6 znaków, że masz źle dobraną antykoncepcję hormonalną

W tych przypadkach wizyta u ginekologa jest obowiązkowa.
6 znaków, że masz źle dobraną antykoncepcję hormonalną
Fot. Unsplash
14.10.2021

Dzięki postępowi w medycynie w kwestii zapobiegania ciąży mamy o wiele większe możliwości niż jeszcze parę dekad temu. Na rynku jest dostępnych wiele środków antykoncepcyjnych, zarówno mechanicznych, jak i hormonalnych. W związku z tym każda para jest w stanie wybrać metodę odpowiednią dla siebie. 

Zobacz również: Pigułka antykoncepcyjna? Niekoniecznie. Oto najpopularniejsze metody zapobiegania ciąży w Polsce i na świecie

Wiele kobiet decyduje się na tabletki antykoncepcyjne. Jak powszechnie wiadomo te środki w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach po rozpoczęciu ich przyjmowania mogą wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne. Kobiety najczęściej skarżą się na nudności, wahania wagi czy zmienny nastrój i rozdrażnienie. W większości przypadków te objawy z czasem ustają. 

Niestety – nie zawsze. Wówczas może się okazać, że pigułki antykoncepcyjne nie zostały odpowiednio dobrane. Jakie symptomy świadczą o tym, że powinnaś wybrać się do ginekologa i poprosić o zmianę środków? 

6 objawów źle dobranych tabletek antykoncepcyjnychFot. Unsplash

6 objawów źle dobranych tabletek antykoncepcyjnych 

Objawy depresyjne 

Wahania nastroju są spowodowane zaburzeniem równowagi hormonalnej, zatem są częstym skutkiem ubocznym przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Problem pojawia się wtedy, gdy po rozpoczęciu kuracji pacjentka zaczyna przejawiać symptomy ciężkiej depresji. “Nasze ciało absorbuje i reaguje na wszystko, co przyjmuje, włączając w to hormony, a te mogą zmieniać nastrój” - tłumaczy dr Sydney Golden w rozmowie z portalem yourtango.com. 

Krwawienie 

Lekkie plamienie między okresami jest uznawane za normalny efekt uboczny antykoncepcji hormonalnej. Jednak obfite krwawienie między miesiączkami albo długotrwała menstruacja mogą być sygnałem, że coś jest nie tak. 

Nudności 

Takie hormony jak progesteron i estrogen często powodują uczucie mdłości, a nawet wymioty. Organizm kobiety, która zaczyna przyjmować nowe pigułki antykoncepcyjne, potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do wyższego poziomu tych hormonów. Jednak nieustanne mdłości mimo upływu czasu zdecydowanie są powodem do wizyty u ginekologa. 

Wypadanie włosów 

Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej może prowadzić do znacznego przerzedzenia się i wypadania włosów. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku środków, które mają w swoim składzie tylko progestagen.  

Trądzik 

Wyższy poziom progestagenu może też przekładać się na zwiększoną produkcję sebum, co prowadzi do przetłuszczania się skóry, a w konsekwencji na cerze pojawia się więcej wyprysków. 

Pieczenie lub swędzenie pochwy 

Zaburzona równowaga hormonalna może prowadzić do infekcji grzybicznych oraz bakteryjnych, które objawiają się jako pieczenie lub swędzenie pochwy.  

Zobacz również: Brała tabletki antykoncepcyjne, a zaszła w ciążę bliźniaczą. I to dwukrotnie

Polecane wideo

Wygląda jak sobowtór Brada Pitta. Kobiety albo nie dają mu spokoju, albo oskarżają o oszustwo
Wygląda jak sobowtór Brada Pitta. Kobiety albo nie dają mu spokoju, albo oskarżają o oszustwo - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Dagmara (Ocena: 5) 21.10.2021 22:45
Pewnie, że na każdy taki objaw powinno się reagować. Można dobrać tabletki które nie będą powodować uciążliwych skutków ubocznych, ja jestem tego przykładem. A tabletki które dla mnie okazałe się idealne to Drovelis, znacznie lepiej tolerowane bo z nowoczesnym Estetrolem. To przełom w antykoncepcji dwuskładnikowej. Jak obecne tabletki Wam nie służą to myślę, że warto lekarza podpytać o te właśnie.
odpowiedz
Wolinka (Ocena: 5) 15.10.2021 19:56
Dokładnie bardzo ważne jest aby lekarz nam dobrał odpowiednia antykoncepcje, dlatego bardzo ważne jest aby wszystko dokładnie powiedzieć ginekologowi na wizycie. Wymienić ewentualne choroby itp. Ja tez miałam problem z doborem, dopiero za którymś razem dostałam tee odpowiednie, teraz przy belarze czuję się dobrze. Nie miewam żadnych skutków ubocznych, no moze w pierwszym miesiącu stosowania, ale to zawsze tak jest przy nowych pigułkach, organizm musie sie przystosować.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie