Aborcyjny Dream Team w Sejmie. Aktywistka wyjaśniła, jak przyjąć tabletki aborcyjne

„To są tabletki do aborcji farmakologicznej. Każdy powinien je znać”.
Aborcyjny Dream Team w Sejmie. Aktywistka wyjaśniła, jak przyjąć tabletki aborcyjne
Fot. Twitter.com (@LegalnaAborcja_)
23.06.2022

Przy okazji prezentowania projektu obywatelskiego “Legalna aborcja bez kompromisów” w Sejmie po raz pierwszy odbyła się debata o aborcji, w której rozmowa dotyczyła doświadczeń i faktów. Projekt prezentowała liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet - Marta Lempart, a do pytań posłów w swoim przemówieniu odniosła się Natalia Broniarczyk z organizacji Aborcyjny Dream Team. 

Zobacz również: Aż 80 proc. młodych Polek i Polaków opowiada się za prawem do aborcji do 12. tygodnia ciąży

Natalia Broniarczyk nie tylko powiedziała o tym, jak zrobić aborcję tabletkami, ale też opowiedziała o swoim doświadczeniu aborcji. Odniosła się również do powracającego pomysłu organizowania referendum w tej sprawie. Wypunktowała, dlaczego podejście parlamentarzystów nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością, w jakiej poruszają się działaczki pro-choice. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Aborcyjny Dream Team (@aborcyjnydream)

Aborcja w Sejmie. Instrukcja przyjęcia tabletek aborcyjnych

Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce w 2020 roku przeprowadzono 1076 aborcji regulowanych ustawą z 1993 roku. W ciągu roku od wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego inicjatywa Aborcja Bez Granic pomogła w 34 tys. aborcji. Każdego dnia pomaga ok. 90 osobom w aborcji tabletkami, a 4 osoby dziennie wyjeżdżają do zagranicznej klinik dzięki jej wsparciu. 

Lekarki z holenderskich klinik mówią wprost: Polki to najliczniejsza grupa wśród naszych pacjentek. Są to pacjentki ze szczególnymi potrzebami, często są pokiereszowane przez to. co spotkało je w polskich szpitalach i trzeba je uspokajać i zapewniać, że otrzymają pomoc. Coraz częściej słyszymy, że do holenderskich klinik przyjeżdżają kobiety w stanie zagrożenia życia

- mówiła Natalia Broniarczyk.

W pewnym momencie swojego wystąpienia działaczka pokazała zgromadzonym tabletki aborcyjne i wyjaśniła, w jaki sposób je zażywać

Światowa Organizacja Zdrowia mówi, że aborcja tabletkami jest bezpieczna i można używać ich samodzielnie. To są tabletki do aborcji farmakologicznej. Nazywają się mifepristone i misoprostol. Każdy powinien je znać.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Aborcyjny Dream Team (@aborcyjnydream)

Aborcyjny Dream Team deklaruje jasno i niezmiennie: nie jesteś sama. Aktywistki zapewniają, że bez względu na wynik poselskiego głosowania będą działać tak, jak robiły to podczas obowiązywania ustawy z 1993 roku i pomagać tak samo, jak po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Nie ukrywają jednak, że ciężka praca, która spoczywa na barkach działaczek, należy do obowiązków państwa i systemu ochrony zdrowia. 

Każdego dnia rozmawiamy z osobami, które potrzebują aborcji, albo właśnie są w trakcie. Mówimy im: “Wszystko będzie dobrze, aborcja tabletkami jest bezpieczna, nie potrwa dłużej niż kilka godzin, kup sobie leki przeciwbólowe”. Zapewniamy je, że nie są same, że takich jak one są miliony, że jedna na trzy kobiety przynajmniej raz w życiu zrobiła aborcję. Słyszymy jak mówią nam, że czują ulgę i jest im wstyd, bo nie czują żalu. Wtedy odpowiadamy: “Kochana, wszystko co czujesz po swojej aborcji jest okej. Nie musisz się tłumaczyć”. 

Szanowni Posłowie, Szanowne Posłanki! Jeśli znacie dziesięć kobiet, to trzy z nich na pewno miały aborcje. To bardzo prawdopodobne, że kochacie te osoby, a o tych aborcjach nie wiecie. Powiedzenie o swojej aborcji publicznie to przełamanie hipokryzji, rewolucja, akt odwagi. Katarzyna Bratkowska, Natalia Przybysz, Maria Czubaszek, Ewa Dąbrowska-Szulc i wiele innych tę odwagę miało. Dobrze wiem, że na tej sali są dziś osoby, które mają za sobą doświadczenie aborcji. 

Podczas swojego wystąpienia w Sejmie Natalia Broniarczyk przytoczyła również garść ważnych danych, m.in.: 

  • 61 proc. osób które robią aborcje mają już dzieci. 
  • Wiele osób które zgłaszają się do nas po pomoc to katoliczki. 
  • Ponad 95 proc. osób nie żałuje swoich aborcji. 
  • Nie ma żadnych dowodów na to, że doświadczenie aborcji wpływa na występowanie zaburzeń psychicznych, natomiast jej odmowa zwiększa ryzyko zachorowania na depresję. 

Co zakłada projekt ustawy “Legalna aborcja. Bez kompromisów”? 

  • prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia bez względu na powód; 
  • prawo do przerwania ciąży po 12. tygodniu, jeżeli ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby w ciąży lub jeśli płód nie rozwija się prawidłowo; 
  • prawo do przerwania ciąży po 12. tygodniu, jeżeli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego. 

W przypadku aborcji farmakologicznej tabletki mają być dostępne u pracowników ochrony zdrowia lub w aptece. 

Materiały prasowe

Zobacz również: Rejestr ciąż wchodzi w życie. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie

Polecane wideo

Horoskop MIŁOSNY NA LATO
Horoskop MIŁOSNY NA LATO - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 27.06.2022 21:58
Wyszukajcie sobie panią o danych Melissa Ohden. Przeżyła aborcję. Była wtedy płodem w 7. miesiącu ciąży. Mieli uśmiercić ją zastrzykiem z roztworu soli. Żyje i ma się dobrze. To jest ta wspaniała Ameryka, w której wszyscy mają tylko prawa, a nikt nie ma obowiązków?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.06.2022 19:01
Jako kobieta jestem bardzo zadowolona z odrzucenia projektu ustawy. Jeden Polak na iluś to złodzieje. O wielu kradzieżach nie wiemy, a ich sprawców kochamy. Czy przez to kradzież nie jest kradzieżą lub jest dobra? ;) Pozdrawiam wszystkich, nawet tych, którym ten kraj i kultura nie pasuje.
zobacz odpowiedzi (5)
gość (Ocena: 5) 23.06.2022 12:07
Niestety to nie przejdzie póki rząd.zi kaczka z całą bandą
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.06.2022 11:40
Dopóki rządzi PiSS w tym kraju nie będzie normalnie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie