Nadżerka… czyli co?

Czym dokładnie jest i jak powstaje ektopia, często błędnie nazywana nadżerką?
Nadżerka… czyli co?
Fot. Unsplash
21.07.2022

Nadżerka błony śluzowej macicy jest zmianą rozpoznawaną u bardzo wielu kobiet. Tymczasem już samo posługiwanie się określeniem „nadżerka” jest tak naprawdę – w zdecydowanej większości przypadków – błędne i może być mylące, wzbudzające niepotrzebny niepokój. Dlatego, że zmiana zauważana przez ginekologa podczas badania, najczęściej określana właśnie tym mianem, nosi swoją inną nazwę: ektopia. Ta z kolei jest po prostu zjawiskiem fizjologicznym, w żaden sposób niezagrażającym zdrowiu kobiety.

Skąd wynikają te nieścisłości? Czym dokładnie jest i jak powstaje ektopia, często błędnie nazywana nadżerką? Na te pytania odpowiada dr n. med. Dominika Trojnarska, ginekolog-położnik krakowskiego Centrum Medycznego Superior.

Czym jest ektopia?

Ektopia jest zjawiskiem fizjologicznym występującym głównie u kobiet w wieku rozrodczym, jednak jej charakteru w żaden sposób nie można określić jako złośliwy. Tymczasem nadżerka prawdziwa (erozja), stanowiąca znikomy procent wszystkich zmian określanych tym mianem, powstaje w wyniku przewlekłych stanów zapalnych i zdecydowanie kwalifikuje się już do leczenia. Może też pojawiać się w wyniku stanów przedrakowych, choć sama w sobie nie jest przyczyną raka.

Jak powstaje ektopia? Na skutek powiększenia szyjki macicy w efekcie działania estrogenów nabłonek gruczołowy znajdujący się w kanale szyjki macicy zaczyna wychodzić na część pochwową szyjki macicy, a więc tam, gdzie w większości znajduje się nabłonek płaski – tłumaczy dr n. med. Dominika Trojnarska. - Wyjście tego nabłonka gruczołowego z kanału na część pochwową szyjki macicy to właśnie ektopia. Jej powstawanie odbywa się w sposób naturalny, ponieważ pojawia się w efekcie działania estrogenów. U części kobiet jest ona widoczna bardziej, u części mniej, jednak w większości przypadków nie sprawia żadnych kłopotów – uspokaja ginekolog CM Superior z Krakowa.

Jakie ektopia może dawać objawy?

Choć omawiana zmiana z reguły nie daje żadnych oznak, może też być przyczyną mniej lub bardziej uciążliwych objawów – zwłaszcza w przypadkach, kiedy jest zmianą bardzo dobrze unaczynioną. Może powodować wtedy plamienia, na przykład po stosunku, lecz również z czymkolwiek niezwiązane. Czasem może mieć też większą tendencję do krwawienia – w przypadku występowania odczynu zapalnego, kiedy jest ona bardziej uwrażliwiona.

W związku z tym, że ektopia jest nabłonkiem gruczołowym, u kobiet ciężarnych – na skutek działania hormonów ciążowych, przechodzi w tzw. zmianę doczesnową. Dlatego u ciężarnych ektopie są z reguły jeszcze bardziej widoczne, wykazując większą tendencję do plamień. Raz jeszcze warto jednak powtórzyć, że zmiany te nie są w żaden sposób niebezpieczne dla zdrowia.

Jeżeli poza ciążą krwawienia faktycznie są uciążliwe, to w przypadku występowania stanu zapalnego oczywiście należy go przeleczyć. Jeżeli z kolei lekarz dostrzeże, że krwawienie odbywa się z jakiegoś naczynia z ektopii, wówczas można próbować zamknąć je specjalnymi roztworami. Jeżeli nie przynosi to oczekiwanego rezultatu, można spróbować leczenia laseroterapią, ewentualnie wypalając ją poprzez koagulację – tłumaczy lekarka CM Superior.

Jak wykryć ektopię?

Wykrycie ektopii nie stanowi dla lekarza większego problemu. Podczas badania z wykorzystaniem wziernika zmianę tę po prostu widać. Przed wykonywaniem ewentualnych zabiegów na pewno wskazana jest również kolposkopia, czyli dokładne obejrzenie szyjki macicy w powiększeniu przy użyciu specjalnego urządzenia, jakim jest kolposkop. Lekarz ma wówczas możliwość wykrycia ewentualnych zmian przednowotworowych, a czasem nawet nowotworowych, szyjki macicy, które – podobnie do ektopii – również mogą powodować plamienia lub krwawienia.

Czy ektopię trzeba leczyć?

Jeśli ektopia nie daje objawów, nie może ona również doprowadzić do żadnych niewskazanych stanów. W związku z tym – w takich przypadkach – nie trzeba jej też leczyć. Zwłaszcza, że przechodząc do okresu okołomenopauzalnego, poziom estrogenów w organizmie kobiety spada, a szyjka macicy zmniejsza się. W związku z tym ektopia sama zanika, ponieważ nabłonek gruczołowy z powrotem wnika w kanał szyjki macicy. Dlatego kobiety po menopauzie ektopii już nie mają.

Mat. prasowe

Informacje o klinice:

Centrum Medyczne Superior to krakowska klinika dysponująca nowoczesnym sprzętem z działu ginekologii i położnictwa. Przede wszystkim jednak jest to zespół wybitnych specjalistów, którzy gwarantują, że diagnoza oraz opieka medyczna są tu zawsze na najwyższym poziomie.

Polecane wideo

Wydała fortunę, żeby wyglądać jak Kim Kardashian. Teraz desperacko próbuje cofnąć efekt zabiegów
Wydała fortunę, żeby wyglądać jak Kim Kardashian. Teraz desperacko próbuje cofnąć efekt zabiegów - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Pola (Ocena: 5) 18.10.2022 22:37
szkoda, że tak mało mówią o kontroli cyklu, co przecież ukazuje ewentualne problemy zdrowotne kobiety, ja do kontroli i zapisu mam termometr owulacyjny Cyclotest MySense
odpowiedz
natura (Ocena: 5) 18.10.2022 22:30
Warto odwiedzać portal o zdrowiu kobiety (ginekologia, antykoncepcja, planowanie rodziny) naturalna płodność pl
odpowiedz

Polecane dla Ciebie