Kiedy masz DNI PŁODNE?

Jeśli nie potrafisz określić, kiedy wypadają twoje dni płodne, te symptomy będą dla Ciebie pomocną wskazówką!
Kiedy masz DNI PŁODNE?
Fot. Unsplash
25.09.2021

Zarówno podczas starań o dziecko, jak i stosowania antykoncepcji, określenie swoich dni płodnych to podstawa życia seksualnego. Wiele kobiet nie potrafi jednoznacznie stwierdzić, kiedy występują one w ich przypadku.

Aby skutecznie określić dni płodne, musisz obserwować regularnie swoje ciało i cykl menstruacyjny.

Jeśli chodzi o płodność, cykl kobiety dzieli się na trzy fazy:

- Faza przedowulacyjnej niepłodności względnej (w skrócie nazywana fazą niepłodności przedowulacyjnej) – jest ona dłuższa w długich cyklach, natomiast w cyklach bardzo krótkich może w ogóle nie wystąpić; przypada na menstruację i fazę folikularną – do ok. 3 dni przed jej końcem.

- Faza okołoowulacyjna płodności (w skrócie nazywana fazą płodności) – składa się na nią kilka dni przed i po owulacji; trwa zwykle 6-9 dni.

- Faza poowulacyjnej niepłodności bezwzględnej (w skrócie nazywana fazą niepłodności poowulacyjnej) – trwa od wyznaczonego końca fazy płodności do ostatniego dnia cyklu; odpowiada fazie lutealnej.

Owulacja występuje mniej więcej na 14 dni przed miesiączką i utrzymuje się przez ok. 24 godziny. Może się jednak opóźnić. Pamiętajmy również, że plemniki mogą przetrwać w organizmie kobiety nawet do 3-5 dni. Warto wiedzieć, że długość życia plemników nie jest stała i zależy od jakości nasienia partnera. Znaczenie ma też stopień nawilżenia pochwy i jej odczyn – im jest on bardziej zasadowy (co dzieje się np. podczas orgazmu kobiety), tym większa będzie przeżywalność plemników. Czas w miesiącu, kiedy współżycie może zakończyć się ciążą, to 7-9 dni.

Przy regularnym cyklu dni płodne można obliczyć następująco: od dni cyklu (np. 28) odjąć 14 (co daje nam 14 dzień). Pamiętaj jednak o długości życia plemników – jeśli przyjmiemy, że mogą przeżyć do 5 dni, od 14 odejmij jeszcze 5. Dni płodne zaczynają się więc 9. dnia cyklu. Nie zapominaj również, że owulacja może się opóźnić – warto dodać do 14 2 dni, co oznacza, że dni płodne przy 28-dniowym cyklu wystąpią mniej więcej między 9. a 16. dniem.

Oto lista 5 oznak, dzięki którym bezbłędnie rozpoznasz swoje dni płodne.

Zobacz także: Pigułka antykoncepcyjna? Niekoniecznie. Oto najpopularniejsze metody zapobiegania ciąży w Polsce i na świecie

Jak rozpoznać dni płodne?

Wzrost libido

To jedna z podstawowych oznak dni płodnych. Jeśli czujesz się bardziej podniecona niż zazwyczaj i najchętniej od rana do wieczora figlowałabyś ze swoim facetem, wiedz, że coś jest na rzeczy!

Szczytowa forma

Zwiększony poziom energii, lepsza koncentracja, bardzo dobry stan skóry i bardzo dobre samopoczucie to kolejne sygnały, że twoje ciało jest gotowe do zajścia w ciążę.

Zmiany w śluzie

Obserwacja śluzu szyjkowego to podstawa przy wyznaczaniu dni płodnych, gdyż w ciągu całego cyklu ulega on sporej zmianie. Zaraz po zakończeniu miesiączki jest on bardzo skąpy. Z czasem staje się bardziej kremowy i gęsty, a tuż przed jajeczkowaniem zmienia się w wodnisty i rozciągliwy. Ten ostatni to właśnie śluz płodny.

Wyższa temperatura ciała

Codzienne mierzenie temperatury to dobra metoda określania dni płodnych, gdyż zaraz po owulacji wzrasta ona o 0,2 stopnia. Aby pomiar był rzetelny, należy rozpocząć go pierwszego dnia cyklu i robić go codziennie. Najlepiej jest wykonywać go o tej samej godzinie każdego poranka i koniecznie zapisywać jego wyniki. Podwyższona temperatura oznacza początek jajeczkowania.

Ból i okołoowulacyjne krwawienie

Nie każda z nas tego doświadcza, ale niektórym kobietom łatwiej jest odczytać dni płodne przez pojawiające się u nich okołoowulacyjne plamienie i ból w podbrzuszu lub okolicy jajników. Czasem cierpią też na nadwrażliwość piersi. Jeśli i ty doświadczasz tych symptomów, możesz być pewna, że twoje dni płodne właśnie się rozpoczęły.

Zobacz także: Niepokojące wyniki raportu: Jaka jest wiedza Polek na temat antykoncepcji?

Polecane wideo

„Długo walczyłam ze wstydem”. Kobiety pokazują swoje zdjęcia po porodach
„Długo walczyłam ze wstydem”. Kobiety pokazują swoje zdjęcia po porodach - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
Aleksandra (Ocena: 5) 28.09.2021 21:45
są różne pomocnicze urządzenia, sama używam do wyznaczania dni płodnych monitora płodności Afrodyta Smart
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.09.2021 15:49
Zawszę mi ksiądz powtarzał, że muszę włożyć dwa palce do pochwy a następnie potrzeć nimi, czy jest śluz
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie