Miesiączka w pracy to norma. Ten kalkulator obliczy, ile podpasek i tamponów potrzeba do zapewnienia ochrony menstruacyjnej w firmie

Bo pierwsze dni miesiączki potrafią zaskoczyć - na przykład w pracy.
Miesiączka w pracy to norma. Ten kalkulator obliczy, ile podpasek i tamponów potrzeba do zapewnienia ochrony menstruacyjnej w firmie
Fot. Pexels.com
20.01.2022

Około połowa populacji kobiet i jednocześnie 26 proc. światowej populacji jest w wieku rozrodczym, a zatem miesiączkuje. Kobiety stanowią znaczącą część rynku pracy, dlatego też życie zawodowe (zajmujące co najmniej jedną trzecią doby) oraz menstruacja pozostają od siebie zależne.  

Zobacz również: Ile kosztuje bycie kobietą w Polsce? Powstał Kalkulator Kosztów Miesiączki, którym to obliczysz

Miejsca pracy były kiedyś projektowane i zajmowane w większości przez mężczyzn, wobec czego są one stworzone w sposób nieuwzględniający potrzeb swoistych dla kobiet. Wychodząc pracodawcom naprzeciw Dominika Miszewska, doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z Kulczyk Foundation stworzyła kalkulator, w którym każdy może oszacować, ile środków potrzebuje dla zapewnienia ochrony menstruacyjnej w swojej firmie oraz z jakimi kosztami to się wiąże.  

Ile środków menstruacyjnych zapewni ochronę w miejscu pracy?Fot. Pexels

Menstruacja w pracy. Ile środków menstruacyjnych potrzeba do zapewnienia ochrony?

Jak działa kalkulator? Aby poprawnie obliczyć koszty zakupu produktów menstruacyjnych dla wszystkich pracownic, zacznij od wybrania, czy:  

 • chcesz zapewnić produkty niezbędne na cały czas trwania okresu w godzinach pracy,  
 • wolisz zakupić produkty menstruacyjne na pierwszy niespodziewany dzień okresu.

Następnie wpisz ile kobiet pracuje w firmie oraz z ilu łazienek w firmie one korzystają. Jest to niezbędne, żeby równomiernie rozłożyć wszystkie produkty do każdej z łazienek. Na koniec zdecyduj jaką część produktów mają stanowić podpaski, a jaką tampony. Automatyczny podział to 50/50, ale możesz go zmienić w każdym momencie.  

Gdy wypełnisz wszystkie pola, kalkulator podaje trzy wyniki:  

 • całkowity koszt zakupu wszystkich produktów potrzebnych na miesiąc 
 • liczba wszystkich produktów niezbędnych w jednym miesiącu
 • ile produktów należy przygotować w każdej z łazienek

Jako koszt jednej podpaski przyjęliśmy hurtową cenę 37 gr za sztukę, a tampon - 50 gr za sztukę. Pamiętaj, że te ceny mogą się wahać w zależności od rodzaju produktu.  

Zdrowie i higiena menstruacyjna  

Miesiączka jest naturalnym procesem biologicznym, którego doświadcza blisko połowa społeczeństwa, i to przez znaczną część swojego życia. Mimo to miliony kobiet na całym świecie są wciąż z tego powodu upokarzane, stygmatyzowane i wykluczane społecznie. Wielu też nie stać na zakup środków higienicznych niezbędnych w trakcie okresu. Dostęp do preferowanych i odpowiednich środków higienicznych, takich jak tampony czy podpaski, stanowi jeden z czterech elementów składających się na zdrowie i higienę menstruacyjną. Pozostałe to:  

 • dostęp do bezpiecznych miejsc do zmiany i utylizacji środków menstruacyjnych oraz do urządzeń sanitarnych
 • znajomość i zrozumienie miesiączki jako procesu biologicznego oraz edukacji nt. zdrowia i higieny menstruacyjnej
 • sprzyjające środowisko, w którym temat miesiączki nie jest piętnowany

Definiując obszar zdrowia i higieny menstruacyjnej, należy brać pod uwagę wszystkie powyższe aspekty. Brak poszczególnych elementów może powodować wykluczenie osób menstruujących na poziomie edukacyjnym, psychospołecznym, ekonomicznym.  

Menstruacja w miejscu pracy  

Cykl Kariery to ogólnopolski program wzmacniający pracodawców w tworzeniu przyjaznych miejsc pracy dla wszystkich pracowników, bez względu na ich płeć. Celem programu jest budowanie świadomości w obszarze zdrowia menstruacyjnego oraz upowszechnienie dostępu do środków higienicznych w miejscach pracy, który od lat powinien być standardem.  

Wszystkie kobiety i osoby menstruujące mają wspólne podstawowe potrzeby, które muszą zostać spełnione, aby mogły uczestniczyć w życiu społecznym na równych zasadach. Świadomość, że miesiączka jest doświadczeniem dotykającym osoby menstruujące w miejscu pracy, może przynieść liczne korzyści.  

Co możemy zrobić, jako instytucja? Jeśli poważnie myślisz o wspieraniu i wzmacnianiu swoich pracowników i pracownic oraz o tworzeniu miejsca pracy przyjaznego osobom menstruującym, oto kilka rzeczy, które możesz zrobić:️  

 • zapewnij bezpłatne produkty higieniczne 
 • edukuj i zwiększaj świadomość️  
 • zapewnij większą liczbę toalet i pojemniki na odpady w kabinach 
 • zaplanuj odpowiednio czas pracy pracowników 

Więcej informacji znajdziesz na stronie cyklkariery.pl.

Materiały prasowe 

Zobacz również: Biznes, równość, menstruacja. Program Cykl Kariery chce zapewnić równość płci w miejscach pracy

Polecane wideo

Co wywróżyli Ci wikingowie? Poznaj swój horoskop runiczny na 2022 rok
Co wywróżyli Ci wikingowie? Poznaj swój horoskop runiczny na 2022 rok - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 4.6 / 5
Manuela (Ocena: 5) 30.03.2022 13:58
Późno bo późno, ale ktoś w końcu zabrał się za ten temat. Ile to razy już okres zaskoczył mnie w pracy i musiałam szeptem prosić koleżankę o podpaskę. Nie powinno tak być. To zupełnie ludzka rzecz i niech przestanie ona być w końcu za zasłoną milczenia i wstydu. Pani Dominiko- świetna robota!
odpowiedz
pamela (Ocena: 5) 28.02.2022 21:15
W końcu ktoś o tym pomyslał! Brawa dla pani Dominki, widąc wymierny wpływ jej fundacji na ludzi w Polsce
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.02.2022 20:04
Kulczyk Foundation tworzą prawdziwie rozumiejące osoby, przecież kobiet jest tak wiele... dobrze, że ktoś w końcu myśli o ich potrzebach!
zobacz odpowiedzi (1)
Ala (Ocena: 5) 31.01.2022 20:28
Podczas okresu najlepiej sprawdzają sie kubeczki menstruacyjne, polecam Beppy Cup
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 22.01.2022 07:32
Wiadro wstaw.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie