Miesiączka jako wielka, czerwona panda. Nowy film Pixara walczy z tabuizacją okresu w zabawny i błyskotliwy sposób

„Wszystkie dziewczyny mają okres, więc znormalizujmy go”.
Miesiączka jako wielka, czerwona panda. Nowy film Pixara walczy z tabuizacją okresu w zabawny i błyskotliwy sposób
Fot. Walt Disney Pictures
11.03.2022

Parę lat temu w japońskich komiksach pojawiła się nowa postać - Little Miss Period. W 2019 roku ta bohaterka, będąca alegorią miesiączki, doczekała się nawet filmu. Wszystko po to, aby podjąć kolejny krok w walce z tabuizacją i stygmatyzacją okresu. 

Zobacz również: Japończycy walczą z tabuizacją okresu za pomocą mangi. Poznajcie Little Miss Period

Teraz miesiączka (również w przenośni) została główną bohaterką nowego filmu animowanego Pixara. Pojawia się pod postacią wielkiej, czerwonej pandy, a towarzyszą jej wahania nastroju, dyskomfort i wydaje się, że zawsze zjawia się nie w porę... Brzmi znajomo? 

„To nie wypanda”. Film Pixara walczy z tabuizacją miesiączki 

Nowy film Pixara nosi tytuł “Turning Red”, a w polskiej wersji językowej otrzymał nazwę “To nie wypanda”. Zarówno jego twórcy, jak i krytycy są zgodni – to błyskotliwa metafora dojrzewania, którego istotną częścią jest właśnie pierwsza miesiączka. 

Główną bohaterką nowej produkcji Pixara jest nastolatka o imieniu Mei. Niedługo po swoich 13. urodzinach pewnego ranka dziewczyna z przerażeniem odkrywa, że przez noc zmieniła się w wielką, czerwoną pandę. 

Mei przeobraża się w to zwierzę o bardzo wymownym kolorze za każdym razem, gdy przytłaczają ją emocje. Twórcy filmu wyjaśniali, że ta zmiana jest metaforą okresu dojrzewania, zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym. Co więcej, animacja w szczery, ale też zabawny sposób przedstawia poczucie zakłopotania, by nie powiedzieć zażenowania, z jakim zmaga się wiele dziewczynek, gdy po raz pierwszy zaczynają miesiączkować. 

Dlaczego to takie ważne? Odpowiedź nasuwa się sama – w historii filmu i telewizji okres od zawsze był na cenzurowanym. Ten temat praktycznie nie istnieje. Wyjątkiem mogą być sceny, w których bohaterka mówi o tym, że “się spóźnia”, a ta aluzja ma nawiązywać do ewentualnej ciąży. Natomiast sam okres jest przemilczany, ponieważ wciąż każe nam się myśleć, że to temat tabu, którego nie powinno się poruszać. 

“To nie wypanda” w reżyserii Domee Shi przełamuje tę barierę, co potwierdza sama twórczyni. 

Mamy nadzieję, że pokazując (okres – przyp. red.) na wielkim ekranie jako coś, co wywołuje pewne zakłopotanie, ale również śmiech, a także jako część historii, będziemy go normalizować 

- mówiła Shi w rozmowie z mediami. 

Podobnego zdania jest aktorka Sandra Oh, która w oryginalnej wersji językowej użyczyła głosu mamie Mei. 

Wszystkie dziewczyny mają okres, więc znormalizujmy i świętujmy go! Bardzo się ucieszyłam, że powstał film na ten temat. Uważam, że nie mówimy o tym wystarczająco dużo. Bycie częścią filmu, który pokazuje dojrzewanie jest dla mnie bardzo ważne 

- mówiła aktorka. 

Co sądzicie o takim pokazaniu miesiączki? Obejrzycie film “To nie wypanda”? 

Zobacz również: Grupa mężczyzn stworzyła „okresowe rękawiczki”. Ten „innowacyjny” produkt tylko pogłębia tabu wokół miesiączki

Polecane wideo

„Marzenie się spełniło”. Sofia Jirau to pierwsza modelka Victoria’s Secret z zespołem Downa
„Marzenie się spełniło”. Sofia Jirau to pierwsza modelka Victoria’s Secret z zespołem Downa - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 3.91 / 5
gość (Ocena: 5) 18.04.2022 21:13
Super film Polecam wszystkim 👍🏼👍🏼😱♥️♥️💜💜💛💛💚💚❤️❤️❣️❣️
odpowiedz
Marr (Ocena: 5) 18.03.2022 11:17
Podczas okresu nie wyobrażam sobie korzystać z podpasek lub tamponów od kiedy mam kubeczek menstruacyjny Beppy Cup, w końcu czuję się komfortowo podczas miesiączki
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.03.2022 20:55
Świat upada...
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 11.03.2022 12:39
A gdzie temat potliwosci stop i pod pachami To jest wazny temat i wart znormalizowania a nie miesiaczka
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 11.03.2022 11:55
A gdzie bajka o nietrzymaniu moczu? To dyskryminacja. Należy zawiadomić odpowiedni organ.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie