10 nie musi być karmione piersią ale może są do tego środki które to powodują ludzie po prostu są zacofani a ci co mają pieniądze wiedzą doskonale cesarkę to najlepsze wyjście ludzie kiedyś też chodzili boso teraz chodzą w butach nie możemy stać w miejscu choć wielu chcę żeby tak było
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.09.2023 12:32
Po porodzie trzeba zadbać o gospodarkę hormonalną, kontrolowac cykle - u mnie sprawdza sie kontrola na monitorze płodności Afrodyta Smart
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.09.2023 15:21
Ciekawe czy się tam zmieści czołg?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.09.2023 15:04
Teraz już wiadomo dlaczego grube baby mają takie powodzenie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.09.2023 11:10
Widzicie kobiety, pan doktor mówi że macie za tłuste cipy.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie