Jak rozpoznać, że właśnie masz DNI PŁODNE? 5 niezawodnych metod

Jeśli nie potrafisz określić, kiedy wypadają twoje dni płodne, te symptomy będą dla Ciebie pomocną wskazówką!
Jak rozpoznać, że właśnie masz DNI PŁODNE? 5 niezawodnych metod
Fot. Unsplash (Arun Sharma)
22.08.2022

Zarówno podczas starań o dziecko, jak i stosowania antykoncepcji, określenie swoich dni płodnych to podstawa życia seksualnego. Wiele kobiet nie potrafi jednoznacznie stwierdzić, kiedy występują one w ich przypadku.

Aby skutecznie określić dni płodne, musisz obserwować regularnie swoje ciało i cykl menstruacyjny. Oto lista 5 oznak, dzięki którym bezbłędnie rozpoznasz swoje dni płodne.

Zobacz także: Spóźnia Ci się okres? Oto 5 najczęstszych powodów (oprócz ciąży)

Jak rozpoznać dni płodne?

Wzrost libido

To jedna z podstawowych oznak dni płodnych. Jeśli czujesz się bardziej podniecona niż zazwyczaj i najchętniej od rana do wieczora figlowałabyś ze swoim facetem, wiedz, że coś jest na rzeczy!

Szczytowa forma

Zwiększony poziom energii, lepsza koncentracja, bardzo dobry stan skóry i bardzo dobre samopoczucie to kolejne sygnały, że twoje ciało jest gotowe do zajścia w ciążę.

Zmiany w śluzie

Obserwacja śluzu szyjkowego to podstawa przy wyznaczaniu dni płodnych, gdyż w ciągu całego cyklu ulega on sporej zmianie. Zaraz po zakończeniu miesiączki jest on bardzo skąpy. Z czasem staje się bardziej kremowy i gęsty, a tuż przed jajeczkowaniem zmienia się w wodnisty i rozciągliwy. Ten ostatni to właśnie śluz płodny.

Wyższa temperatura ciała

Codzienne mierzenie temperatury to dobra metoda określania dni płodnych, gdyż zaraz po owulacji wzrasta ona o 0,2 stopnia. Aby pomiar był rzetelny, należy rozpocząć go pierwszego dnia cyklu i robić go codziennie. Najlepiej jest wykonywać go o tej samej godzinie każdego poranka i koniecznie zapisywać jego wyniki. Podwyższona temperatura oznacza początek jajeczkowania.

Ból i okołoowulacyjne krwawienie

Nie każda z nas tego doświadcza, ale niektórym kobietom łatwiej jest odczytać dni płodne przez pojawiające się u nich okołoowulacyjne plamienie i ból w podbrzuszu lub okolicy jajników. Czasem cierpią też na nadwrażliwość piersi. Jeśli i ty doświadczasz tych symptomów, możesz być pewna, że twoje dni płodne właśnie się rozpoczęły.

Zobacz także: Mężczyźni testowali symulator okresu. Zobaczcie, jak próbowali radzić sobie z bólem

Polecane wideo

Tego lepiej nie jeść na pusty żołądek. Będziesz ospała, zdenerwowana, rozboli Cię brzuch
Tego lepiej nie jeść na pusty żołądek. Będziesz ospała, zdenerwowana, rozboli Cię brzuch - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Kaja (Ocena: 5) 29.08.2022 21:55
moim zdaniem najlepiej mieć po prostu domowy monitoring cyklu, taki profesjonalny. Mam Cyclotest MyWay i jestem zadowolona. Mówcie, co chcecie, ale takie określanie płodności na podstawie tego, czy mnie bolą piersi albo podbrzusze to jest zdradliwe i niepewne.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.08.2022 21:34
mhm tylko nie każda kobieta ma takie objawy. Nigdy w życiu nie miałam plamienia okołoowulacyjnego, a przed okresem nigdy mnie piersi nie bolały. testera owulacyjnego Afrodyta używam, bo tam mam kontrolę poziomu lh i wiem kiedy mam dni płodne
odpowiedz

Polecane dla Ciebie