Czy wiesz, że 54% nastolatek w Polsce przynajmniej raz nie poszło do szkoły z powodu okresu?
Czy zdajesz sobie sprawę, że 21% dziewczynek musiało zwolnić się z lekcji z powodu braku środków higieny menstruacyjnej?
Czy zastanawiało Cię kiedyś, dlaczego w szkołach, szpitalach, galeriach handlowych, na stacjach benzynowych czy w miejscach pracy dostępny jest papier toaletowy, ręczniki papierowe i mydło, a nie ma podpasek?
Ten wstrząsający wstęp można przeczytać na stronie TakDlaPodpasek.pl. Ubóstwa menstruacyjnego doświadcza kilkaset milionów kobiet z całego świata. Ono dzieje się wokół nas, także w krajach rozwiniętych i uznawanych za zamożne. Istnieje również w Polsce.
Zobacz także: Ile kosztuje bycie kobietą w Polsce? Powstał Kalkulator Kosztów Miesiączki, którym to obliczysz
Właśnie dlatego Okresowa Koalicja pod koniec maja złoży w Parlamencie projekt ustawy o bezpłatnym dostępie do środków menstruacyjnych we wszystkich polskich szkołach.
- Ten projekt nie ma politycznego charakteru. To kwestia praw człowieka. Dlatego apelujemy o jego poparcie do parlamentarzystek i parlamentarzystów każdej z partii oraz każdej organizacji pozarządowej – czytamy na stronie tej ważnej inicjatywy. Znajduje się na niej również apel do rządzących, który może podpisać każda z nas. - Chcemy pójść śladami Anglii, Francji, Szkocji czy Nowej Zelandii, gdzie takie przepisy i programy już istnieją. Zmieńmy na lepsze rzeczywistość w polskich szkołach.
17 kwietnia w mediach pojawił się spot nagłaśniający problem ubóstwa menstruacyjnego w naszym kraju. Jedną z głównych ról zagrała w nim Marianna Zydek, narratorką kampanii jest z kolei Magdalena Cielecka.
Wyświetl ten post na Instagramie
Spot można obejrzeć na Facebooku, Instagramie, TikToku, YouTube, a także w telewizji. Nie wszystkie stacje zdecydowały się jednak na pokazanie nagrania w całości. - Problemem okazała się krew menstruacyjna, przez którą pełny film nie może zostać wyemitowany we wszystkich stacjach telewizyjnych. Nie ma też możliwości promowania tej wersji spotu w mediach społecznościowych (…). Na emisję pełnej wersji spotu, ze względu na krótkie ujęcie pokazujące krew menstruacyjną na podpasce nie zgodziły się TVN i TVP, gdzie zostanie pokazana jego okrojona wersja – czytamy na portalu Wirtualnemedia.pl. - Cały film trafił do emisji w Polsacie.
Zobacz także: Ubóstwo menstruacyjne to nie tylko Trzeci Świat. Jak wygląda w różnych krajach?