1,4 mln darmowych podpasek i miesiączka w Sejmie. Okresowa Koalicja podsumowuje Rok Menstruacji

„Potrzebujemy dać miesiączce głos, otwarcie o niej mówić i edukować. I zamierzamy to robić”.
1,4 mln darmowych podpasek i miesiączka w Sejmie. Okresowa Koalicja podsumowuje Rok Menstruacji
Fot. Instagram.com (@kulczykfoundation)
10.03.2022

8 marca 2021 roku największe organizacje działające na rzecz walki z wykluczeniem menstruacyjnym ogłosiły powołanie Okresowej Koalicji. „Ignorowanie tematu menstruacji sprawia, że KREW NAS ZALEWA! Zmieńmy to razem!” - napisały założycielki inicjatywy w manifeście, który przedstawiły na konferencji prasowej, ogłaszając następne 12 miesięcy Rokiem Menstruacji. 

Zobacz również: „Krew nas zalewa”. Powstała pierwsza w Polsce Okresowa Koalicja. Oto jej manifest

Rok później przyszedł czas na podsumowania. Okresowa Koalicja wymienia najważniejsze działania i założenia, jakie udało się jej zrealizować w ciągu minionych 12 miesięcy. To m.in. dostarczenie darmowych podpasek potrzebującym oraz wprowadzenie tematu ubóstwa menstruacyjnego do Sejmu. Co jeszcze udało się osiągnąć aktywistkom? 

1,4 mln darmowych podpasek. Okresowa Koalicja podsumowuje pierwszy rok swojej działalności 

Otwórz oczy 

28 maja 2021 roku, w Międzynarodowy Dzień Higieny Menstruacyjnej, członkinie Okresowej Koalicji spotkały się pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie i zdjęły mu czerwoną opaskę z oczu. Zaapelowały równocześnie do polityków i liderów opinii, aby otworzyli oczy na problemy osób menstruujących w Polsce. 

Wydarzenie było zwieńczeniem zapoczątkowanej w Dzień Matki akcji Otwórz Oczy, w ramach której aktywistki zawiązywały czerwone opaski na postaciach pomników w całej Polsce. Opaski znalazły się na pomnikach m.in. w Grudziądzu, Konstancinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Zgorzelcu, Zielonej Górze, Zakopanem i w Żyrardowie. Celem akcji było zwrócenie uwagi opinii publicznej na niewidoczność tematu miesiączki i problemu ubóstwa menstruacyjnego w naszym społeczeństwie. 

Nie możemy rozwiązać problemu, jeśli pozostawimy go niewidzialnym. Czas przełamać tabu i zacząć normalnie rozmawiać o problemach związanych z menstruacją. Dlatego nawołujemy, żeby każdy zdjął czerwoną opaskę. Zobaczenie problemu to pierwszy krok, by zmienić rzeczywistość, w której żyjemy 

- powiedziała Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation. 

Brak rozmowy z najbliższymi oraz niewystarczająca wiedza nt. własnego ciała powodują, że menstruacja jest kwestią, która niemal nie funkcjonuje w przestrzeni publicznej, a problemy, jakie jej towarzyszą, są ignorowane. Miesiączka to wciąż temat tabu, o którym się nie rozmawia. 

Choć trudno w to uwierzyć, miesiączka to w Polsce nadal ogromne tabu. W badaniu z 2020 roku 42 proc. kobiet przyznało, że w domu rodzinnym nie mówiło się o niej wcale. Potrzebujemy dać miesiączce głos, otwarcie o niej mówić i edukować. I zamierzamy to robić 

- powiedziała Magda Korczyńska z Jak Wychować Dziewczynki. 

Akcja podpaski za opaski 

Jednym z elementów towarzyszących kampanii Otwórz Oczy była także specjalna akcja w mediach  społecznościowych. Za każde zdjęcie z czerwoną opaską na oczach  z hasztagiem #podpaskizaopaski Okresowa Koalicja przekazała paczkę podpasek kobietom i dziewczynkom, które ich potrzebują. Udział w akcji wzięło ponad 400 internautów, dzięki, którym udało  się przekazać ponad 400 paczek podpasek dla fundacji Daj Herbatę,  która wspiera osoby w kryzysie bezdomności. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Okresowa Koalicja (@okresowakoalicja)

Posiedzenie w Sejmie RP  

26 lipca 2021 roku pierwszy raz w historii Sejm RP zajął się tematem ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego. Wszystko dzięki inicjatywie Okresowej Koalicji. Podczas posiedzenia  podkomisji stałej ds. polityki społecznej przedstawicielki Okresowej Koalicji przedstawiły swoje postulaty dotyczące dostępu do środków menstruacyjnych w Polsce. W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, którzy przejawili chęć do dalszych rozmów. Niestety, wielkim nieobecnym podczas posiedzenia był przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Narodowej. 

Mydło i papier toaletowy są traktowane jako podstawowe artykuły higieniczne w każdej toalecie. Czym różnią się od tego podpaska czy tampon, które są przecież środkami higienicznymi niezbędnymi dla wszystkich osób menstruujących  

- pytała Anna Gajewska, Koordynatorka Projektów Pomocowych w Kulczyk Foundation. 

Jak przekonywały członkinie Okresowej Koalicji w swojej rezolucji z dnia 24 czerwca 2021 roku w sprawie sytuacji w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw w tej dziedzinie w UE w kontekście zdrowia kobiet Parlament Europejski wskazuje, że ubóstwo menstruacyjne dotyka w przybliżeniu jedną na dziesięć kobiet w Europie. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym w lutym 2020 roku na zlecenie Kulczyk Foundation w Polsce aż 18 proc. kobiet przyznaje, że zdarzyło im się nie mieć środków na zakup odpowiednich artykułów higienicznych. 

Chcemy wnieść miesiączkę do przestrzeni wspólnej poprzez dostępność środków higieny menstruacyjnej w toaletach w miejscach publicznych takich jak szkoły czy urzędy

- apelowała Barbara Pietruszczak, autorka „Twojego ciałopozytywnego dojrzewania” wydanego w ramach inicjatywy moonka i autorka projektu społecznościowego Pani Miesiączka. 

Aktywistki próbowały przekonać posłów i posłanki, że brak możliwości dbania o zdrowie menstruacyjne może mieć negatywne konsekwencje w obszarze zdrowotnym, psychospołecznym, edukacyjnym oraz ekonomicznym. Głos zabrała prezeska Fundacji Pokonać Endometriozę, Lucyna Jaworska-Wojtas, która zwróciła uwagę, że późno zdiagnozowana choroba odciska ogromne piętno na życiu kobiety. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Różowa skrzyneczka (@rozowaskrzyneczka)

Skutki ubóstwa menstruacyjnego zaczęły dostrzegać kolejne rządy na świecie. Darmowe podpaski pojawiły się w szkołach i na uczelniach w Szkocji, Francji, Nowej Zelandii czy Wielkiej Brytanii. Organizacje walczące z problemem wykluczenia menstruacyjnego w kraju są zdania, że nadszedł czas, aby wprowadzić takie zmiany również w Polsce. Okresowa Koalicja dąży do tego, aby Polska była w czołówce krajów, które rozumieją, jak istotne jest dbanie o zdrowie i higienę menstruacyjną i podejmują konkretne działania. Potrzebne są ustawy, które pozwolą wprowadzić zmiany w całej Polsce. 

Koalicjantki zwróciły też uwagę, że menstruacja pozostaje tematem tabu, co wynika również z braku odpowiedniej edukacji w tym zakresie. Niestety na posiedzeniu zabrakło przedstawiciela Ministerstwa Edukacji Narodowej.  

Darmowe podpaski dla potrzebujących

Oprócz tego organizacji udało się przekazać prawie 1,4 mln podpasek m.in. do domów dziecka, domów samotnej matki czy ośrodków dla osób w kryzysie bezdomności. Wszystko dzięki wspólnej akcji z siecią sklepów Biedronka. 4,5 tys. podpasek trafiło do domów dziecka dzięki wspólnej akcji z marką Your KAYA. Firma zachęciła swoje klientki i klientów do udziału w inicjatywie, w ramach której w ciągu 3 dni udało się zebrać 450 opakowań podpasek. Podpaski trafiły do podopiecznych Fundacji One Day, członka Okresowej Koalicji. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Okresowa Koalicja (@okresowakoalicja)

W skład Okresowej Koalicji wchodzą:  

Akcja Menstruacja, prof. dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska, UAM, Fundacja Ja, Nauczyciel, dr n. hum Alicja Długołęcka, Fundacja im. Julii Woykowskiej, Fundacja One Day, Fundacja Pokonać Endometriozę, Grupa Ponton, Jak Wychowywać Dziewczynki, Kulczyk Foundation, Natalia Miłuńska - miesiaczka.com, moonka, Pani Miesiączka, Polski Czerwony Krzyż, Projekt Masterki, Różowa Skrzyneczka, Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne, Szajn. 

Materiały prasowe 

Zobacz również: Podpaski czy chleb? „Nie powinnaś musieć wybierać”. Mocny billboard zwraca uwagę na problem ubóstwa menstruacyjnego

Polecane wideo

Wysportowana seniorka wzbudza sensację na siłowni. „Mylą mnie z moją wnuczką”
Wysportowana seniorka wzbudza sensację na siłowni. „Mylą mnie z moją wnuczką” - zdjęcie 1
Komentarze (17)
Ocena: 4.82 / 5
gość (Ocena: 5) 31.03.2022 22:19
pani Dominika Kulczyk wie jak wykorzystać zasoby i sławe. brawa!!!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.03.2022 15:43
To jest doskonała inicjatywa! Trudno uwierzyć, że tak oczywisty temat stał się tabu przez co praktycznie nie podejmowano żadnych działań wyrównujących szanse. Każda kobieta jest ważna i stan jej portfela nie powinien decydować o godnym przechodzeniu menstruacji. Pani Dominiko- trzymam kciuki i oby tak dalej. Skończmy wreszcie z tym tabu!
odpowiedz
Iza (Ocena: 5) 18.03.2022 10:42
Nie ma mowy o podpaskach, dla mnie przynajmniej nie ma powrotu. mam kubeczek beppy cup, jest przeznaczony także do seksu, więc nie trzeba trzymać w te dni wstrzemięźliwości
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.03.2022 20:46
Dla mnie to jest niesamowite ile dobrego robi Kulczyk Foundation <3 Mam nadzieje,że dalej tak będzie, serce rośnie!!
odpowiedz
Mira (Ocena: 5) 15.03.2022 19:00
Najlepsze środki higieniczne w trakcie okresu to kubeczki menstruacyjne, używam Beppy Cup i jestem zadowolona
odpowiedz

Polecane dla Ciebie