Podpaski czy chleb? „Nie powinnaś musieć wybierać”. Mocny billboard zwraca uwagę na problem ubóstwa menstruacyjnego

To protest przeciwko „pustym obietnicom”, mówią aktywiści.
Podpaski czy chleb? „Nie powinnaś musieć wybierać”. Mocny billboard zwraca uwagę na problem ubóstwa menstruacyjnego
Fot. Instagram.com (@upliftireland)
05.11.2021

Parę tygodni temu irlandzki rząd ogłosił budżet na 2022 rok. Znalazły się w nim ważne zapisy w kwestii zdrowia reprodukcyjnego, wsparcia ofiar przemocy seksualnej oraz walki z ubóstwem menstruacyjnym.  

Zobacz również: Ten kraj wprowadza darmową antykoncepcję dla kobiet. Skorzystają na niej obywatelki w konkretnym przedziale wiekowym

Postulaty mówiące o zwiększeniu funduszów na zwalczanie ubóstwa menstruacyjnego w Irlandii pojawiają się już od wielu lat, ale zdaniem aktywistów nie idą za nimi żadne konkretne zmiany. W odpowiedzi na opieszałość polityków działacze zamieścili wymowny billboard ilustrujący realia tego problemu oraz ponaglający przedstawicieli rządu do wywiązania się ze swoich obietnic. 

Podpaski czy chleb? Mocny billboard o ubóstwie menstruacyjnym 

Billboard przedstawia bochenek chleba oraz podpaskę oddzielone od siebie słowem “albo”. Podpis pod grafiką głosi: “Nie powinnaś musieć wybierać”. 

Ta tablica reklamowa to inicjatywa organizacji Uplift, czyli grupy ponad 330 tys. obywateli z całej Irlandii, którzy zwracają uwagę na istotne problemy społeczne oraz dążą do ich rozwiązania. 

Nawet 85 tys. osób w Irlandii nie może sobie pozwolić na zakup produktów, które zapewniają bezpieczny okres, nie mówiąc o takich, które nie będą szkodzić środowisku. Darmowe środki menstruacyjne powinny być dostępne dla wszystkich, którzy ich potrzebują - najwyższy czas, aby obecny rząd położył kres ubóstwu menstruacyjnemu 

- czytamy na billboardzie, który pojawił się w mieście Greystones, położonym w hrabstwie Wicklow. 

Jak informuje portal her.ie, kampania jest skierowana przede wszystkim do irlandzkiego ministra zdrowia, Stephena Donnelly’ego, który do tej pory nie ogłosił żadnych konkretnych planów mających na celu zniwelowanie problemu ubóstwa menstruacyjnego. 

W opublikowanym w lutym 2021 roku raporcie “Period Poverty in Ireland” rząd sam uznał, że ta kwestia jest poważna. Z dokumentu wynika, że nawet 85 tys. ludzi w Irlandii zmaga się z problemem ubóstwa menstruacyjnego. Zobowiązanie z 2020 roku do zapewnienia darmowych produktów menstruacyjnych we wszystkich szkołach publicznych okazało się kolejną pustą obietnicą. Wszystko, co usłyszeliśmy od tamtej pory to niejasne wzmianki o “rozwiązaniach mających na celu walkę z ubóstwem menstruacyjnym” w budżecie na 2022 rok, ale bez żadnego konkretnego planu działania 

- mówiła Niamh O’Connor, jedna z aktywistek związanych z organizacją Uplift. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez HomelessPeriodIreland (@homelessperiodireland)

Działaczka dodała, że to irlandzkie organizacje charytatywne biorą na siebie zdecydowaną większość ciężaru związanego z udzielaniem pomocy osobom w kryzysie ubóstwa menstruacyjnego. 

Obecnie takie organizacje jak Homeless Periods Ireland i Students’ Unions wykonują większość pracy, a państwo nie zapewnia stałego dostępu do darmowych produktów menstruacyjnych w miejscach publicznych. Szczególnie osoby w kryzysie bezdomności są ignorowane przez rząd, mimo że stanowią grupę objętą największym ryzykiem w naszym społeczeństwie. Wiemy, że udostępnianie darmowych środków menstruacyjnych dla osób potrzebujących jest możliwe. W zeszłym roku szkocki rząd nałożył na władze lokalne prawny wymóg zapewniania darmowych produktów menstruacyjnych w miejscach publicznych oraz placówkach edukacyjnych dla wszystkich, którzy ich potrzebują. Na co więc czeka irlandzki rząd? 

Z danych organizacji Plan International wynika, że prawie połowa młodych Irlandek w wieku 12-19 lat nie może sobie pozwolić na zakup podpasek, tamponów i innych środków menstruacyjnych. 

Zobacz również: Czterodniowy tydzień pracy i urlop menstruacyjny. Polska firma wprowadza przełomowe zmiany

Polecane wideo

„I żyli długo i szczęśliwie”. Małżeństwa z dużą różnicą wieku pokazują romantyczne zdjęcia
„I żyli długo i szczęśliwie”. Małżeństwa z dużą różnicą wieku pokazują romantyczne zdjęcia - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
Lusia (Ocena: 5) 29.12.2021 18:31
Ja myślę, że najlepsze są kubeczki menstruacyjne. Od niedawna używam Beppy Cup i jestem zadowolona
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.11.2021 21:13
A co z pieluchami dla maluchow to tez podstawa tez akcje i darmo rozdawac a ludzie schorowani starzy tez im pieluchy za darmo podarowac
odpowiedz
Ania (Ocena: 5) 20.11.2021 23:49
do okresu ja najbardziej lubię kubeczki menstruacyjne i taniej w perspektywie czasu wychodzi. Polecam Beppy Cup, super
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.11.2021 07:30
Mocne, mnie stać na chleb i na środki higieniczne od podpasek, biobidetu gruszki i innych. Ale tym, którzy nie mają na to pieniędzy powinno być to udostępniane za darmo.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.11.2021 05:30
Jak ktoś ma tego typu problemy, to brak podpasek jest niczym w porównaniu do jego pozostałych problemów...
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie