Przy okazji prezentowania projektu obywatelskiego “Legalna aborcja bez kompromisów” w Sejmie po raz pierwszy odbyła się debata o aborcji, w której rozmowa dotyczyła doświadczeń i faktów. Projekt prezentowała liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet - Marta Lempart, a do pytań posłów w swoim przemówieniu odniosła się Natalia Broniarczyk z organizacji Aborcyjny Dream Team.
Zobacz również: Aż 80 proc. młodych Polek i Polaków opowiada się za prawem do aborcji do 12. tygodnia ciąży
Natalia Broniarczyk nie tylko powiedziała o tym, jak zrobić aborcję tabletkami, ale też opowiedziała o swoim doświadczeniu aborcji. Odniosła się również do powracającego pomysłu organizowania referendum w tej sprawie. Wypunktowała, dlaczego podejście parlamentarzystów nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością, w jakiej poruszają się działaczki pro-choice.
Wyświetl ten post na Instagramie
Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce w 2020 roku przeprowadzono 1076 aborcji regulowanych ustawą z 1993 roku. W ciągu roku od wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego inicjatywa Aborcja Bez Granic pomogła w 34 tys. aborcji. Każdego dnia pomaga ok. 90 osobom w aborcji tabletkami, a 4 osoby dziennie wyjeżdżają do zagranicznej klinik dzięki jej wsparciu.
Lekarki z holenderskich klinik mówią wprost: Polki to najliczniejsza grupa wśród naszych pacjentek. Są to pacjentki ze szczególnymi potrzebami, często są pokiereszowane przez to. co spotkało je w polskich szpitalach i trzeba je uspokajać i zapewniać, że otrzymają pomoc. Coraz częściej słyszymy, że do holenderskich klinik przyjeżdżają kobiety w stanie zagrożenia życia
- mówiła Natalia Broniarczyk.
W pewnym momencie swojego wystąpienia działaczka pokazała zgromadzonym tabletki aborcyjne i wyjaśniła, w jaki sposób je zażywać.
Światowa Organizacja Zdrowia mówi, że aborcja tabletkami jest bezpieczna i można używać ich samodzielnie. To są tabletki do aborcji farmakologicznej. Nazywają się mifepristone i misoprostol. Każdy powinien je znać.
Wyświetl ten post na Instagramie
Aborcyjny Dream Team deklaruje jasno i niezmiennie: nie jesteś sama. Aktywistki zapewniają, że bez względu na wynik poselskiego głosowania będą działać tak, jak robiły to podczas obowiązywania ustawy z 1993 roku i pomagać tak samo, jak po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Nie ukrywają jednak, że ciężka praca, która spoczywa na barkach działaczek, należy do obowiązków państwa i systemu ochrony zdrowia.
Każdego dnia rozmawiamy z osobami, które potrzebują aborcji, albo właśnie są w trakcie. Mówimy im: “Wszystko będzie dobrze, aborcja tabletkami jest bezpieczna, nie potrwa dłużej niż kilka godzin, kup sobie leki przeciwbólowe”. Zapewniamy je, że nie są same, że takich jak one są miliony, że jedna na trzy kobiety przynajmniej raz w życiu zrobiła aborcję. Słyszymy jak mówią nam, że czują ulgę i jest im wstyd, bo nie czują żalu. Wtedy odpowiadamy: “Kochana, wszystko co czujesz po swojej aborcji jest okej. Nie musisz się tłumaczyć”.
Szanowni Posłowie, Szanowne Posłanki! Jeśli znacie dziesięć kobiet, to trzy z nich na pewno miały aborcje. To bardzo prawdopodobne, że kochacie te osoby, a o tych aborcjach nie wiecie. Powiedzenie o swojej aborcji publicznie to przełamanie hipokryzji, rewolucja, akt odwagi. Katarzyna Bratkowska, Natalia Przybysz, Maria Czubaszek, Ewa Dąbrowska-Szulc i wiele innych tę odwagę miało. Dobrze wiem, że na tej sali są dziś osoby, które mają za sobą doświadczenie aborcji.
Ekipa dopingująca z galerii sejmowej wspaniałe mówczynie, @martalempart z @strajkkobiet i Natalię Broniarczyk z @aborcyjnydream 💚😍 https://t.co/cy6iyQNVOi
— Legalna Aborcja Bez Kompromisów (@LegalnaAborcja_) June 23, 2022
Podczas swojego wystąpienia w Sejmie Natalia Broniarczyk przytoczyła również garść ważnych danych, m.in.:
Co zakłada projekt ustawy “Legalna aborcja. Bez kompromisów”?
W przypadku aborcji farmakologicznej tabletki mają być dostępne u pracowników ochrony zdrowia lub w aptece.
Materiały prasowe
Zobacz również: Rejestr ciąż wchodzi w życie. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie