Planowanie rodziny – wizyta u ginekologa. Jak się przygotować?

Świadome planowanie rodziny to wbrew pozorom nie tylko aktywne starania o dziecko.
Planowanie rodziny – wizyta u ginekologa. Jak się przygotować?
fot. pexels.com/Tima Miroshnichenko
20.07.2022

To także rozważne i skuteczne zabezpieczanie się przed nieplanowaną i niechcianą ciążą. Jak to zrobić, by mieć pewność, że nasze plany odnośnie do założenia rodziny uda się zrealizować? Jak rozmawiać o nich z lekarzem ginekologiem?

Planowanie rodziny – od czego zacząć? 

Świadome planowanie rodziny to szeroko pojęte przedsięwzięcie, obejmujące nie tylko same starania o potomstwo, lecz także znalezienie odpowiedniego partnera i stworzenie takich warunków, które zapewnią nam i naszym najbliższym prawidłowe funkcjonowanie we współczesnym świecie. Nie każdy jest gotowy do zostania rodzicem w chwili osiągnięcia dojrzałości seksualnej. Wielu z nas, zanim zacznie starania o potomstwo, w pierwszej kolejności dąży do zapewnienia sobie odpowiedniego zaplecza ekonomicznego. Nie chcąc rezygnować w tym okresie z aktywności seksualnej, warto zadbać o skuteczne zapobieganie ciąży. W sytuacji osiągnięcia gotowości na zostanie rodzicami, ze stosowania antykoncepcji można w każdej chwili zrezygnować. Bez względu na to, czy już teraz chcesz rozpocząć starania o dziecko, czy na razie szukasz skutecznej metody antykoncepcji, warto na ten temat porozmawiać z ginekologiem.

Wizyta u ginekologa – co warto wiedzieć?

fot. pexels.com/Pavel Danilyuk

Choć dostęp do usług służby zdrowia nie stanowi już problemu, wiele kobiet zwleka z pierwszą wizytą u ginekologa. Wynika to głównie z faktu, iż nie wiedzą one, jak taka wizyta może przebiegać, a to rodzi wiele obaw. Wyjaśniamy, czego się spodziewać, odwiedzając gabinet ginekologiczny.

Standardowa wizyta u ginekologa rozpoczyna się zazwyczaj od dokładnego wywiadu lekarskiego, w trakcie którego lekarz zbiera informacje na temat naszego ogólnego stanu zdrowia, aktualnych badań laboratoryjnych, a także szczegółów dotyczących kwestii intymnych, takich jak:

 • data pierwszej i ostatniej miesiączki,
 • długość i regularność cykli menstruacyjnych,
 • obfitość krwawienia miesiączkowego,
 • przebytych chorób,
 • informacji na temat tego, czy jesteśmy aktywne seksualnie.

W trakcie rozmowy lekarz oczywiście pyta nas również o cel wizyty. Po rozmowie zazwyczaj kobieta proszona jest o rozebranie się od pasa w dół i ulokowanie się na fotelu ginekologicznym, gdzie lekarz przeprowadza badanie fizykalne, obejmujące wzrokową i palpacyjną kontrolę żeńskich narządów płciowych. Co ważne, badanie to nie jest bolesne, choć u niektórych kobiet może powodować lekki dyskomfort. W zależności od celu naszej wizyty lekarz może zdecydować się również na wykonanie badania USG (za pomocą specjalnej głowicy dopochwowej) i badania piersi.

Po przeprowadzonych badaniach lekarz ponownie rozmawia z pacjentką, informując ją o wynikach i ich konsekwencjach. W określonych przypadkach może on zlecić przeprowadzenie dodatkowych badań, np. cytologii, badań laboratoryjnych czy posiewów mikrobiologicznych. Najczęściej mają one na celu rozwianie ewentualnych wątpliwości odnośnie do stanu zdrowia pacjentki lub dobranie odpowiednich metod leczenia (np. gdy celem jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej).

Ginekolog i planowanie rodziny 

Dokładny przebieg wizyty, a także zakres wykonanych i zleconych badań w dużej mierze zależy od tego, jaki jest cel naszej wizyty u ginekologa. Inaczej bowiem będzie rozmawiał z nami lekarz, gdy chcemy dobrać odpowiednią metodę zapobiegania ciąży, a inaczej, gdy dążymy do poczęcia nowego życia.

Ginekolog i tabletki antykoncepcyjne 

Wizyta u ginekologa jest niezbędna, gdy chcemy skutecznie zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą poprzez stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Ze względu na swój charakter jest ona bowiem dostępna wyłącznie na receptę. Jedną z jej najpopularniejszych form są tabletki antykoncepcyjne, cechujące się prostotą stosowania i wysoką skutecznością.

Zanim lekarz przepisze nam konkretny preparat, wyjaśni nam, jak działają tabletki antykoncepcyjne, a także jakie są ich rodzaje dostępne na rynku. Jak dobierana jest konkretna antykoncepcja hormonalna? Lekarz bierze u pacjentki pod uwagę między innymi:

 • wiek,
 • stan zdrowia,
 • zdiagnozowane i przebyte w przeszłości choroby,
 • nałogi,
 • masę ciała,
 • tryb życia.

Przed wypisaniem recepty w przypadku antykoncepcji hormonalnej konieczne jest również zweryfikowanie za pomocą badań nie tylko stężenia hormonów płciowych, lecz także aktywności enzymów wątrobowych czy oznaczenia parametrów krzepnięcia krwi.

Dużo mówi się o ograniczeniach w stosowaniu tabletek hormonalnych u kobiet dojrzałych, karmiących piersią, z nadwagą czy z nałogami. Jednak nawet one mogą sięgnąć po tabletki antykoncepcyjne. Wystarczy, że będą to tabletki jednoskładnikowe, które nie tylko zawierają minimum hormonów, lecz także wywołują zdecydowanie mniej niż tabletki dwuskładnikowe działań niepożądanych.

 

Czytaj więcej o wizycie u ginekologa po antykoncepcję.

Ginekolog i planowanie ciąży 

fot. pexels.com/Pavel Danilyuk

Świadome planowanie powiększenia rodziny, a co za tym idzie poczęcie potomstwa, również powinno wiązać się z wizytą u ginekologa i sprawdzeniem naszego stanu zdrowia, a w określonych przypadkach również stanu zdrowia naszego partnera. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by na taką wizytę wybrać się wspólnie.

Jeżeli poinformujemy lekarza, że chcemy rozpocząć starania o dziecko, zazwyczaj w pierwszej kolejności zweryfikuje on, czy w obrębie narządów rodnych nie występują jakiekolwiek nieprawidłowości, które mogłyby utrudniać skuteczne zapłodnienie. Mowa tu nie tylko o wadach takich jak mięśniaki czy torbiele, lecz także nadżerki czy infekcje intymne. Ginekolog może zalecić również wykonanie badań laboratoryjnych sprawdzających ogólny stan zdrowia, takich jak morfologia, poziom żelaza i najważniejszych witamin czy markerów stanu zapalnego, a także poziom najważniejszych pod kątem zapłodnienia hormonów (estrogenu i progesteronu). Pamiętajmy bowiem, że ciąża jest wbrew pozorom sporym obciążeniem dla kobiecego organizmu. Podobny pakiet badań lekarz może zalecić również naszemu partnerowi.

Parom planującym rozpoczęcie starań o dziecko zazwyczaj lekarz ginekolog zaleca również zadbanie o zdrową, zróżnicowaną dietę i suplementację kwasu foliowego (zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn), najlepiej na co najmniej 3 miesiące przed rozpoczęciem prób. Jest to bowiem niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju kluczowych organów i układu nerwowego w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu.

Rozmowa z ginekologiem – bądź szczera! 

Najważniejsze, o czym powinnyśmy pamiętać w trakcie wizyty u ginekologa, to pełna otwartość w rozmowie. Choć dla niektórych może to być krępujące, tylko szczera rozmowa w trakcie wywiadu lekarskiego pozwoli lekarzowi uzyskać pełny obraz i podjąć dobre dla nas decyzje. Chodzi tu o szczerość nie tylko w zakresie swoich planów odnośnie do zakładania rodziny, lecz także kłopotów zdrowotnych, z którymi borykamy się na co dzień. Mogą one bowiem mieć istotny wpływ zarówno na wybór odpowiedniego środka antykoncepcyjnego, jak i skuteczność starań o potomstwo i prawidłowy przebieg ciąży.

Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
Maja (Ocena: 5) 12.11.2022 21:27
Tak kończą często dziewcxyny gdy ida do faceta ginekologa :..".Wizyta u ginekologa to bardzo intymne doświadczenie. „Nie lubię”, „Chodzę, jak muszę” – mówią kobiety, choć są świadome zagrożeń związanych z nieregularnym badaniem. Co mają powiedzieć te, które zostały seksualnie wykorzystane w gabinecie lekarskim? W gabinecie, w którym powinny czuć się bezpiecznie? Z człowiekiem, którego postanowiły obdarzyć zaufaniem. ‹ wróć Szacuje się, że w Polsce każdego dnia dochodzi do 200 gwałtów, zaledwie 10 proc. z nich zgłaszanych jest na policję Monzer M., ginekolog, został oskarżony o z­gwałcenie oraz doprowadzenie do innej czynności seksualnej wobec swoich pacjentek Na policję i do prokuratury w Zabrzu zgłosiło się 20 kobiet, 19 z nich przesłuchanych przez sąd otrzymało status pokrzywdzonej przez Monzera M. Policja apeluje o dalsze zgłaszanie się ofiar ginekologa Badanie ginekologiczne dla wielu kobiet jest mało komfortowe, dlatego też często szukają lekarza, przy którym będą czuć się swobodnie, który w jak największym stopniu zminimalizuje ich niepokój, czasami też wstyd. Co miały czuć pacjentki ginekologa Monzera M., który w swoim prywatnym gabinecie dopuścił się gwałtu i innych czynności seksualnych..".
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.11.2022 21:22
Zawsze podczas badań krocza powinien być partner i patrzeć na ręce ginekologowi by nie doszło do zarażeń pochwy np brodawczakiem ludzkim HPV i innymi swinstwami które przekaże partnerowi i parter często po latach choruje na drogi moczowe kończące po latach RAKIEM pęcherza moczowego, nerek czy prostaty! A pacjentka ma usuwanie jajników i macicy! Rękawiczki chronią tylko ginekologa nie pacjenta! Tampony często powodują Stany zapalne pochwy!
odpowiedz
Mia (Ocena: 5) 18.10.2022 22:36
Dobrze jest wyznaczać płodność regularnie z zapisami. Mi pomaga monitor płodności Afrodyta Smart
odpowiedz
Maria (Ocena: 5) 18.10.2022 22:26
Mam taką traumę po pierwszym porodzie, że o ciąży nawet nie jestem w stanie myśleć, zabezpieczam się diafragmą Caya i to skutecznie. Nigdy ie chciałam dziecka, by było jedynakiem, ale no chyba nie ma innego wyjścia
odpowiedz
anna (Ocena: 5) 25.07.2022 23:04
Ja miałam problem z zajściem w pierwszą ciążę, ale udało się. Teraz planujmy drugie, mam w domu kontrolę cyklu na monitorze płodności Afrodyta Smart, zapisy pokazuję ginekologowi na wizytach, mam nadzieję, że się uda w końcu !
odpowiedz

Polecane dla Ciebie