Przełomowe odkrycie Polaków. Stworzyli pierwszy, nieinwazyjny test na endometriozę

„To jest moc technologii i człowieka!” – czytamy we wpisie specjalisty.
Przełomowe odkrycie Polaków. Stworzyli pierwszy, nieinwazyjny test na endometriozę
Fot. Unsplash (Imani Bahati)
23.12.2022
Sylwia Kropiewnicka

Endometrioza to wyniszczająca choroba, którą wykryto już u ponad miliona Polek. Niedawno informowaliśmy, że popularna amerykańska aktorka Amy Schumer (także cierpiąca na tę przypadłość) zdecydowała się na zabieg usunięcia macicy, aby uniknąć bólu. To pokazuje, z jak ogromnym cierpieniem muszą walczyć kobiety chore na to schorzenie. Teraz zespół polskich badaczy opracował pierwszy nieinwazyjny test, który umożliwia rozpoznanie endometriozy. To przełom w jej leczeniu?

Zobacz także: Amy Schumer usunęła macicę. Teraz cieszy się życiem bez bólu

Endometrioza to schorzenie, które polega na obecności komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jamą macicy. Komórki te powodują w organizmie chorej ogromne zniszczenia, ponieważ są cały czas aktywne i reagują na zmiany hormonalne, które zachodzą przez miesiączkę. Skutkuje to przewlekłą reakcją zapalną w ciele kobiety oraz w praktyce oznacza ogromny ból, z którym musi się ona mierzyć.

Przełomowe odkrycie Polaków w leczeniu endometriozy

Z wpisu na Facebooku, który zamieścił dr Maciej Kawecki, dowiadujemy się, że zespół polskich badaczy dokonał przełomowego odkrycia. W poście możemy przeczytać:

Polacy na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym stworzyli pierwszy na świecie bezinwazyjny test dla kobiet cierpiących na endometriozę!

Specjalista dodał:

W trakcie badań nad patogenezą endometriozy na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym prof. Jacek Malejczyk oraz dr Ilona Kalaszczyńska dokonali odkrycia, że związana jest ona ze statystycznie istotnie podwyższoną ekspresją mRNA — genu FUT4. I to był kamień milowy!

Do tej pory kobiety, którym doskwierał ogromny ból słyszały często stwierdzenie, że „taka ich uroda”. Teraz test opracowany przez polski zespół ma umożliwić szybką diagnostykę tego schorzenia. Dr Kawecki opisał sposób jego działania:

Metoda ta polega na ekstrakcji pobranego materiału, a następnie zastosowaniu testu EndoRNA, który wykrywa podwyższony poziom ekspresji genu FUT4. Wynik w zależności od obłożenia pracą laboratorium, może być dostępny nawet w 48h.

Zobacz także: Patricia Kazadi o walce z chorobą. „Czuję w sobie tę moc”

 

Polecane wideo

Z jakich grzechów Polacy spowiadają się najczęściej? Grzech numer jeden zaskakuje
Z jakich grzechów Polacy spowiadają się najczęściej? Grzech numer jeden zaskakuje - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
alina (Ocena: 5) 04.02.2023 09:09
świetna wiadomość, na pewno to pomoże chorującym na endometriozę, jak na razie najszybszą diagnostykę mają w szpitalu medicover, wystarczy tam zrobić sonovaginografię żeby potwierdzić endometriozę
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.01.2023 09:20
I co z tego, stowarzyszenie ginekologiczne skutecznie będzie blokować wdrożenie szepionki, tak jak przez 30 lat blokowali szczepienia na HPV
odpowiedz
gosia (Ocena: 5) 28.12.2022 14:32
A ja nie chcę mieć dzieci. Dla mnie najważniejsze jest to, by mieć dobre zabezpieczenie. Używam w trakcie seksu diafragmy dopochwowej Caya i jest super
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.12.2022 14:20
Pragnę mieć dziecko, ale bez rezultatów. Może żel wspomagający poczęcie pomoże nam...
odpowiedz
Hania (Ocena: 5) 28.12.2022 14:08
ja mam w domu monitor płodności do kontroli i zapisów cyklu i jak mnie coś niepokoi to pokazuję wykresy cyklu u ginekologa
odpowiedz

Polecane dla Ciebie