Nowy pomysł na antykoncepcję dla mężczyzn. Naukowcy proponują... podgrzewanie jąder

Pierwsze testy przyniosły bardzo zadowalające rezultaty.
Nowy pomysł na antykoncepcję dla mężczyzn. Naukowcy proponują... podgrzewanie jąder
Fot. iStock
20.08.2021

Czy po dekadach od opracowania tabletek antykoncepcyjnych wreszcie doczekamy się podobnego środka dla mężczyzn? Najnowsze doniesienia w tej sprawie pozwalają na umiarkowany optymizm. Mówi się, że męska pigułka antykoncepcyjna może trafić na rynek nawet za dwa lata. 

Zobacz również: Antykoncepcja dla mężczyzn coraz bliżej? Może być dostępna nawet za 2 lata

Ale męska antykoncepcja nie musi kończyć się na powszechnie dostępnych prezerwatywach albo wciąż opracowywanych środkach hormonalnych. Naukowcy testują nową i dość zaskakującą metodę, czyli podgrzewanie jąder.  

Antykoncepcja dla mężczyzn. Naukowcy proponują podgrzewanie jąder 

Jak wyjaśnia portal focus.pl, wysoka temperatura ma niekorzystny wpływ na plemniki. Z tego powodu natura wyposażyła większość ssaków w mosznę, której zadaniem jest utrzymywanie jąder w optymalnej, stałej temperaturze, nieco niższej niż temperatura ciała. 

Bazując na tej wiedzy naukowcy stwierdzili, że kontrolowane podgrzewanie jąder może stanowić skuteczną i - co ważne - odwracalną metodę antykoncepcji. Badacze z Chin przetestowali ją na myszach, a rezultaty eksperymentu okazały się bardzo zadowalające. 

Jak opisuje focus.pl, uczeni wykorzystali magnetyczne nanocząsteczki, które można podgrzać za pomocą pola magnetycznego. Podczas jednej próby pokryli cząstki tlenku żelaza polioksyetylenem, a podczas drugiej – kwasem cytrynowym. Następnie zaaplikowali je dożylnie, aby za pomocą pola magnetycznego skierować do jąder myszy. Drugi eksperyment okazał się skuteczny. 

Jak poinformowali naukowcy, poddanie tak zaaplikowanych cząstek magnetycznych działaniu przemiennego pola magnetycznego przez 15 minut podniosło ich temperaturę do 40 stopni. Efekt? Myszy stały się bezpłodne na tydzień, a po 30-60 dniach ich stan wrócił do normy. Po dwóch miesiącach te same samce doczekały się zdrowego potomstwa. 

Na podstawie tego eksperymentu naukowcy mają nadzieję, że ta metoda sprawdzi się również u ludzi. Myślicie, że rzeczywiście tak się stanie? 

Zobacz również: Polska znów z najgorszym dostępem do antykoncepcji w Europie. Lepiej jest nawet na Białorusi

Polecane wideo

Pierwsze dziecko urodziła w wieku 14 lat. Dziś ma ich jedenaścioro i planuje szóstkę kolejnych
Pierwsze dziecko urodziła w wieku 14 lat. Dziś ma ich jedenaścioro i planuje szóstkę kolejnych - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
ela (Ocena: 5) 17.09.2021 14:07
lepiej jak kobieta dba o antykoncepcję, ja używam diafragmy Caya, to jest super rozwiązanie, bo z tymi prezerwatywami to jest różnie...
odpowiedz
Amelka (Ocena: 5) 27.08.2021 13:26
Żel prefert na pobudzenie plemników daje radę
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 20.08.2021 14:20
Już to widzę 😉 a tak na serio, gdyby zaczęli stosować to podgrzewanie jąder, to z czego żyłyby kobiety, jak nie z alimentów na dziecko/siebie lub bycia żoną? Trudne czsy nadchodzą dla nas wszystkich 🙂
odpowiedz
123 (Ocena: 5) 20.08.2021 13:24
wątpię żeby kiedykolwiek powstała jakaś konkretna metoda antykoncepcji dla mężczyzn, poza gumkami, ponieważ faceci nie będą chcieli się truć ani tym bardziej poddawać zabiegom w tym temacie
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 20.08.2021 10:37
Podgrzać to sobie możesz mózg, ginekologiczna szparko dajko.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie