Temat menstruacji wraca do Sejmu. Wszystko dzięki Okresowej Koalicji

Aż pół miliarda kobiet nie może w pełni zadbać o swoją higienę menstruacyjną.
Temat menstruacji wraca do Sejmu. Wszystko dzięki Okresowej Koalicji
Fot. iStock
17.05.2022

Sejmowa podkomisja stała ds. polityki społecznej po raz kolejny zajęła się tematem ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego. Wszystko dzięki inicjatywie Okresowej Koalicji – zrzeszenia organizacji w Polsce zajmujących się temat menstruacji.  

Zobacz również: Ten kraj jako pierwszy w Europie wprowadza urlop menstruacyjny. To aż trzy wolne dni w miesiącu

Przedstawicielki Okresowej Koalicji pojawiły się w Sejmie, aby przedstawić rozwiązania dotyczące walki z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym systematycznie wprowadzane w innych krajach.  

Temat menstruacji wraca do Sejmu dzięki Okresowej Koalicji

Widzimy bardzo dużą potrzebę regulacji prawnych w dostępie do środków menstruacyjnych, szczególnie teraz, w dobie kryzysu uchodźczego, kiedy w ośrodkach recepcyjnych kobiety mają dostęp jedynie do łóżka i jednej toalety na kilkaset osób 

- mówiła Urszula Okoń z Polskiego Czerwonego Krzyża. 

Jak przekonywały aktywistki szacuje się, że ok. pół miliarda kobiet i dziewcząt (spośród niemal 2 mld, które obecnie miesiączkują) nie może w pełni zadbać o swoją higienę menstruacyjną. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Akcja Menstruacja (@akcjamenstruacja)

Rezolucja Parlamentu Europejskiego z czerwca zeszłego roku wskazuje, że ubóstwo menstruacyjne (czyli ograniczony dostęp do artykułów sanitarnych) dotyka w przybliżeniu jedną na dziesięć kobiet w Europie. 

Z raportu Kulczyk Foundation wynika z kolei, że aż co piątej Polce zdarzyło się nie mieć środków na zakup odpowiednich produktów menstruacyjnych. 39 proc. Polek z ubogich domów musiało zrezygnować z zakupu środków higienicznych na rzecz innych domowych wydatków. 

W polskiej szkole w tej chwili dziewczynki i dzieci nie mają szansy się dowiedzieć czegokolwiek na temat miesiączki. Wiedza na temat miesiączki sprowadza się do jednego zdania przy omawianiu układu rozrodczego 

- podkreślała Ewa Pietruszczak z Moonki.  

Coraz większa liczba krajów na świecie dostrzega jednak problem ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego oraz wdraża rozwiązania, które mają systemowo zapobiegać powstawaniu problemu oraz przeciwdziałać jego skutkom. 

  • 15 proc. dziewczynek w Wielkiej Brytanii ma trudności z zakupem produktów menstruacyjnych. Prawie połowa ankietowanych przyznała, że opuściła szkołę z powodu miesiączki. W styczniu 2020 roku Wielka Brytania wprowadziła darmowe produkty menstruacyjne we wszystkich szkołach i na uczelniach, aby umożliwić osobom menstruującym dostęp do edukacji oraz zmniejszyć stygmatyzację wokół miesiączki. 
  • 1 na 3 studentki we Francji nie może pozwolić sobie na zakup artykułów menstruacyjnych. W lutym 2021 roku francuskie Ministerstwo Edukacji ogłosiło darmowy dostęp do produktów higieny menstruacyjnej dla wszystkich osób menstruujących, które studiują we Francji. Artykuły dostępne są w specjalnych dyspenserach od września 2021 roku.  
  • 26 proc. osób uczących się w Szkocji osób miało trudności z dostępem do środków higienicznych. W 2018 roku rząd Szkocji ogłosił darmowy dostęp do artykułów menstruacyjnych we wszystkich szkołach i na uniwersytetach, a w 2020 roku uchwalono ustawę o zapewnieniu bezpłatnego dostępu do produktów higieny menstruacyjnej dla wszystkich osób, które ich potrzebują.  
 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Magdalena Schejbal (@magdaschejbal)

Programy na rzecz walki z ubóstwem menstruacyjnym podjęły też m.in. USA, Kanada, Korea Południowa czy Nowa Zelandia, ale także kraje rozwijające się jak Kenia czy Botswana. W Polsce mamy do czynienia wyłącznie z inicjatywami oddolnymi, realizowanymi za sprawą samorządów, organizacji pozarządowych i ekspertów.  

Jesteśmy tutaj po to, aby poprosić o pomoc nasze państwo we wszystkim, co do tej pory staramy się robić jako organizacje pozarządowe, własnymi siłami. Spróbujmy powalczyć o ustawę, która pomogłaby nam funkcjonować w naszej rzeczywistości 

- przekonywała Magdalena Schejbal z Różowej Skrzyneczki.  

W związku z brakiem obecności na posiedzeniu podkomisji przedstawicieli strony rządowej, kolejna dyskusja na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej odbędzie się wkrótce w Senacie.   

Materiały prasowe 

Zobacz również: 3,5 mln podpasek dla potrzebujących w 2 lata. Okresowa Koalicja przedłuża współpracę z Biedronką

Polecane wideo

Horoskop tygodniowy 16.05. - 22.05.
Horoskop tygodniowy 16.05. - 22.05. - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
pol (Ocena: 5) 29.05.2022 17:58
ja poradziłam sobie z obfitymi miesiączkami - od niedawna używam tamponów z gąbeczki beppy, są super chłonne, polecam
odpowiedz

Polecane dla Ciebie