Urlop menstruacyjny zostanie wprowadzony w Polsce? Głos w sprawie zabrał premier Morawiecki

Czy Polki dostaną wolne w związku z bolesnymi miesiączkami?
Urlop menstruacyjny zostanie wprowadzony w Polsce? Głos w sprawie zabrał premier Morawiecki
Fot. Pexels.com
25.05.2022

W połowie maja informowaliśmy o tym, że Hiszpania jako pierwszy kraj w Europie zapewni kobietom prawo do urlopu menstruacyjnego. W przypadku dolegliwości związanych z okresem każda miesiączkująca osoba w tym kraju będzie mogła wziąć nawet trzy dni wolnego od pracy. 

Zobacz również: Ten kraj jako pierwszy w Europie wprowadza urlop menstruacyjny. To aż trzy wolne dni w miesiącu

A jak to jest w Polsce? Już parokrotnie pisaliśmy o firmach, które postanowiły przyznać swoim pracownicom podobny urlop. Jednak w naszej legislacji brak zapisu, który prawnie gwarantowałby kobietom dni wolne w związku z bólem miesiączkowym. 

Czy ta sytuacja może się zmienić? Ostatnio zapytano o to premiera Mateusza Morawieckiego. Co szef rządu sądzi o wprowadzeniu urlopu menstruacyjnego w Polsce? 

Urlop menstruacyjny w Polsce? Premier odpowiada, czy to możliwe 

Premier Morawiecki został zapytany o urlop menstruacyjny w Polsce podczas sesji Q&A, czyli pytań i odpowiedzi w ramach Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego. 

W pewnym momencie jedna z uczestniczek wydarzenia zwróciła uwagę na przykład Hiszpanii jeśli chodzi o urlop menstruacyjny i spytała, czy podobne rozwiązanie mogłoby zaistnieć również w Polsce. Co odpowiedział premier? 

Patrzymy na całość różnego rodzaju wsparcia dla kobiet. Porównując Polskę z różnymi jurysdykcjami w zachodniej Europie czy w Stanach Zjednoczonych, Japonii lub Korei Południowej wiem, że nie mamy się czego wstydzić 

- powiedział szef rządu. 

Jednocześnie premier stwierdził, że na daną chwilę nie jest w stanie odpowiedzieć na tak szczegółowe pytanie, ale podkreślił, że jego rząd może “rozważyć różne pomysły”. 

Na pewno trzeba myśleć o rozwiązaniach, które w szczególności pomogą właśnie paniom, ponieważ uważam, że panie mają trudniej na rynku pracy i później w przebijaniu się, zwłaszcza po okresie macierzyństwa jedno-, dwu- czy wielokrotnego. To jest zupełnie inna sytuacja niż w przypadku panów 

- dodał Mateusz Morawiecki. 

Myślicie, że doczekamy się dnia, w którym urlop menstruacyjny rzeczywiście zostanie wprowadzony w Polsce? 

Zobacz również: 1,4 mln darmowych podpasek i miesiączka w Sejmie. Okresowa Koalicja podsumowuje Rok Menstruacji

Polecane wideo

„Naga suknia ślubna” podzieliła internautów. „Wszystko w niej widać”
„Naga suknia ślubna” podzieliła internautów. „Wszystko w niej widać” - zdjęcie 1
Komentarze (36)
Ocena: 4.78 / 5
emma (Ocena: 5) 13.07.2022 11:30
na pewno przydałby się taki urlop chorującym na endometriozę, niektóre kobiety przed zabiegiem usuwania endometriozy w szpitalu medicover nie są w stanie normalnie funkcjonować
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.05.2022 17:04
Kobiety: Raz w miesiącu zwijamy się w bólu i leje się z nas jak z kranu, chcemy móc wziąć wtedy wolne bez proszenia i błagania o L4. Premier: No tak. Macierzyństwo jest trudne. Trzeba wspierać matki. ;DDDD
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 5) 26.05.2022 09:34
Chcecie wiedzieć co myśli pinokio i spółka? To wam powiem: "kobieta w PL ma: 1. rodzić, rodzić i rodzić, w przerwach wychowywać, lub 2. [email protected]ć do roboty jak jej się nie chce rodzić, a nie jakieś L4, co to w ogóle ma być?! lub względnie 3. niańczyć wnuki aż padnie, najlepiej dość szybko, co by zusik zaoszczędził na emeryturze owej pani."
zobacz odpowiedzi (2)
Xxx (Ocena: 5) 25.05.2022 15:47
Te stare capy z rządu, chcą wprowadzić do medycyny pracy badanie ginekologiczne.Zboczeńcy ginekologiczni już się ślinią na tą wieść.
zobacz odpowiedzi (4)
Nutella (Ocena: 5) 25.05.2022 15:28
Jak można sobie robić zdjęcia z człowiekiem, który kpi z Polski i Polaków oraz kłamie w żywe oczy?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie