„Czułam, jakby moje wnętrzności miały eksplodować”. Jak to jest mieć okres i koronawirusa w tym samym czasie?

„Ból był tak intensywny, że nie pomagały mi nawet leki”.
„Czułam, jakby moje wnętrzności miały eksplodować”. Jak to jest mieć okres i koronawirusa w tym samym czasie?
Fot. Pexels.com
25.01.2022

Każda osoba zakażona koronawirusem przechodzi chorobę inaczej. Niektórzy nie mają absolutnie żadnych objawów i nigdy nie dowiedzieliby się o zarażeniu, gdyby nie pozytywny wynik testu. Inni zgłaszają symptomy podobne do łagodnego przeziębienia, a jeszcze inni do nieco cięższej grypy. Niestety nie brakuje też przypadków, gdy chorzy trafiają do szpitala albo wręcz tracą życie. 

Zobacz również: Czy szczepionki na koronawirusa mają wpływ na miesiączkę? Wreszcie znamy odpowiedź

W pewnym sensie można powiedzieć, że podobnie jest z miesiączką. Każda kobieta w tym czasie doświadcza krwawienia o różnym stopniu intensywności oraz innych dolegliwości. Niektóre czują się zupełnie dobrze, innym towarzyszy niewielki dyskomfort, podczas gdy jeszcze inne wręcz nie są w stanie normalnie funkcjonować. 

A co w sytuacji, gdy okres zbiegnie się w czasie z zarażeniem koronawirusem? Portal refinery29.com zebrał wypowiedzi kilkunastu kobiet, które jednocześnie przechodziły chorobę wywołaną wirusem COVID-19 oraz miesiączkę. Czy koronawirus sprawił, że ich okres był jeszcze bardziej niekomfortowy – albo odwrotnie? Przeczytajcie ich historie. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Chrissie (@chrissiegettinghealthy)

Jak to jest mieć okres i koronawirusa w tym samym czasie?

Anna, 29 lat 

“Miałam bardzo kiepskie samopoczucie, gorączkę i dreszcze połączone ze skurczami. Nie było fajnie. Zaraziłam się wirusem Delta na początku grudnia zeszłego roku, ale mimo to moja firma oczekiwała, że będę pracować z domu (rozpoczynaliśmy kampanię, a część osób była na urlopach). Byłam taka zła, że piątego dnia rzuciłam pracę. To wprawdzie nie była impulsywna decyzja, ale PMS zdecydowanie pomógł mi w jej podjęciu. Jednak nie żałuję - nie chcę pracować dla firmy, która nie wspiera pracowników w chorobie”. 

Bree, 22 lata 

“Byłam wykończona! Dostałam okresu czwartego dnia po zakażeniu. Początkowo moje objawy nie były takie, jakich się spodziewałam - migreny, mdłości, zawroty głowy i omdlenia. To trwało cztery dni (w sumie chorowałam przez 16 dni), a gdy dostałam miesiączki zawroty głowy i omdlenia stały się częstsze. Mój okres był raczej normalny, może tylko doświadczałam większych skurczy niż zazwyczaj, bo byłam osłabiona. Poza tym nie mogłam zwalczać ich termoforem - miałam zbyt wysoką gorączkę na ciepłe okłady. Jednak ponad wszystko dokuczało mi ogromne wyczerpanie”. 

Miranda, 24 lata 

“Zazwyczaj podczas okresu nie mam skurczy ani bólu pleców, ale tym razem tak się stało - były bardzo silne i trwały przez trzy dni. Ból był tak intensywny, że nie pomagały mi nawet leki. Dokuczały mi mdłości. Poza tym mój okres trwał o wiele dłużej niż zazwyczaj, bo 10 dni!”. 

Claire, 24 lata 

“Czułam, jakby moje wnętrzności miały eksplodować, ale byłam w zbyt dużym letargu, żeby coś z tym zrobić. Trzeciego dnia po zakażeniu dostałam okresu – to było piekło. Miałam tak wysoką gorączkę, że przykładanie termoforu do brzucha było prawdziwą torturą. Brałam o wiele za dużo leków i prawie nie jadłam”. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Mond Women (@mondwomen)

Ashley, 25 lat 

“Okres sam w sobie nie jest przyjemny, a przechodzenie go w tym samym czasie co COVID-19 było naprawdę kiepskie. Zmęczenie sprawiało, że nie miałam siły zajmować się miesiączką. Dzięki Bogu za bieliznę menstruacyjną - mogłam po prostu ją założyć i zapomnieć o okresie, bo moje myśli i tak były zajęte koronawirusem. Mój standardowy ból pleców podczas miesiączki był większy niż zazwyczaj, a do tego doszły dolegliwości jelitowe, typowe zarówno dla menstruacji, jak i dla koronawirusa”. 

Elaine, 27 lat 

“To było okropne. Mój organizm walczył z koronawirusem, a poza tym był bardzo osłabiony, bo krwawiłam i miałam niski poziom żelaza. Dostałam okresu o 2 tygodnie za wcześnie, a zakończył się po kolejnych dwóch tygodniach. Mój cykl zawsze trwa 5 dni, więc wydłużenie do 14 dni nie jest przyjemne. To przyczyniło się do przewlekłego zmęczenia, bólu mięśni i gorączki”. 

Odette, 24 lata 

“Resztka energii, jaka mi pozostała, została wyssana przez letarg i bóle brzucha. Marzyłam o tym, żeby pocieszyć się czekoladą, ale praktycznie straciłam zmysły smaku i powonienia. Jedynym plusem był fakt, że mogłam bez wyrzutów sumienia oglądać seriale i czytać książki - w przerwach między gorączkowaniem i bólami głowy”. 

Nicole, 26 lat 

“Miałam szczęście, bo przeszłam koronawirusa właściwie bezobjawowo, ale parę dni później dostałam okresu. Czułam, jakby spadła na mnie tona cegieł. Ból był o wiele gorszy niż zazwyczaj i byłam przyklejona do łóżka. Straciłam rachubę czasu”. 

Zobacz również: Kolejna polska firma wprowadza płatny urlop menstruacyjny. Został przyjęty jednogłośnie

Polecane wideo

„Trzy kolory”. Jeśli chodzi o manicure, to w roku 2022 liczą się tylko one
„Trzy kolory”. Jeśli chodzi o manicure, to w roku 2022 liczą się tylko one - zdjęcie 1
Komentarze (16)
Ocena: 4.75 / 5
Aga F (Ocena: 5) 07.04.2022 07:16
miałam 2 razy w odstępnie ponad miesiąca-tak zaraziłam się koronawirusem ponad miesiąc po pierwszym zarażeniu bo mam bardzo słabą odporność.Pierwszy raz okres opóżnił się tylko o dzień i był taki jak normalnie tzn.obfity i bolesny przy drugim zarażeniu był opóżniony o ponad tydzień i myślałam że się wykrwawię taki był obfity.
odpowiedz
Nola (Ocena: 5) 07.03.2022 22:04
różne sytuacje mogą nas napotkać w życiu, cały czas trzeba te cykle kontrolować by mieć pogląd długofalowy. Mi pomaga kontrola na monitorze cyklu Cyclotest MyWay
odpowiedz
Maja (Ocena: 5) 16.02.2022 02:05
szczególnie przy obfitym okresie niezawodne są kubeczki menstruacyjne, polecam Beppy Cup
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.02.2022 09:26
Wiecie Czym się różni ginekolog kobieta od mężczyzny tym że kobieta cię bada a mężczyzna obmacuje dlatego masz wrażenie że jest bardzo delikatny miły i Ogólnie atmosfera badania bardzo dobra
odpowiedz
Maga (Ocena: 5) 29.01.2022 21:59
ja jestem na antykoncepcji, biorę drovelis i w czasie miesiączki miałam covid. Nie było źle, miesiączka lekka jak zawsze, choroba bez poważnych objawów. Także myślę że to zależy od organizmu wszystko. Jak się ma bardzo bolesne miesiączki to przy każdej chorobie znosi się gorzej . Pamiętam jak miałam przed braniem tabletek.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie