Kto może wypisać receptę na tabletkę dzień po?

W naszym kraju tabletka „dzień po” nie może być kupiona w aptece, jeśli pacjent nie będzie w stanie posłużyć się ważną receptą, ponieważ jest to lek wydawany z przepisu lekarza.
Kto może wypisać receptę na tabletkę dzień po?
05.08.2022

Kto jednak uprawniony jest do wystawienia e-recepty na antykoncepcję awaryjną? Czy może to zrobić jedynie lekarz ginekolog? Co jeszcze należy wiedzieć na ten temat?

Tabletki „dzień po” – dostępność w Polsce

Pigułki „po” to hormonalne środki antykoncepcyjne, które stosowane są w sytuacjach awaryjnych, jeśli kobieta nie chce zajść w ciążę, a ma ku temu realne szanse. Przykładem może być, chociażby pęknięta przy współżyciu prezerwatywa, choroba bądź leki wpływające na skuteczność antykoncepcji hormonalnej, czy też seks bez zabezpieczenia. Podstawowym mechanizmem działania antykoncepcji ratunkowej jest to, by nie dopuścić do ciąży – pigułki działają głównie przez opóźnianie owulacji. Nie będą natomiast skuteczne, gdy już do ciąży dojdzie, ponieważ nie mają działania wczesnoporonnego.

W niektórych krajach antykoncepcję awaryjną można kupić od ręki w każdej aptece i nie trzeba wcześniej zgłaszać się do lekarza, by ten pacjentkę do tego upoważnił. W Polsce jednak już od dłuższego czasu tabletka „dzień po” nie jest dostępna bez recepty. Kto może wypisać zatem pacjentce e-receptę na antykoncepcję awaryjną i czy faktycznie może być to jedynie lekarz ginekolog? Teoretycznie każdy lekarz ma do tego prawo, ale również każdy lekarz ma prawo odmowy wystawienia e-recepty i powołania się na klauzulę sumienia.

Tabletka „dzień po” – kto może wypisać receptę?

Receptę na antykoncepcję awaryjną może wystawić każdy lekarz z uprawnieniami – nie tylko ginekolog i nie tylko w czasie konsultacji odbywającej się stacjonarnie. Zważywszy na fakt, że tabletka „po” skuteczność ma najwyższą, gdy zostanie zażyta możliwie najszybciej od współżycia, konsultacja zdalna z lekarzem może być pomocna. Jeśli nie pacjentka nie może umówić się w dogodnym terminie w placówce stacjonarnej, a potrzebuje pilnie tabletki „dzień po”, skorzystać może np. ze strony: https://tabletkadzienpo.pl. Zanim jednak e-receptę w ten sposób otrzyma, lekarz będzie musiał sprawdzić, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna dla danej pacjentki, a służy do tego wywiad medyczny.

Jeśli konsultacje odbywają się przez Internet, wówczas wywiad medyczny ustny, który przeprowadzany jest stacjonarnie, zastępowany jest przez wywiad pisemny. Polega on na uzupełnieniu przez kobietę specjalnego formularza medycznego, w którym odpowiada ona na pytania dotyczące swojego stanu zdrowia i historii medycznej. Odpowiedzi udzielone przez pacjentkę analizowane są następnie przez dyżurującego lekarza, który to na ich podstawie jest w stanie podjąć decyzję o wystawieniu e-recepty. Jeśli nie będzie mieć zastrzeżeń i nie pojawią się przeciwwskazania medyczne, pacjentka niezwłocznie otrzyma e-receptę SMS-em bezpośrednio na swój telefon.

Gdzie kupić i ile kosztuje tabletka „dzień po”?

Tabletka „dzień po” może być kupiona bez trudu po okazaniu ważnej recepty w każdej aptece, jednak warto postawić na placówkę, która będzie miała antykoncepcję awaryjną na stanie. Jest to ważne z tego względu, by przyjąć pigułkę możliwie najszybciej – oczekiwanie na jej ewentualną dostawę mogłoby wpłynąć na skuteczność działania środka. To, ile kosztuje tabletka „dzień po” w aptece, zależne jest między innymi od rodzaju przepisanej antykoncepcji oraz od samej apteki i jej marży. Tabletka ellaOne jest nieco droższa od tabletki Escapelle, ale też czas na jej przyjęcie jest dłuższy – różnica wynosi tu zazwyczaj kilkadziesiąt złotych.

 

Artykuł partnera

Komentarze (10)
Ocena: 4.6 / 5
xenia (Ocena: 5) 16.08.2022 18:19
najbezpieczniej kontrolować i zapisywać cykle, bardzo pomocny jest tester owulacyjny na ślinę Afrodyta
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.08.2022 18:13
nie ma jak mechaniczna forma antykoncepcji, polecam diafragmę Caya
odpowiedz
ERER (Ocena: 5) 05.08.2022 19:35
Dostaję ponad 130 dolarów za godzinę pracy z domu. Nigdy nie sądziłem, że dam radę, ale moja koleżanka zarabia na tym ponad 20502 $ miesięcznie i przekonała mnie, żebym spróbował. Możliwość z tym jest nieograniczona. Więcej informacji.... 𝙬𝙬𝙬.𝙘𝙖𝙨𝙝𝙙𝙤𝙭.𝙘𝙤𝙢
odpowiedz
ERER (Ocena: 5) 05.08.2022 19:34
Dostaję ponad 130 dolarów za godzinę pracy z domu. Nigdy nie sądziłem, że dam radę, ale moja koleżanka zarabia na tym ponad 20502 $ miesięcznie i przekonała mnie, żebym spróbował. Możliwość z tym jest nieograniczona. Więcej informacji....
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 05.08.2022 15:52
Kto dogoni psa?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie