Ten kraj wprowadza darmową antykoncepcję dla kobiet. Skorzystają na niej obywatelki w konkretnym przedziale wiekowym

Zapowiedziano też dalszą walkę z ubóstwem menstruacyjnym i wsparcie dla ofiar przemocy seksualnej.
Ten kraj wprowadza darmową antykoncepcję dla kobiet. Skorzystają na niej obywatelki w konkretnym przedziale wiekowym
Fot. Unsplash
13.10.2021

Jakiś czas temu Francja ogłosiła, że środki antykoncepcyjne będą zupełnie darmowe dla kobiet do 25. roku życia. Ta decyzja ma związek z obserwowanym wzrostem odsetka Francuzek, które nie stosują antykoncepcji z powodów finansowych. To właśnie po ukończeniu 25 lat osoby w tym kraju tracą możliwość korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego rodziców.

Zobacz również: Polska znów z najgorszym dostępem do antykoncepcji w Europie. Lepiej jest nawet na Białorusi

Teraz na podobne rozwiązanie zdecydował się rząd Irlandii. W ogłoszonym wczoraj budżecie na rok 2022 pojawił się zapis, że środki antykoncepcyjne będą darmowe dla obywatelek w wieku 17-25 lat. Zapowiedziano też specjalny fundusz na rzecz walki z ubóstwem menstruacyjnym oraz wsparcie ofiar przemocy seksualnej.

Irlandia z darmową antykoncepcją dla kobiet w wieku 17-25 lat

Jak informuje portal her.ie, irlandzki minister ds. wydatków publicznych i reform Michael McGrath przedstawił szczegóły tzw. kobiecej paczki zdrowotnej (Dedicated Women's Health Package). 

Zakłada ona dostęp do darmowej antykoncepcji dla kobiet w wieku 17-25 lat od przyszłego sierpnia, dalsze inwestycje w środki określone przez grupę zadaniową ds. zdrowia kobiet, dalsze wdrażanie programu walki z ubóstwem menstruacyjnym, dodatkowe fundusze na rzecz ośrodków dla ofiar przemocy seksualnej oraz wdrożenie programu opieki ginekologicznej i narodowej strategii macierzyństwa

- przekazał minister we wczorajszym wystąpieniu.

Niall Behan z organizacji Irish Family Planning Association stwierdził, że zniwelowanie kosztów antykoncepcji pozwoli młodym kobietom wybrać taką metodę zapobiegania ciąży, która odpowiada im najbardziej.

Wysokie koszty najbardziej skutecznej i długotrwałej formy antykoncepcji sprawiają, że jest ona niedostępna dla wielu kobiet, przez co są one zmuszone do polegania na mniej efektywnych metodach albo całkowicie z nich rezygnują.

Myślicie, że podobne rozwiązanie zostanie kiedyś wprowadzone także w Polsce?

Zobacz również: Pigułka antykoncepcyjna? Niekoniecznie. Oto najpopularniejsze metody zapobiegania ciąży w Polsce i na świecie

Polecane wideo

Prześliczna modelka z zespołem Downa. Robi zawrotną karierę na świecie!
Prześliczna modelka z zespołem Downa. Robi zawrotną karierę na świecie! - zdjęcie 1
Komentarze (19)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 15.10.2021 09:52
I bardzo dobrze, może ograniczą nastoletnie ciąże.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.10.2021 10:54
Żeby tak lekarstwa za darmo rozdawali.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.10.2021 19:13
A u nas niedługo zakaża
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.10.2021 15:55
Jprd... zamiast wprowadzić to do wszystkich krajów UE, to po jednym kraju wprowadzają, to jest jakiś dramat. WSZĘDZIE POWINNO tak być, a nie tylko w UK czy we Francji...bez jaj.
odpowiedz
Lingwista onanista (Ocena: 5) 13.10.2021 12:31
"Od przyszłego sierpnia". XD Żeby tłumaczyć z języka obcego, trzeba znać też język ojczysty. W języku polskim poprawnie jest "od sierpnia przyszłego roku". Niemniej, pomysł Irlandii jest bardzo dobry.
zobacz odpowiedzi (14)

Polecane dla Ciebie