Postęp w medycynie i rozwój nowych technologii czyni nasze życie zdecydowanie łatwiejszym. Jeszcze parę dekad temu metody zapobiegania ciąży były bardzo ograniczone i raczej nieskuteczne. Dziś mamy do dyspozycji cały szereg możliwości, od prezerwatyw, przez tabletki antykoncepcyjne, aż po wazektomię.
Zobacz również: Polska kolejny rok z rzędu z najgorszym dostępem do antykoncepcji w Europie. Notujemy coraz słabszy wynik
Na jakie metody zapobiegania ciąży najczęściej decydują się Polki? Ostatnio przeprowadzono badanie, które to sprawdziło. Jego wyniki są dość zaskakujące. Okazuje się, że kobiety w naszym kraju mają sceptyczne podejście do antykoncepcji, a najchętniej wybierają metody, które często okazują się zawodne.
Fot. iStock
Tak wynika z raportu “Profilaktyka zdrowia kobiet” przeprowadzonego na zlecenie Gedeon Richter Polska. Badanie miało miejsce wiosną 2022 roku, a jego szczegóły cytuje portal radiozet.pl.
Jak czytamy, Polki mają dość niechętny stosunek do antykoncepcji. Prawie co czwarta kobieta w naszym kraju (23 proc.) nie stosuje żadnych metod zapobiegania ciąży. Dotyczy to co piątej kobiety w wieku reprodukcyjnym.
Przyczyną niechęci Polek do antykoncepcji jest przede wszystkim lęk przed szkodliwym działaniem hormonów. Te przekonania są oparte na historycznej wiedzy zaczerpniętej od poprzednich pokoleń. Stosowanie nowoczesnych środków hormonalnych wiąże się z minimalnym ryzykiem poważnych działań niepożądanych
- komentuje w raporcie dr Grzegorz Południewski.
Wśród Polek, które decydują się na antykoncepcję największym zainteresowaniem cieszą się środki hormonalne. Jednak odsetek kobiet stosujących antykoncepcję maleje wraz z wiekiem.
Niepokoi mnie fakt, że 10 proc. najmłodszych Polek (18–24 lata) stosuje kalendarzyk małżeński, a 19 proc. prezerwatywy, czyli metody, które u młodych ludzi często okazują się zawodne. W tej grupie tabletki antykoncepcyjne stosuje tylko 5 proc.
- mówi dr Południewski.
Zaskakuje również fakt, że prawie połowa, bo aż 48 proc. kobiet po ukończeniu 45. roku życia nie stosuje żadnej metody zapobiegania niechcianej ciąży. To błąd, bo chociaż w tym wieku i później prawdopodobieństwo ciąży jest niewielkie, to jednak wciąż należy się z nim liczyć.
W tej grupie cykle stają się nieregularne, dlatego nie sprawdza się kalendarzyk, tymczasem 5 proc. dojrzałych respondentek mu ufa
- tłumaczy dr Południewski.
Kobiety mieszkające na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców najczęściej nie stosują żadnej metody antykoncepcji (odpowiednio 43 proc. i 42 proc.). Natomiast kobiety mieszkające w miastach powyżej 500 tys. najczęściej stosują tabletki antykoncepcyjne (35 proc.).
Co sądzicie o wynikach tego raportu?
Zobacz również: Obiecujący eksperyment naukowców. Męska pigułka antykoncepcyjna zapobiega ciąży w 99 proc.