Dziwny, ale powszechny rodzaj bólu miesiączkowego. Ujawniły go TikTokerki

Nie mówi się o tym głośno, ale problem jest często spotykany.
Dziwny, ale powszechny rodzaj bólu miesiączkowego. Ujawniły go TikTokerki
Fot. Pexels.com
08.11.2021

W ciągu życia miesiączkujemy nawet 350-450 razy. To oznacza, że każdego miesiąca miliony kobiet doświadczają bólu i dyskomfortu, który nierzadko utrudnia im normalne funkcjonowanie. Skurcze, bóle krzyża, biegunki, a nawet mdłości - dla wielu z nas właśnie tak wyglądają realia podczas okresu. 

Zobacz również: Szkoła nie usprawiedliwiła nieobecności z powodu bólu miesiączkowego. Ojciec 13-latki postanowił wziąć sprawę w swoje ręce

Powyższe dolegliwości uchodzą za najbardziej powszechne w czasie miesiączki. Ale może ich być o wiele więcej. Ostatnio TikTokerki zaczęły mówić o innym rodzaju bólu menstruacyjnego. Nie słyszymy o nim zbyt często, ale okazuje się, że to dość nagminne zjawisko. 

Ból odbytu podczas okresu. Jakie są jego przyczyny? 

Problem nagłośniła TikTokerka o pseudonimie @shantelmsmith. Chociaż jej filmik jest utrzymany w zabawnej konwencji, zwraca uwagę na bolesny problem, który - jak się okazuje - jest dobrze znany wielu kobietom. 

Kiedy masz okres i nagły, ostry ból przeszywa twój odbyt 

- podpisała swoje nagranie TikTokerka. Jej filmik został obejrzany już ponad 4 mln razy, a mnóstwo dziewczyn wyznało, że zmaga się z podobnymi dolegliwościami. 

@shantelmsmith

the. worst. ##foryoupage ##fyp ##miley ##periodcramps ##onlywomenunderstand

♬ Twinkle Song - Miley Cyrus

Jak ból odbytu podczas okresu tłumaczą lekarze? Wyjaśniają, że skurcze menstruacyjne nie ograniczają się jedynie do macicy. Mogą pojawiać się także w dolnej części miednicy, pochwie, udach, oraz właśnie w odbycie. 

W rozmowie z portalem popsugar.co.uk dr Alyssa Dweck tłumaczyła, że za ból okresowy odpowiedzialne są hormony zwane prostaglandynami. To właśnie one powodują skurcze mięśni w macicy, pochwie i odbycie. Ból jest bezpośrednim rezultatem ograniczonego przepływu krwi wywołanym przez te skurcze. Ekspertka uspokaja jednak, że ta dolegliwość nie stanowi powodu do niepokoju. 

Zdarza wam się cierpieć na taki ból podczas okresu? 

Zobacz również: Zimą Twój okres jest o wiele bardziej bolesny? Znamy wyjaśnienie tej powszechnej przypadłości

Polecane wideo

Kobieta plus size poślubiła przystojnego kulturystę. Internauci w kółko pytają: „Nie boisz się, że będzie cię zdradzał?”
Kobieta plus size poślubiła przystojnego kulturystę. Internauci w kółko pytają: „Nie boisz się, że będzie cię zdradzał?” - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 01.03.2022 09:50
To niestety, ale prawdopodobny objaw endometriozy. Też myslałam, że to normalne. Endometriozy nie wykryjesz na USG, o ile nie pojawią się torbiele lub inne zmiany. W listopadzie diagnoza, torbiel wielkości pomarańczy, w styczniu miałam operację, usunięcie jajnika, jajowodu, endometrioza głębokonaciekająca w szczelinie pochwowo-odbytniczej, IV ostatni stopień. Gdybym zwlekała mogłoby zakończyć się stomią lub resekcją jelita. Badajcie się dziewczyny! USG miednicy mniejszej i marker CA125, na NFZ lub prywatnie ok. 40 zł i sprawdzony, polecony ginekolog!
odpowiedz
edzia (Ocena: 5) 29.12.2021 17:41
Bardzo ważna jest kontrola cyklu miesiączkowego daje nam wgląd w stan całego zdrowia, dlatego na mam w domu do zapisu płodności termometr owulacyjny Cyclotest MySense, lekarzowi pokazuję na badaniach wykresy
odpowiedz
mela (Ocena: 5) 20.12.2021 17:14
Może to endometrioza? Ja też miałam potworne bóle brzucha i nie tylko podczas miesiączek a po diagnostyce w szpitalu medicover okazało się że przyczyną jest endometrioza.
odpowiedz
ania (Ocena: 5) 20.11.2021 23:52
jeśli chodzi o miesiączkę, to u mnie zdecydowanie zdają egzamin kubeczki menstruacyjne Beppy Cup, nie wrócę nigdy do poprzednich środków higienicznych
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.11.2021 14:43
Ja mam czesto po prsotu biegunke, albo rozwolnienie podczas okresu, ale to normalne dziewczyny, bo skurcze czasami wybaja mocne i jak tak macie to nic dziwnego.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie