Pigułka antykoncepcyjna? Niekoniecznie. Oto najpopularniejsze metody zapobiegania ciąży w Polsce i na świecie

Na pierwszym miejscu znalazł się dość kontrowersyjny sposób.
Pigułka antykoncepcyjna? Niekoniecznie. Oto najpopularniejsze metody zapobiegania ciąży w Polsce i na świecie
Fot. iStock
23.09.2021

Postęp w medycynie i rozwój nowych technologii czyni nasze życie zdecydowanie łatwiejszym. Jeszcze parę dekad temu metody zapobiegania ciąży były bardzo ograniczone i raczej nieskuteczne. Dziś mamy do dyspozycji cały szereg możliwości, od prezerwatyw, przez tabletki antykoncepcyjne, aż po wazektomię. 

Zobacz również: Polska znów z najgorszym dostępem do antykoncepcji w Europie. Lepiej jest nawet na Białorusi

To właśnie tabletki antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Przyjmowane regularnie i we właściwy sposób chronią przed zapłodnieniem nawet w 99 proc. przypadków. Dla wielu kobiet taka antykoncepcja jest najwygodniejsza i najpewniejsza.   

Ale okazuje się, że to wcale nie pigułki są najczęściej wybieraną metodą zapobiegania ciąży. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez brytyjską sieć sklepów kosmetycznych Superdrug w oparciu o dane udostępnione przez ONZ. Jakie są najpopularniejsze sposoby antykoncepcji w Polsce i na świecie? 

Najpopularniejsze metody antykoncepcji w Polsce i na świecieFot. iStock

Najpopularniejsze metody antykoncepcji w Polsce i na świecie 

W badaniu wzięto pod uwagę dane zebrane od kobiet w wieku rozrodczym pozostających w związkach małżeńskich i partnerskich. Jego wyniki wskazują na to, że najczęstszą metodą zapobiegania ciąży jest sterylizacja kobiet - zdecydowało się na nią 19,2 proc. ankietowanych na całym świecie. 

Sterylizacja kobiet polega na podwiązaniu jajowodów. Jest to trwała metoda antykoncepcji i w większości przypadków nieodwracalna. Próba udrożnienia jajowodów kończy się sukcesem tylko w ok. 30 proc. przypadków. Kobieta może jednak zajść w ciążę dzięki procedurze in vitro. 

Drugim najpopularniejszym sposobem kontrolowania liczby urodzeń na świecie jest wkładka domaciczna, którą stosuje 13,7 proc. kobiet. Na trzecim miejscu znalazły się pigułki antykoncepcyjne, które przyjmuje 8,8 proc. kobiet. Z kolei prezerwatywami zabezpiecza się 7,7 proc. par. 2,4 proc. mężczyzn poddało się zabiegowi wazektomii. 

Z raportu wynika też, że aż 36,4 proc. ankietowanych nie stosuje żadnej metody zapobiegania ciąży. 3,1 proc. decyduje się na stosunek przerywany, a 2,6 proc. stosuje tzw. kalendarzyk. 

A jak to wygląda w Polsce? Najchętniej wybieranym sposobem antykoncepcji w naszym kraju są prezerwatywy – tak deklaruje 78 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu są pigułki antykoncepcyjne, na które decyduje się 34 proc. kobiet. Jeśli chodzi o najczęstszą światową metodę zapobiegania ciąży, czyli podwiązywanie jajowodów, jest ona w Polsce nielegalna. Prawo dopuszcza takie rozwiązanie tylko w dwóch przypadkach: jeśli kolejna ciąża stanowi zagrożenie zdrowia lub życia kobiety lub jeśli istnieje ryzyko wystąpienia ciężkiej choroby genetycznej u dziecka. 

Co sądzicie o wynikach tego raportu?  

Zobacz również: Nowy pomysł na antykoncepcję dla mężczyzn. Naukowcy proponują... podgrzewanie jąder

Polecane wideo

„Długo walczyłam ze wstydem”. Kobiety pokazują swoje zdjęcia po porodach
„Długo walczyłam ze wstydem”. Kobiety pokazują swoje zdjęcia po porodach - zdjęcie 1
Komentarze (14)
Ocena: 4.71 / 5
gość (Ocena: 5) 26.09.2021 22:09
Gumki, ze względów zdrowotnych nie mogę brać antykoncepcyjnych czy tam plastrów itp. Będziemy starać się o dziecko za jakiś czas a po urodzeniu to najchętniej bym się podwiązała ale w tym zaściankowym kraju to niemożliwe.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.09.2021 11:05
My używamy przerywany i jakoś przez 10 lat w ciążę nie zaszłam.
odpowiedz
Kasandra (Ocena: 5) 24.09.2021 12:57
Mechaniczna antykoncepcja dla kobiety. Ja używam diafragmy Caya i jestem pewna, że ta antykoncepcja jest, a nie że facet mi powie, że on bez gumy nie lubi i zdziwiony że pigułek nie biorę
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.09.2021 08:31
W zasadzie jedyną sensowną długofalową metodą jest wazektomia.
odpowiedz
Nutella (Ocena: 5) 23.09.2021 15:56
Nie trzeba głosować na żadną partię, czas z tym skończyć ale to zależy od nas. Rejestrujcie się na wolniludzie.net, jeśli damy radę to my będziemy rządzić naszym krajem a nie jakaś hołota, która chce tylko naszej kasy a przy tym nas gnębić!
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie