Teksas. Drakońskie prawo antyaborcyjne właśnie weszło w życie

Będą nagrody za donosy o przerwaniu ciąży.
Teksas. Drakońskie prawo antyaborcyjne właśnie weszło w życie
Fot. Instagram.com (@worldwidetweets2/@sandrasnaps)
02.09.2021

Parę miesięcy temu legislatorzy z Teksasu przegłosowali nową ustawę jeszcze bardziej zaostrzającą prawo aborcyjne. W tym stanie przerwanie ciąży jest zabronione od momentu wykrycia bicia serca płodu, czyli nawet od 6. tygodnia. Od teraz każdy obywatel, nawet osoba zupełnie niespokrewniona z ciężarną kobietą, będzie miał prawo samodzielnie pozwać każdego, kto udziela jej pomocy w uzyskaniu dostępu do aborcji. 

Zobacz również: Teksas zaostrza prawo aborcyjne. Oferuje 10 tys. dolarów nagrody za donosy o przerwaniu ciąży

Ale to nie wszystko - jeśli osoba składająca pozew wygra sprawę w sądzie, zostanie jej wypłacona nagroda w wysokości nawet 10 tys. dolarów. 

Stan wyznaczył nagrodę za głowę każdej osoby albo jednostki, która przekaże pacjentce pieniądze na aborcję po 6. tygodniu ciąży, czyli w czasie, gdy większość kobiet nawet nie wie, że są w ciąży. Co gorsza, to zastraszanie bliskich przed udzielaniem pomocy w dostępie do aborcji z obawy przed pozwem 

- komentowała Nancy Northup, aktywistka polityczna i prezeska organizacji pro-choice Center for Reproductive Rights. 

Grupa inicjatyw, w tym Planned Parenthood, Center for Reproductive Rights i American Civil Liberties Union złożyła wniosek mający na celu zablokować nową ustawę. Jednak amerykański Sąd Najwyższy postanowił go odrzucić, a tym samym najbardziej restrykcyjne prawo aborcyjne w Stanach Zjednoczonych właśnie weszło w życie. 

Teksas. Drakońskie prawo antyaborcyjne weszło w życie 

Jak informują media, nad wnioskiem głosowało 9 sędziów. Pięciu opowiedziało się za jego odrzuceniem. 

Wśród osób, które głosowały za przyjęciem propozycji była sędzia Sonia Sotomayor, która skomentowała: 

Po przedstawieniu wniosku o zakazanie rażąco niekonstytucyjnego prawa zaprojektowanego w celu zakazania kobietom korzystania z ich konstytucyjnych praw i unikania kontroli sądowej, większość sędziów zdecydowała się chować głowy w piasek. 

Zdaniem ekspertów ustawa o nazwie Senate Bill 8 (SB8) jest sprzeczna z wyrokiem wydanym w sprawie Roe przeciwko Wade z 1973 roku, a tym samym niekonstytucyjna. To właśnie w wyniku tej sprawy aborcja w Stanach Zjednoczonych stała się legalna przynajmniej do 12. tygodnia ciąży. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Her Bold Move (@herboldmove)

Co więcej, decyzja Sądu Najwyższego może otworzyć drogę do zaostrzenia przepisów aborcyjnych w innych stanach kraju. 

Wyrok potępił m.in. amerykański prezydent Joe Biden, który napisał na Twitterze: 

Teksańska ustawa SB8 znacznie utrudni dostęp do opieki zdrowotnej osobom, której potrzebują - szczególnie wywodzącym się ze społeczności kolorowych i osom o niskich dochodach. Jesteśmy głęboko oddani prawu konstytucyjnemu ustanowionemu w sprawie Roe przeciwko Wade i będziemy chronić i bronić tego prawa. 

Z danych przekazanych przez organizacje kobiece wynika, że około 85 proc. mieszkanek Teksasu, które decydują się na aborcję przechodzą zabieg po 6. tygodniu ciąży. 

Zobacz również: Tyle aborcji wykonano w Polsce w 2020 roku. Ministerstwo Zdrowia podało główną przyczynę

Polecane wideo

Jej obwisły brzuch pokochały setki tysięcy internautów. Mówią, że wygląda jak z obrazów Rubensa i grecka bogini
Jej obwisły brzuch pokochały setki tysięcy internautów. Mówią, że wygląda jak z obrazów Rubensa i grecka bogini - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 02.09.2021 15:00
O kur....! Skojarzyło mi się to z czasami tak zwanej Świętej Inkwizycji. Ktoś donosił na jakąś osobę, sąd inkwizycyjny oskarżał tą osobę o czary i skazywał na śmierć, a donosiciel dostawał część majątku tej osoby po jej śmierci.
odpowiedz
Ala (Ocena: 5) 02.09.2021 13:13
A i tak to prawo jest bardziej łagodnie niż Polskie xd Tam i tak nie ma tragedii bo w innych stanach są legalne to tak jakby w Polsce w Lubelskim była legalna a w Podlaskim już nie. Ale przyjdzie co do czego to będą z krzykiem przywracali poprzednie prawo.A tak poza tym po co im konstytucja krajowa skoro mogą sobie jej nie przestrzegać?Bo jakiś urzędas ma takie zapatrywania?Pójdą w ruch beczki,śmietniki i wieszaki u mniej zamożnych ale aborcji nie zakażą.Szkoda tylko ludzi
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 02.09.2021 12:28
Głosujcie dalej na PiS, Konfederacje i sz**** Kukiza. Powyższe niedługo w PL.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie