Jednej na pięć kobiet w Polsce zdarzyło się nie mieć pieniędzy na podpaski

Ubóstwo menstruacyjne to nie tylko Trzeci Świat. To również rzeczywistość wielu Polek.
Jednej na pięć kobiet w Polsce zdarzyło się nie mieć pieniędzy na podpaski
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/bodyformuk/ & https://www.instagram.com/mybestperiod_/)
19.04.2023

Czy wiesz, że 54% nastolatek w Polsce przynajmniej raz nie poszło do szkoły z powodu okresu?

Czy zdajesz sobie sprawę, że 21% dziewczynek musiało zwolnić się z lekcji z powodu braku środków higieny menstruacyjnej?

Czy zastanawiało Cię kiedyś, dlaczego w szkołach, szpitalach, galeriach handlowych, na stacjach benzynowych czy w miejscach pracy dostępny jest papier toaletowy, ręczniki papierowe i mydło, a nie ma podpasek?

Ten wstrząsający wstęp można przeczytać na stronie TakDlaPodpasek.pl. Ubóstwa menstruacyjnego doświadcza kilkaset milionów kobiet z całego świata. Ono dzieje się wokół nas, także w krajach rozwiniętych i uznawanych za zamożne. Istnieje również w Polsce.

Zobacz także: Ile kosztuje bycie kobietą w Polsce? Powstał Kalkulator Kosztów Miesiączki, którym to obliczysz

Bezpłatny dostęp do podpasek w Polsce

Właśnie dlatego Okresowa Koalicja pod koniec maja złoży w Parlamencie projekt ustawy o bezpłatnym dostępie do środków menstruacyjnych we wszystkich polskich szkołach.

- Ten projekt nie ma politycznego charakteru. To kwestia praw człowieka. Dlatego apelujemy o jego poparcie do parlamentarzystek i parlamentarzystów każdej z partii oraz każdej organizacji pozarządowej – czytamy na stronie tej ważnej inicjatywy. Znajduje się na niej również apel do rządzących, który może podpisać każda z nas. - Chcemy pójść śladami Anglii, Francji, Szkocji czy Nowej Zelandii, gdzie takie przepisy i programy już istnieją. Zmieńmy na lepsze rzeczywistość w polskich szkołach.

Kampania społeczna o menstruacji

17 kwietnia w mediach pojawił się spot nagłaśniający problem ubóstwa menstruacyjnego w naszym kraju. Jedną z głównych ról zagrała w nim Marianna Zydek, narratorką kampanii jest z kolei Magdalena Cielecka.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Okresowa Koalicja (@okresowakoalicja)

Spot można obejrzeć na Facebooku, Instagramie, TikToku, YouTube, a także w telewizji. Nie wszystkie stacje zdecydowały się jednak na pokazanie nagrania w całości. - Problemem okazała się krew menstruacyjna, przez którą pełny film nie może zostać wyemitowany we wszystkich stacjach telewizyjnych. Nie ma też możliwości promowania tej wersji spotu w mediach społecznościowych (…). Na emisję pełnej wersji spotu, ze względu na krótkie ujęcie pokazujące krew menstruacyjną na podpasce nie zgodziły się TVN i TVP, gdzie zostanie pokazana jego okrojona wersja – czytamy na portalu Wirtualnemedia.pl. - Cały film trafił do emisji w Polsacie.

Zobacz także: Ubóstwo menstruacyjne to nie tylko Trzeci Świat. Jak wygląda w różnych krajach?

Polecane wideo

Twój znak zodiaku zdradza, czego najbardziej się boisz
Twój znak zodiaku zdradza, czego najbardziej się boisz - zdjęcie 1
Komentarze (81)
Ocena: 4.8 / 5
gość (Ocena: 5) 06.07.2023 13:48
Dobrze, ze na fajki macie i na tipsy.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.06.2023 16:06
Nuda 😠😠😡😡 ale z was babiki
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.04.2023 22:16
Według mnie kobieta powinna mieć łatwy i szybki dostęp do pomocy ginekologicznej. W oczekiwaniu na wizytę, warto zaglądać na stronkę o kobiecych problemach związanych ze zdrowiem oraz o planowaniu potomstwa i antykoncepcji - naturalnaplodnosc !
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.04.2023 22:11
Podczas okresu korzystam ostatnio z tamponów Beppy, idealnie nadają się także na basen i do sauny, przeznaczone sa także do seksu
odpowiedz
Pol (Ocena: 5) 25.04.2023 23:50
Tytuł wprowadza w błąd, bo napisali że 20% kobiet w Polsce nie stać a okazało się że po prostu nie są dostępne
odpowiedz

Polecane dla Ciebie