Ten kraj jako pierwszy w Europie wprowadza urlop menstruacyjny. To aż trzy wolne dni w miesiącu

Czy inni członkowie Unii Europejskiej pójdą tym śladem?
Ten kraj jako pierwszy w Europie wprowadza urlop menstruacyjny. To aż trzy wolne dni w miesiącu
Fot. Unsplash/Pexels
13.05.2022

W większości miejsc pracy na świecie urlop miesiączkowy to wciąż fikcja. Nie korzystają z niego nawet kobiety mieszkające w krajach, które całe dekady temu prawnie wprowadziły to rozwiązanie. Mowa m.in. o Japonii, gdzie urlop miesiączkowy funkcjonuje już od 1947 roku. Mimo to wciąż niewielki odsetek Japonek korzysta z tego przywileju, ponieważ okres pozostaje tam tematem tabu. 

Zobacz również: Szkoła nie usprawiedliwiła nieobecności z powodu bólu miesiączkowego. Ojciec 13-latki postanowił wziąć sprawę w swoje ręce

Do tej pory zapewniony prawnie urlop miesiączkowy w Europie był fikcją - poza firmami, które podjęły taką wewnętrzną decyzję. Jednak już wkrótce się to zmieni. Wszystko dzięki przełomowej decyzji, która zapewni kobietom trzy dni wolne dni w miesiącu ze względu na dolegliwości związane z okresem. Kto może liczyć na takie rozwiązanie? 

Hiszpania pierwszym krajem w Europie z urlopem menstruacyjnym 

Tym krajem jest Hiszpania. Jak informuje tamtejsza stacja radiowa Cadena Ser, tym samym będzie to pierwsze europejskie państwo, które zapewni osobom menstruującym prawo do wzięcia urlopu podczas okresu. 

Według Hiszpańskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Położniczego nawet jedna trzecia kobiet cierpi na dolegliwość określane jako jako algomenorrhoea lub dysmenorrhoea, czyli wyjątkowo silne bóle miesiączkowe. Objawy, jakie im towarzyszą to m.in. ostry ból w podbrzuszu, bóle głowy, gorączka i biegunka. 

Jeżeli ktoś ma takie symptomy podczas choroby, przyznaje mu się urlop czasowy. Tak samo powinno być z miesiączką. Powinniśmy pozwolić kobietom zostać w domu jeśli mają bardzo bolesny okres 

- przekonywała Angela Rodriguez, minister ds. równości w rozmowie z dziennikiem “El Periodico”. 

Hiszpańskie media podają, że ustawa w tej kwestii będzie rozpatrywana przez tamtejszy rząd już za parę dni. W projekcie znalazły się również zapisy mówiące o darmowych podpaskach dla uczennic hiszpańskich szkół. 

Co sądzicie o takiej ustawie? Myślicie, że podobny zapis byłby możliwy w polskiej legislacji? 

Zobacz również: Kolejna polska firma wprowadza płatny urlop menstruacyjny. Został przyjęty jednogłośnie

Polecane wideo

Największe stereotypy o znakach zodiaku. Astrolożka bezpardonowo obala je wszystkie
Największe stereotypy o znakach zodiaku. Astrolożka bezpardonowo obala je wszystkie - zdjęcie 1
Komentarze (16)
Ocena: 3.75 / 5
gość (Ocena: 5) 13.07.2022 12:02
to jest bardzo dobry pomysł ale wyłącznie dla kobiet które trudno przechodzą te dni, na przykład z endometriozą, wiem że po zabiegach w szpitalu medicover stan się bardzo poprawia więc nie musiałby te kobiety stale z tego korzystać
odpowiedz
Iga (Ocena: 5) 29.05.2022 20:54
Powiem tak, tylko kobieta która przechodziła lub przechodzi ciężki pms wie co to znaczy i jak ciężko w "te" dni się funkcjonuje. Przez to, że zaczęłam brać tabletki drovelis to mogę powiedzieć, że ten problem mam za sobą. Do tego krwawienia znacznie mniej obfite i krótsze i nie chciałabym wrócić do tego co było przed antykoncepcją.
odpowiedz
ela (Ocena: 5) 25.05.2022 09:55
bardzo współczuję kobietą, które przechodzą źle te dni, u mnie problem dotyczy tylko kwestii mocnych krwawień, ale ostatnio nieźle sobie z tym radzę, bo kupiłam bardzo chłonne tampony z gąbeczki beppy i bardzo długo wytrzymują
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.05.2022 16:40
Pytanie, czy to dodatkowy płatny urlop, czy "cykliczne" zwolnienie za 80% pensji. Jeśli to drugie, to nikomu bym nie broniła. Dodatkowy urlop - nie wiem, mógłby budzić animozje. Ale teraz pracuję z domu, ale kiedyś siedzenie w biurze, kiedy leje się z ciebie jak z cebra, bez dostępu do toalety z umywalką, to był jakiś koszmar. Tylko się modliłam, żeby ten najgorszy dzień wypadł na weekend. Nie mam aż takich bólów, jak niektóre dziewczyny, ale dwa pierwsze dni to powódź i czuję się na tyle okropnie, że jak najbardziej powinno być na to zwolnienie. Ale u nas nawet te zwijające się z bólu dziewczyny muszą się prosić, zapisywać do lekarzy, a jeśli źle trafią, to usłyszą, że to natura, a nie choroba, i żeby się nad sobą nie rozczulały.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.05.2022 11:04
Wszystkie kobiety jak można je tak nazwać obdarzające się przed ginekologiem mężczyzną to kurwy
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie