Teksas. Lekarz wykonujący aborcje pierwszym pozwanym po kontrowersyjnym zaostrzeniu prawa

Jeśli pozew okaże się skuteczny, jego autorzy otrzymają po 10 tys. dolarów.
Teksas. Lekarz wykonujący aborcje pierwszym pozwanym po kontrowersyjnym zaostrzeniu prawa
Fot. iStock
22.09.2021

Na początku września w amerykańskim stanie Teksas zaczęło obowiązywać najbardziej restrykcyjne prawo aborcyjne w cały kraju. Przerywanie ciąży nie tylko jest zabronione od momentu wykrycia bicia serca płodu, ale także każdy obywatel (niekoniecznie mieszkaniec Teksasu) ma prawo pozwać osobę pomagającą w dostępie do aborcji. Jeśli taki pozew okaże się skuteczny, dostanie nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów. 

Zobacz również: Teksas. Drakońskie prawo antyaborcyjne właśnie weszło w życie

Protesty i próby zablokowania nowej ustawy w Sądzie Najwyższym okazały się nieskuteczne, a pierwsze efekty tego drakońskiego prawa już są widoczne. Złożono pierwsze pozwy przeciwko lekarzowi, który publicznie przyznał, że wciąż wykonuje zabiegi aborcji. 

Teksas. Pozwano lekarza wykonującego aborcje po zaostrzeniu prawa 

Jak informuje portal nytimes.com, dwa pozwy zostały złożone przeciwko lekarzowi z San Antonio. Autorem pierwszego jest mężczyzna ze stanu Arkansas, a drugiego – mieszkaniec stanu Illinois. 

To pierwsze takie kroki prawne podjęte po tym, jak nowa ustawa (tzw. Senate Bill 8) przyznała obywatelom możliwość samodzielnego pozwania każdej osoby, która pomaga ciężarnej kobiecie w przerwaniu ciąży po wykryciu bicia serca płodu, czyli nawet w 6. tygodniu ciąży. Powodem może być każdy mieszkaniec Stanów Zjednoczonych, niekoniecznie obywatel Teksasu, a także osoba zupełnie niespokrewniona z ciężarną kobietą. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Florida Access Network (FAN) (@flaccessnetwork)

Pozwany, czyli dr Alan Braid, publicznie przyznał się do przeprowadzeniu zabiegu przerwania ciąży po zaostrzeniu prawa aborcyjnego w artykule opublikowanym na łamach magazynu “The Washington Post”. Lekarz z 50-letnim stażem napisał: 

Podjąłem taką decyzję, ponieważ miałem obowiązek zadbać o tę pacjentkę, tak samo jak o każdego innego pacjenta, oraz dlatego, że ta kobieta ma fundamentalne prawo do takiej opieki. 

Jak informuje CNN, eksperci z Monmouth University przeprowadzili ogólnokrajową ankietę na temat podejścia Amerykanów do nowego prawa aborcyjnego w Teksasie. 70 proc. respondentów jest przeciwko dawaniu zwykłym obywatelom możliwości składania pozwów wobec osób udzielających pomocy w dostępie do aborcji. Takiego zdania jest 9 na 10 ankietowanych popierających Partię Demokratyczną oraz 4 na 10 osób opowiadających się za Partią Republikańską. 

Zobacz również: Tyle aborcji wykonano w Polsce w 2020 roku. Ministerstwo Zdrowia podało główną przyczynę

Polecane wideo

Horoskop miłosny na jesień
Horoskop miłosny na jesień - zdjęcie 1
Komentarze (13)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.09.2021 08:10
Dlaczego po raz kolejny na artykuł o aborcji albo antykoncepcji nałożone jest to idiotyczne pytanie, czy mam 18 lat? Przecież to jest nie tylko bez sensu, ale przede wszystkim szkodliwe!
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 22.09.2021 21:40
Niedługo u nas tez tak bedzie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.09.2021 21:01
Zobaczcie, co robia rzady kazdego z krajow - dziel i rzad. Przeciwstawiaja przeciw sobie nawzajem ludzi w kraju. Dzieci temu ludzie walcza miedzy soba, a mniej przeciw rzadowi. Zobaczice co robi janda, chce segregowac ludzi, jak hitler. Zobaczice jak agresywnie zachowuja sie ludzie ktorzy panicznie boja sie covida i sa garesywni wobec tych, ktorzy masek nie nosza. A to w teksasie? Dawanie kasy za donosicielstwo? To jest obrzydliwe.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 22.09.2021 16:31
***** *** i konfederację!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.09.2021 14:11
Gdyby jeszcze dbali o te już urodzone...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie