Przed okresem notorycznie boli Cię głowa? To może być migrena menstruacyjna

Ta dolegliwość dotyka nawet 70 proc. z nas.
Przed okresem notorycznie boli Cię głowa? To może być migrena menstruacyjna
Fot. Pexels.com
07.03.2022

Dla większości kobiet okres to comiesięczny ból i dyskomfort, z którymi czasami trudno sobie poradzić. I nie chodzi tylko o ból brzucha. Wiele z nas doświadcza także bólu w dolnej części pleców, dolegliwości żołądkowych i nudności. 

Zobacz również: Jogą w ból miesiączkowy. Nagranie tej fizjoterapeutki to hit TikToka

Niestety to nie wszystko. Podczas okresu duża grupa kobiet zmaga się również z silnym i nieustępującym bólem głowy. Według lekarzy to zjawisko jest naprawdę powszechne, a w świecie medycyny określa się je mianem migreny menstruacyjnej. Czym ta dolegliwość różni się od zwykłego bólu głowy i jak z nią walczyć? 

Migrena menstruacyjna. Dlaczego przed i podczas okresu boli głowa? 

Z danych wynika, że migrena atakuje kobiety nawet trzy razy częściej, niż mężczyzn. Co więcej, ok. 60-70 proc. osób, które regularnie na nie cierpią zauważa związek między bólami głowy a okresem. 

Migrena miesiączkowa przeważnie zaczyna się już parę dni przed wystąpieniem krwawienia. Przeważnie utrzymuje się przez cały okres, a nawet przez kilka dni po jego zakończeniu. Zdaniem naukowców takie bóle głowy są spowodowane konkretnymi hormonami płciowymi, m.in. estrogenem. Hiszpański badacze dowiedli, że hormony płciowe bezpośrednio wpływają na komórki otaczające nerw trójdzielny oraz sąsiadujące z nim naczynia krwionośne głowy, co wyzwala ataki migreny. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kelli | Migraine Nutrition (@the.migraine.dietitian)

Migrena menstruacyjna. Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Migrena miesiączkowa zaliczana jest do migren bez aury. Oznacza to, że bólowi głowy nie towarzyszą zaburzenia widzenia (np. błyski, mroczki przed oczami, niedowidzenie) lub inne symptomy (m.in. mrowienie ciała, jednostronny niedowład, dzwonienie w uszach, zaburzenia koncentracji), które towarzyszą klasycznej migrenie z aurą. Podobnie jak w przypadku klasycznej migreny atak może trwać od 4 aż do 72 godzin albo i dłużej.

Migrena menstruacyjna. Jak walczyć z bólem?

Jak walczyć z migreną miesiączkową? Ból najczęściej ma charakter pulsujący i często towarzyszy mu światłowstręt, wrażliwość na dźwięki i zapachy, a czasami nawet nudności. W skrajnych przypadkach te dolegliwości potrafią uniemożliwić normalne funkcjonowanie, więc po diagnozie lekarz najczęściej przepisuje odpowiednie leki przeciwbólowe. Najlepiej przyjąć je jeszcze zanim ból przybierze na sile. Jednak aby stwierdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z migreną miesiączkową, jej objawy powinny się powtórzyć przynajmniej dwa lub trzy cykle miesiączkowe pod rząd.  

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Zoë Hill | Nutritionist (@zoehillnutrition)

Zobacz również: „Okresowe włosy” to realne zjawisko. Dermatolożka wyjaśnia, jak radzić sobie z tym problemem

Polecane wideo

„Moim celem jest posiadanie największych pośladków na świecie i nic mnie nie powstrzyma”
„Moim celem jest posiadanie największych pośladków na świecie i nic mnie nie powstrzyma” - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Hania (Ocena: 5) 18.03.2022 11:20
Przy dolegliwościach powtarzających się warto kontrolować cykl i robić zapisy, by poznac przyczynę. Ja mam monitor płodności Afrodyta Smart i wykresy cyklu pokazuję u ginekologa na wizytach
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.03.2022 18:34
Przy okresie to najlepiej używać kubeczków menstruacyjnych, ja mam Beppy Cup, jest super, mogę chodzić na siłkę, basen, saunę
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.03.2022 10:59
Przed okresem czasem czuję się gorzej niż w jego trakcie. Bóle głowy się zdarzają ale jest lekki taki bym nie musiała brać tabletki. Brzuch jakbym miała 5 litrów wody, ochota na słodkie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie