Obiecujący eksperyment naukowców. Męska pigułka antykoncepcyjna zapobiega ciąży w 99 proc.

Nie zaobserwowano też żadnych skutków ubocznych.
Obiecujący eksperyment naukowców. Męska pigułka antykoncepcyjna zapobiega ciąży w 99 proc.
Fot. iStock
29.03.2022

Opracowanie pigułek antykoncepcyjnych było prawdziwą rewolucją, która na zawsze zmieniła nasze życie intymne. Od momentu dopuszczenia tych środków do użytku w latach 60. XX wieku naukowcy niemalże nieustannie próbowali wynaleźć ich męski odpowiednik, tak aby zapobieganie niechcianej ciąży nie spoczywało głównie na barkach kobiet. 

Zobacz również: Pigułka antykoncepcyjna? Niekoniecznie. Oto najpopularniejsze metody zapobiegania ciąży w Polsce i na świecie

W ostatnich latach zaczęły pojawiać się coraz bardziej obiecujące informacje o postępach badaczy w tym temacie. Niezwykle pozytywne wnioski płyną również z eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z University of Minnesota. Opracowali oni męskie pigułki antykoncepcyjne, których skuteczność szacuje się nawet na 99 proc. 

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn zapobiega ciąży w 99 proc. 

O tym przełomowym odkryciu donosi m.in. agencja prasowa AFP. Jak czytamy, badacze mają zaprezentować wyniki swojej pracy podczas wiosennej konferencji organizacji American Chemical Society. 

Do tej pory naukowcy skupiali się na wynalezieniu męskich pigułek antykoncepcyjnych zawierających hormony. Podczas testów obserwowali jednak szereg niekorzystnych efektów ubocznych, takich jak wzrost wagi, stany depresyjne, a także podwyższony poziomu cholesterolu, który mógłby zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca. 

W związku z tym badacze rozpoczęli prace nad męskimi pigułkami antykoncepcyjnymi, które nie zawierają w swoim składzie hormonów. Ich środek ma za zadanie wyciszenie białka RAR-alfa, które odgrywa rolę w produkcji nasienia. 

Jak informuje agencja AFP, naukowcy z University of Minnesota przez cztery tygodnie podawali samcom myszy związek o nazwie YCT529, który odpowiada za blokowanie białka RAR-alfa. Co się okazało? Liczba plemników u testowanych osobników znacznie się zmniejszyła i stwierdzono, że środek zapobiega ciąży aż w 99 proc. Co ważne, eksperci nie zauważyli żadnych skutków ubocznych, a efekty okazały się odwracalne. Po 4-6 tygodniach od zakończenia terapii myszy znów zaczęły się rozmnażać. 

Teraz naukowcy chcą rozpocząć testowanie swojego preparatu na ludziach. Jak informują, badania kliniczne miałyby rozpocząć się pod koniec tego roku, a w przypadku pozytywnych wyników męskie pigułki antykoncepcyjne mogłyby zostać dopuszczone do użytku nawet w perspektywie pięciu lat. 

Co sądzicie o wynikach tego badania?  

Zobacz również: Polska kolejny rok z rzędu z najgorszym dostępem do antykoncepcji w Europie. Notujemy coraz słabszy wynik

Polecane wideo

Największe stereotypy o znakach zodiaku. Astrolożka bezpardonowo obala je wszystkie
Największe stereotypy o znakach zodiaku. Astrolożka bezpardonowo obala je wszystkie - zdjęcie 1
Komentarze (15)
Ocena: 4.47 / 5
gość (Ocena: 5) 01.04.2022 09:05
Golisz cipkę do męskiego ginekologa to znaczy że jesteś kurwą
zobacz odpowiedzi (1)
Natala (Ocena: 5) 31.03.2022 19:34
Ciekawe, ja póki co zabezpieczam się mechanicznie i używam diafragmy dopochwowej Caya, jestem zadowolona
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.03.2022 22:35
Gdyby nie dziwki i szmaty to ginekolodzy byli by bez pracy
zobacz odpowiedzi (1)
Milena (Ocena: 5) 30.03.2022 20:56
No tak. Jak kobieca pigułka ma mnóstwo skutków ubocznych to co tam...ale, gdy podczas badań okazało się, że męska także je ma to ocho!! Trzeba szukać rozwiązań by nie było skutków ubocznych! A kobieta niech dalej cierpi... Jak mnie wkurza świat :-((
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 30.03.2022 13:28
Lepiej zwiać w porę.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie