Dzięki postępowi w medycynie w kwestii zapobiegania ciąży mamy o wiele większe możliwości niż jeszcze parę dekad temu. Na rynku jest dostępnych wiele środków antykoncepcyjnych, zarówno mechanicznych, jak i hormonalnych. W związku z tym każda para jest w stanie wybrać metodę odpowiednią dla siebie.
Zobacz również: Pigułka antykoncepcyjna? Niekoniecznie. Oto najpopularniejsze metody zapobiegania ciąży w Polsce i na świecie
Wiele kobiet decyduje się na tabletki antykoncepcyjne. Jak powszechnie wiadomo te środki w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach po rozpoczęciu ich przyjmowania mogą wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne. Kobiety najczęściej skarżą się na nudności, wahania wagi czy zmienny nastrój i rozdrażnienie. W większości przypadków te objawy z czasem ustają.
Niestety – nie zawsze. Wówczas może się okazać, że pigułki antykoncepcyjne nie zostały odpowiednio dobrane. Jakie symptomy świadczą o tym, że powinnaś wybrać się do ginekologa i poprosić o zmianę środków?
Fot. Unsplash
Objawy depresyjne
Wahania nastroju są spowodowane zaburzeniem równowagi hormonalnej, zatem są częstym skutkiem ubocznym przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Problem pojawia się wtedy, gdy po rozpoczęciu kuracji pacjentka zaczyna przejawiać symptomy ciężkiej depresji. “Nasze ciało absorbuje i reaguje na wszystko, co przyjmuje, włączając w to hormony, a te mogą zmieniać nastrój” - tłumaczy dr Sydney Golden w rozmowie z portalem yourtango.com.
Krwawienie
Lekkie plamienie między okresami jest uznawane za normalny efekt uboczny antykoncepcji hormonalnej. Jednak obfite krwawienie między miesiączkami albo długotrwała menstruacja mogą być sygnałem, że coś jest nie tak.
Nudności
Takie hormony jak progesteron i estrogen często powodują uczucie mdłości, a nawet wymioty. Organizm kobiety, która zaczyna przyjmować nowe pigułki antykoncepcyjne, potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do wyższego poziomu tych hormonów. Jednak nieustanne mdłości mimo upływu czasu zdecydowanie są powodem do wizyty u ginekologa.
Wypadanie włosów
Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej może prowadzić do znacznego przerzedzenia się i wypadania włosów. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku środków, które mają w swoim składzie tylko progestagen.
Trądzik
Wyższy poziom progestagenu może też przekładać się na zwiększoną produkcję sebum, co prowadzi do przetłuszczania się skóry, a w konsekwencji na cerze pojawia się więcej wyprysków.
Pieczenie lub swędzenie pochwy
Zaburzona równowaga hormonalna może prowadzić do infekcji grzybicznych oraz bakteryjnych, które objawiają się jako pieczenie lub swędzenie pochwy.
Zobacz również: Brała tabletki antykoncepcyjne, a zaszła w ciążę bliźniaczą. I to dwukrotnie