Ten kraj wprowadza darmową antykoncepcję dla kobiet. Skorzystają na niej obywatelki w konkretnym przedziale wiekowym

Zapowiedziano też dalszą walkę z ubóstwem menstruacyjnym i wsparcie dla ofiar przemocy seksualnej.
Ten kraj wprowadza darmową antykoncepcję dla kobiet. Skorzystają na niej obywatelki w konkretnym przedziale wiekowym
Fot. Unsplash
13.10.2021

Jakiś czas temu Francja ogłosiła, że środki antykoncepcyjne będą zupełnie darmowe dla kobiet do 25. roku życia. Ta decyzja ma związek z obserwowanym wzrostem odsetka Francuzek, które nie stosują antykoncepcji z powodów finansowych. To właśnie po ukończeniu 25 lat osoby w tym kraju tracą możliwość korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego rodziców.

Zobacz również: Polska znów z najgorszym dostępem do antykoncepcji w Europie. Lepiej jest nawet na Białorusi

Teraz na podobne rozwiązanie zdecydował się rząd Irlandii. W ogłoszonym wczoraj budżecie na rok 2022 pojawił się zapis, że środki antykoncepcyjne będą darmowe dla obywatelek w wieku 17-25 lat. Zapowiedziano też specjalny fundusz na rzecz walki z ubóstwem menstruacyjnym oraz wsparcie ofiar przemocy seksualnej.

Irlandia z darmową antykoncepcją dla kobiet w wieku 17-25 lat

Jak informuje portal her.ie, irlandzki minister ds. wydatków publicznych i reform Michael McGrath przedstawił szczegóły tzw. kobiecej paczki zdrowotnej (Dedicated Women's Health Package). 

Zakłada ona dostęp do darmowej antykoncepcji dla kobiet w wieku 17-25 lat od przyszłego sierpnia, dalsze inwestycje w środki określone przez grupę zadaniową ds. zdrowia kobiet, dalsze wdrażanie programu walki z ubóstwem menstruacyjnym, dodatkowe fundusze na rzecz ośrodków dla ofiar przemocy seksualnej oraz wdrożenie programu opieki ginekologicznej i narodowej strategii macierzyństwa

- przekazał minister we wczorajszym wystąpieniu.

Niall Behan z organizacji Irish Family Planning Association stwierdził, że zniwelowanie kosztów antykoncepcji pozwoli młodym kobietom wybrać taką metodę zapobiegania ciąży, która odpowiada im najbardziej.

Wysokie koszty najbardziej skutecznej i długotrwałej formy antykoncepcji sprawiają, że jest ona niedostępna dla wielu kobiet, przez co są one zmuszone do polegania na mniej efektywnych metodach albo całkowicie z nich rezygnują.

Myślicie, że podobne rozwiązanie zostanie kiedyś wprowadzone także w Polsce?

Zobacz również: Pigułka antykoncepcyjna? Niekoniecznie. Oto najpopularniejsze metody zapobiegania ciąży w Polsce i na świecie

Polecane wideo

Prześliczna modelka z zespołem Downa. Robi zawrotną karierę na świecie!
Prześliczna modelka z zespołem Downa. Robi zawrotną karierę na świecie! - zdjęcie 1
Komentarze (20)
Ocena: 5 / 5
Olga (Ocena: 5) 21.10.2021 22:54
Tylko mam nadzieję, że one będą mieć dostęp do jak najlepszej antykoncepcji, takiej która nie będzie im szkodzić, będzie bezpieczna. Tabletki Drovelis osobiście bym swojej córce ze spokojem kupiła jeśli będzie już aktywna płciowo, z obecnych na rynku te są najlepiej tolerowane.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.10.2021 09:52
I bardzo dobrze, może ograniczą nastoletnie ciąże.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.10.2021 10:54
Żeby tak lekarstwa za darmo rozdawali.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.10.2021 19:13
A u nas niedługo zakaża
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.10.2021 15:55
Jprd... zamiast wprowadzić to do wszystkich krajów UE, to po jednym kraju wprowadzają, to jest jakiś dramat. WSZĘDZIE POWINNO tak być, a nie tylko w UK czy we Francji...bez jaj.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie