Z czym można pomylić objawy kojarzone z ciążą?

Gdy kobieta wraz ze swoim partnerem stara się o dziecko, jest bardzo wyczulona na wszelkie objawy, które mogą zwiastować ciążę.
Z czym można pomylić objawy kojarzone z ciążą?
03.10.2021

Jeśli jesteś w dokładnie takiej sytuacji, spójrz na nasze zestawienie pierwszych objawów ciąży.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia i że jesteś w ciąży? Każda przyszła mama inaczej przeżywa te chwile. Można jednak wskazać symptomy, które najczęściej są wymieniane jako pierwsze objawy ciąży. Są to między innymi:

 • brak miesiączki,
 • krwawienie implantacyjne,
 • brak apetytu,
 • nudności i wymioty,
 • tkliwość piersi,
 • częste oddawanie moczu,
 • zmęczenie,
 • wrażliwość na zapachy,
 • ból brzucha,
 • zawroty głowy.

Z czym można pomylić pierwsze objawy ciąży?

Zastanawiasz się, z czym można pomylić objawy ciąży? Na pewno z przeziębieniem. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku kobieta jest osłabiona i może nie mieć apetytu. Często w pierwszych tygodniach ciąży przyszła mama może mieć też temperaturę podwyższoną o kilka kresek, ok. 37-37.2 st. Celsjusza. 

Takie objawy jak mdłości, wymioty czy nudności można pomylić też z zaburzeniami pracy układu pokarmowego, które nie wynikają z ciąży. A dolegliwości takie jak częste oddawaniu moczu, mogą świadczyć o infekcji układu moczowego. Dlatego nie wyciągaj pochopnych wniosków.

Mdłości w pierwszym i drugim trymestrze ciąży

Statystycznie ok. 70 proc. kobiet na różnych etapach ciąży odczuwa mdłości - szczególnie w pierwszym trymestrze. Najwięcej kobiet doświadcza mdłości w 1. i 2. miesiącu ciąży. Ok. 30 proc. ciężarnych nie doświadcza w ogóle mdłości w ciąży. U 5 proc. kobiet mdłości pojawiają się przez całą ciążę.  

Kiedy pojawiają się mdłości? Zazwyczaj ok. 4.-7. tygodnia ciąży. W przypadku ciąż mnogich ze względu na wyższe stężenie hormonów mdłości mogą być silniejsze i utrzymywać się dłużej. Popularne określenie „poranne mdłości” nie zawsze odzwierciedla to, kiedy odczuwamy mdłości. Wprawdzie u wielu ciężarnych nudności zdarzają się rano, szczególnie na czczo. Jednak wiele osób odczuwa mdłości przez cały dzień, a nawet w nocy.  

Za ciążowe mdłości odpowiada hormon produkowany przez łożysko - beta HCG. Oprócz tego w ciąży kobieta doświadcza innych zmian w organizmie, które mogą wpływać na pojawienie się mdłości w ciąży: m.in. wyższa kwasowość żołądka (dlatego też część kobiet w ciąży odczuwa zgagę), niższy poziom cukru we krwi, a także zmęczenie i towarzyszący ciąży stres.  

Jak upewnić się o ciąży?

Jeśli odczuwasz objawy ciąży, warto zrobić badania potwierdzające ciążę: 

 • testu ciążowy- warto kupić ich kilka. Ich wyniki bywają niemiarodajne;
 • test ciążowy z krwi oznaczający poziom beta hCG;
 • Badanie ginekologiczne;
 • Badanie USG- pierwsze badanie potwierdzające ciążę to badanie USG dopochwowe, sprawdzające, czy ciąża jest żywa tj. czy serce płodu bije, a także ile jest zarodków.

Artykuł sponsorowany

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
kaśka (Ocena: 5) 19.11.2021 12:20
Jak kobieta obserwuje swoje ciało i ma regularne miesiączki, to sygnały łatwo rozpoznać, natomiast w innym wypadku jest problem. Ja tylko dzięki obserwacji i zapisie na komputerze cyklu MyWay wiedziałam, że raczej jestem w ciąży
odpowiedz
Tosia (Ocena: 5) 12.10.2021 15:05
jak sie kontroluje swoją płodnośc to nic nie można pomylić. Polecam do kontroli monitor płodności z aplikacją na telefon Afrodyta Smart
odpowiedz

Polecane dla Ciebie