Powstanie pierwszy polski projekt ustawy dotyczącej menstruacji. Przygotuje go Okresowa Koalicja

„Społeczeństwo jest gotowe na podpaski i tampony w przestrzeni publicznej. Ludzie chcą o tym rozmawiać”.
Powstanie pierwszy polski projekt ustawy dotyczącej menstruacji. Przygotuje go Okresowa Koalicja
Fot. materiały prasowe
13.06.2022

Temat menstruacji po raz pierwszy pojawił się w polskim Senacie. Senacki Zespół „Zdrowie Polaków” debatował na temat zdrowia menstruacyjnego. Jednym z wniosków z debaty jest plan przygotowania pierwszego polskiego projektu ustawy dotyczącej menstruacji. Ma go opracować Okresowa Koalicja.  

Zobacz również: Urlop menstruacyjny zostanie wprowadzony w Polsce? Głos w sprawie zabrał premier Morawiecki

Okresowa Koalicja pojawiła się w Senacie na zaproszenie senatorki Beaty Małeckiej-Libery, przewodniczącej senackiego zespołu „Zdrowie Polaków”, posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz, wiceprzewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz posłanki Joanny Frydrych, przewodniczącej sejmowej Podkomisji Stałej do Spraw Polityki Społecznej.  

Okresowa Koalicja przygotuje projekt ustawy dotyczący menstruacji

Debata dotyczyła m.in. głośnej ostatnio kwestii urlopów menstruacyjnych, dostępności do podpasek i tamponów w polskich szkołach czy firmach oraz edukacji związanej ze zdrowiem menstruacyjnym 

Tworzymy treści edukacyjne w Internecie. Niektóre nasze filmiki mają ponad 1,5 mln wyświetleń i to ogromny przywilej, że tyle osób chce się z nich uczyć. Ale TikTok nie może być środkiem przekazywania wiedzy. To pokazuje jak ogromne jest zapotrzebowanie na podstawową wiedzę u młodych osób. Główną drogą jej przekazywania powinny być jednak systemowe zmiany 

- mówiła Aleksandra Walczak z Akcji Menstruacji.  

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Okresowa Koalicja (@okresowakoalicja)

W dyskusji, oprócz przedstawicielek i przedstawicieli Senatu, udział wzięły także posłanki i posłowie (m.in. posłanki Monika Rosa czy Katarzyna Lubnauer), przedstawicielki samorządu, działaczki społeczne oraz członkinie Okresowej Koalicji.  

Codziennie, z każdego rejonu Polski, dostajemy prośby o Różowe Skrzyneczki, które zawierają darmowe tampony i podpaski. Dostajemy prośby od klasztorów, parafii, placówek katolickich. To wyraźnie pokazuje, że mamy wsparcie społeczeństwa. To społeczeństwo jest gotowe na podpaski i tampony w przestrzeni publicznej. Ludzie chcą o tym rozmawiać

- przekonywała Ewa Szymera z Różowej Skrzyneczki.  

Podczas debaty w Senacie zaprezentowane zostały wyniki badań dotyczące postrzegania miesiączki w Polsce. Przedstawiono także rozwiązania prawne i dobre praktyki dotyczące zdrowia i higieny menstruacyjnej stosowane na świecie, co stało się punktem wyjścia do poszukiwania optymalnych rozwiązań prawnych w kontekście naszego kraju.  

Debaty w Sejmie i Senacie mamy za sobą. Trzeba się zająć edukacją, bo po prostu jej nie ma. Druga kwestia to kwestia dostępności. Uważam, że tę dostępność trzeba najpierw zapewnić w szkołach. To szkoła powinna otrzymywać pieniądze na zakup środków higieny menstruacyjnej. Te rozwiązania muszą być odgórne 

- podsumowywała posłanka Marzena Okła-Drewnowicz.  

Jednym z wniosków płynących z debaty jest plan przygotowania pierwszego polskiego projektu ustawy dotyczącej menstruacji. Najprawdopodobniej proponowane zmiany w przepisach będą dotyczyć kwestii dostępności do środków menstruacyjnych w szkołach. Założenia projektu ma opracować Okresowa Koalicja.  

To historyczny i przełomowy moment. Pierwszy raz w historii Polski Parlament zajął się tematem ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego. To również ukoronowanie ponad rocznej, ciężkiej pracy wielu kobiet z Okresowej Koalicji. Zrobimy wszystko, żeby parlamentarzystki i parlamentarzyści poszli krok dalej i wzorem Szkocji, Francji, Anglii i Nowej Zelandii wprowadzili darmowy dostęp do środków menstruacyjnych. Zacznijmy od szkół i uczelni wyższych 

- mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.  

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kulczyk Foundation (@kulczykfoundation)

Debata w Senacie to kolejny raz, gdy polski parlament zajął się tematem menstruacji. Wcześniej działaczki Okresowej Koalicji gościły na dwóch posiedzeniach sejmowej Podkomisji Stałej do Spraw Polityki Społecznej.  

Okresowa Koalicja to zrzeszenie najważniejszych organizacji i ekspertek zajmujących się tematem miesiączki. W skład Okresowej Koalicji wchodzą: Akcja Menstruacja, prof. dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska, UAM, Fundacja Ja, Nauczyciel, dr n. hum Alicja Długołęcka, Fundacja im. Julii Woykowskiej, Fundacja One Day, Fundacja Pokonać Endometriozę, Grupa Ponton, Jak Wychowywać Dziewczynki, Kulczyk Foundation, Natalia Miłuńska - miesiaczka.com, moonka, Pani Miesiączka, Polski Czerwony Krzyż, Projekt Masterki, Różowa Skrzyneczka, Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne, Szajn. 

Materiały prasowe 

Zobacz również: Rejestr ciąż wchodzi w życie. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie

Polecane wideo

Horoskop tygodniowy 13.06. - 19.06.
Horoskop tygodniowy 13.06. - 19.06. - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 3.4 / 5
gość (Ocena: 5) 23.06.2022 10:37
brawo! bardzo potrzebne sa takie inicjatywy, niestety panowie nie rozumieją kobiet, co widać nadal szeroko w społeczeńśtwie. cieszy mnie że p. Kulczyk poświęca tyle uwagi okołokobiecym tematom!
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 16.06.2022 11:22
Jak pierwszy raz przeczytałam okresowa koalicja, to myślałam, że to będzie tak rtykul "dla śmiechu", a to wydarzyło się naprawdę. Teraz mężczyźni powinni zrobić taką koalicję, tylko nie wiem czego. Być może jak kobiety mają syndrom napięcia przedmiesiączkowego, złego samopoczucia w trakcie kkresu oraz obniżenia po, to może mężczyźni powinni stworzyć jakąś koalicję onanistow, czy czegoś podobnego w nazwie i sensie, ze względu na złe oddziaływanie że strony kobiet, które nie chcą uprawiać z nimi seksu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.06.2022 19:27
Podczas okresu bardzo higieniczne są kubeczki menstruacyjne beppy cup
odpowiedz
Nutella (Ocena: 1) 14.06.2022 15:07
Masakra. Zamiast zająć się poważnymi problemami i działać dla dobra Polski i Polaków to zajmują się takimi bzdetami. Mam dość tych ludzi
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 13.06.2022 12:00
Jak widać nie brakuje mądrych inaczej...że też ziemia takich nosi.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie