Ten kraj jako pierwszy w Europie wprowadza urlop menstruacyjny. To aż trzy wolne dni w miesiącu

Czy inni członkowie Unii Europejskiej pójdą tym śladem?
Ten kraj jako pierwszy w Europie wprowadza urlop menstruacyjny. To aż trzy wolne dni w miesiącu
Fot. Unsplash/Pexels
13.05.2022

W większości miejsc pracy na świecie urlop miesiączkowy to wciąż fikcja. Nie korzystają z niego nawet kobiety mieszkające w krajach, które całe dekady temu prawnie wprowadziły to rozwiązanie. Mowa m.in. o Japonii, gdzie urlop miesiączkowy funkcjonuje już od 1947 roku. Mimo to wciąż niewielki odsetek Japonek korzysta z tego przywileju, ponieważ okres pozostaje tam tematem tabu. 

Zobacz również: Szkoła nie usprawiedliwiła nieobecności z powodu bólu miesiączkowego. Ojciec 13-latki postanowił wziąć sprawę w swoje ręce

Do tej pory zapewniony prawnie urlop miesiączkowy w Europie był fikcją - poza firmami, które podjęły taką wewnętrzną decyzję. Jednak już wkrótce się to zmieni. Wszystko dzięki przełomowej decyzji, która zapewni kobietom trzy dni wolne dni w miesiącu ze względu na dolegliwości związane z okresem. Kto może liczyć na takie rozwiązanie? 

Hiszpania pierwszym krajem w Europie z urlopem menstruacyjnym 

Tym krajem jest Hiszpania. Jak informuje tamtejsza stacja radiowa Cadena Ser, tym samym będzie to pierwsze europejskie państwo, które zapewni osobom menstruującym prawo do wzięcia urlopu podczas okresu. 

Według Hiszpańskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Położniczego nawet jedna trzecia kobiet cierpi na dolegliwość określane jako jako algomenorrhoea lub dysmenorrhoea, czyli wyjątkowo silne bóle miesiączkowe. Objawy, jakie im towarzyszą to m.in. ostry ból w podbrzuszu, bóle głowy, gorączka i biegunka. 

Jeżeli ktoś ma takie symptomy podczas choroby, przyznaje mu się urlop czasowy. Tak samo powinno być z miesiączką. Powinniśmy pozwolić kobietom zostać w domu jeśli mają bardzo bolesny okres 

- przekonywała Angela Rodriguez, minister ds. równości w rozmowie z dziennikiem “El Periodico”. 

Hiszpańskie media podają, że ustawa w tej kwestii będzie rozpatrywana przez tamtejszy rząd już za parę dni. W projekcie znalazły się również zapisy mówiące o darmowych podpaskach dla uczennic hiszpańskich szkół. 

Co sądzicie o takiej ustawie? Myślicie, że podobny zapis byłby możliwy w polskiej legislacji? 

Zobacz również: Kolejna polska firma wprowadza płatny urlop menstruacyjny. Został przyjęty jednogłośnie

Polecane wideo

Największe stereotypy o znakach zodiaku. Astrolożka bezpardonowo obala je wszystkie
Największe stereotypy o znakach zodiaku. Astrolożka bezpardonowo obala je wszystkie - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 3.18 / 5
gość (Ocena: 5) wczoraj 11:04
Wszystkie kobiety jak można je tak nazwać obdarzające się przed ginekologiem mężczyzną to kurwy
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 13.05.2022 13:29
Chory pomysł, któremu absolutnie bym nie przyklasnęła.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 13.05.2022 13:15
Tak, a potem płacz i lament:"Czemu nie jesteśmy taktowani na równi z mężczyznami i mamy niższe pensje?" Albo "Czemu nie chcą zatrudniać nas tylko mężczyzn". No przykro mi, że tak powiem, ale no na miejscu pracodawcy sama bym wolała wziąć faceta, który nie zajdzie w ciążę i na 5 lat ucieknie na wychowawczy a potem go ot tak nie będzie kilka dni w miesiącu. Mówię to, jako kobieta. To takie trochę zaoranie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.05.2022 11:48
Ja jestem za tym, żeby wprowadzili to do Polski. Mam często bolesne okresy, na jednej pigułce się nie kończy, a mimo to muszę chodzić do pracy i wytrzymywać ten ból. Dla mnie to chore i powinni coś z tym zrobić.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 13.05.2022 06:38
Brzmi zacnie, ale pewnie byłoby nadużywane przez polskie karyny: "okres przechodzę łagodnie, ale co mi tam, pójdę na wolne, bo się nalerzy!!" xd
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie