„Wanna dla jąder” nową metodą antykoncepcji dla mężczyzn? Urządzenie już zdobyło prestiżową nagrodę

To mógłby być prawdziwy przełom!
„Wanna dla jąder” nową metodą antykoncepcji dla mężczyzn? Urządzenie już zdobyło prestiżową nagrodę
Fot. iStock
31.10.2021

Chociaż naukowcy już od wielu lat próbują opracować środki antykoncepcyjne dla mężczyzn, dopiero w ostatnim czasie pojawiły się naprawdę optymistyczne wieści w tym temacie. Część ekspertów prognozuje, że takie rozwiązanie wejdzie w życie już za dwa lata.

Zobacz również: Antykoncepcja dla mężczyzn coraz bliżej? Może być dostępna nawet za 2 lata

Jednocześnie naukowcy pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami w kwestii męskiej antykoncepcji i nie ograniczają się jedynie do środków hormonalnych. Jedną z najbardziej oryginalnych, ale podobno skutecznych metod zapewnia urządzenie o nazwie COSO, określane również jako “wanna dla jąder”. Jak działa ten wynalazek i czy stanie się przyszłością jeśli chodzi o męską antykoncepcję?

COSO: antykoncepcja dla mężczyzn oparta na ultradźwiękach

COSO jest urządzeniem stworzonym przez Rebeccę Weiss, niemiecką absolwentkę wzornictwa przemysłowego na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. Jego działanie opiera się na ultradźwiękach.

COSO jest wielkości przeciętnego kubka. Należy napełnić tę “wanienkę” wodą, podgrzać ją do odpowiedniej temperatury, a następnie zanurzyć w niej jądra. Przez kolejnych kilka minut są one poddawane działaniu ultradźwięków, co hamuje proces spermatogenezy, czyli powstawania i dojrzewania plemników.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez COSO Contraception (@coso.contraception)

Według twórczyni tego wynalazku już po pierwszym użyciu mężczyzna staje się niepłodny na dwa tygodnie. Efekt jest całkowicie odwracalny – po 6 miesiącach od ostatniej “kąpieli” plemniki znów zaczynają być produkowane.

Skąd pomysł na takie urządzenie?

Rok temu zdiagnozowano u mnie początkowe stadium raka szyjki macicy w związku ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Antykoncepcja hormonalna nie wchodziła dłużej w grę. Gdy wraz z partnerem zaczęliśmy szukać alternatywnych metod zrozumieliśmy, że istnieje olbrzymia luka w męskiej antykoncepcji. Ten problem nie dotyczy tylko mnie, ale wiele innych osób. Objawia się także w coraz głośniejszej publicznej dyskusji na temat braku innych metod zapobiegania ciąży. W związku z tym postanowiłam zająć się rozwojem nowego podejścia do męskiej antykoncepcji w mojej pracy magisterskiej na kierunku wzornictwo przemysłowe na Uniwersytecie Technicznym w Monachium

- wyjaśniała Rebecca Weiss.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez COSO Contraception (@coso.contraception)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez COSO Contraception (@coso.contraception)

Za swój wynalazek kreatorka została wyróżniona prestiżową nagrodą Jamesa Dysona, która celebruje, stanowi zachętę i inspirację dla następnej generacji konstruktorów. Teraz Weiss planuje zebrać fundusze, które pozwoliłyby na rozpoczęcie badań klinicznych z COSO w roli głównej.

Co sądzicie o takiej metodzie antykoncepcji dla mężczyzn?

Zobacz również: Nowy pomysł na antykoncepcję dla mężczyzn. Naukowcy proponują... podgrzewanie jąder

Polecane wideo

Ta influencerka ma tak przystojnego męża, że zazdroszczą jej kobiety z całego świata
Ta influencerka ma tak przystojnego męża, że zazdroszczą jej kobiety z całego świata - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Olga (Ocena: 5) 29.12.2021 17:59
Mam dwie siostry i wszystkie stosujemy metodę objawowo-termiczną. Ważne by umieć to robić, kontrolę cyklu przeprowadzać regularnie, a nie zaszkodzi pomagać sobie sprzętem, ja np. używam teraz termometru owulacyjnego Cyclotest MySense i uważam, że warto go mieć
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.11.2021 23:24
co prawda to metoda dla kobiet, ale diafragma caya jest moim zdaniem najlepszym mechanicznym zabezpieczeniem
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.11.2021 10:23
Nareszcie ktoś coś. Ale w PL pewnie i tak będzie zakaz. Tylko czekajcie, aż na wykup tabletek anty trzeba będzie mieć pozwolenie proboszcza.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie