Antykoncepcja dla mężczyzn coraz bliżej? Może być dostępna nawet za 2 lata

„Większość ciężaru związanego z zabezpieczaniem się przed niechcianą ciążą dalej spoczywa na barkach kobiet”.
Antykoncepcja dla mężczyzn coraz bliżej? Może być dostępna nawet za 2 lata
Fot. iStock
06.08.2021

Życie intymne dotyczy dwojga ludzi, ale z jakiegoś powodu odpowiedzialność za antykoncepcję spada przede wszystkim na barki kobiet. Kobiety najczęściej decydują się na antykoncepcję hormonalną, której przyjmowanie nierzadko niesie za sobą negatywne skutki, takie jak wahania nastrojów i drażliwość, wzrost wagi, pogorszenie stanu skóry czy obniżone libido. Jednak kobiety cierpią w milczeniu, bo wolą znosić te niedogodności i uniknąć niechcianej ciąży. Tymczasem wielu mężczyzn odmawia nawet takiego wysiłku, jak założenie prezerwatywy, ponieważ przekonują, że to odbiera im radość ze zbliżenia.  

Zobacz również: Brała tabletki antykoncepcyjne, a zaszła w ciążę bliźniaczą. I to dwukrotnie

Naukowcy już od dawna pracują nad metodami antykoncepcji dla mężczyzn, ale do tej pory żaden z testowanych przez nich środków nie został dopuszczony do powszechnego użytku. Jednak wiele wskazuje na to, że już wkrótce może się to zmienić. Według badaczy antykoncepcja dla mężczyzn mogłaby być dostępna nawet za 2 lata. 

Antykoncepcja dla mężczyzn będzie dostępna już za 2 lata? 

Zwiększenie tempa nad opracowywaniem męskiej antykoncepcji jest możliwe dzięki olbrzymiej donacji ze strony fundacji Billa i Melindy Gates. Bill & Melinda Gates Foundation to największa na świecie organizacja filantropijna, która niedawno przekazała 1,7 mln dolarów, czyli ok. 6,5 mln zł na rzecz instytucji zajmujących się tym zagadnieniem. 

Teraz naukowcy z University of Dundee w Szkocji będą mogli znacznie przyspieszyć prace nad pigułką antykoncepcyjną dla mężczyzn.  

Od opracowania prezerwatyw nie było żadnej znaczącej zmiany jeśli chodzi o męską antykoncepcję. To oznacza, że większość ciężaru związanego z zabezpieczaniem się przed niechcianą ciążą dalej spoczywa na barkach kobiet. Mamy nadzieję zniwelować tę nierówność i już poczyniliśmy w tej kwestii postępy dzięki poprzednim donacjom otrzymanym od Bill & Melinda Gates Foundation 

- komentował profesor Chris Barratt z University of Dundee. 

Ekspert wyraził nadzieję, że koniec prac nad antykoncepcją dla mężczyzn jest naprawdę blisko. 

Za dwa lata chcielibyśmy mieć opracowany wysokiej jakości związek chemiczny, na podstawie którego moglibyśmy przejść do pierwszej fazy rozwijania leku. Byłby to znaczący krok na tym polu, który potencjalnie byłby kluczem do nowej ery w męskiej antykoncepcji. 

Nie pozostaje zatem nic innego, jak trzymać kciuki za naukowców. 

Zobacz również: Polska znów z najgorszym dostępem do antykoncepcji w Europie. Lepiej jest nawet na Białorusi

Polecane wideo

12 lat temu urodziła ośmioraczki. Jak dziś wyglądają dzieci „oktomamy”?
12 lat temu urodziła ośmioraczki. Jak dziś wyglądają dzieci „oktomamy”? - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 4.64 / 5
gość (Ocena: 5) 13.08.2021 12:22
To akurat jest dobre dla tych par, gdzie kobieta nie może łykać antykoncepcji hormonalnej bo już bierze inne leki na jakąś chorobę przewlekłą. Ja jestem w takiej sytuacji i jeśli się pojawią tabletki anty dla facetów na rynku,to będę zachęcać mojego do brania ich, oczywiście po tym, jak zajdę w upragnioną ciążę. Te tabletki dla mężczyzn powinny się już pojawić dawno temu, ale gdzieś wyczytałam że badania trwają latami, dlatego że u kobiety łatwiej jest zapanować nad 1 komórką jajową, niż nad milionem plemników u faceta. Dlatego nie wiadomo czy takie tabletki w ogóle powstaną.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.08.2021 00:00
Zauwazylyscie, ze gatesa, bardzo interesuje ludzka plodnosc i to, zeby ta plodnosc zastopowac? To bardzo zly czlowiek. I to widac po jego wygladzie. Jest dopiero po 70tce, a wygalda na 90 lat. Zobaczcie jego najnowsze zdjecia. A co do pigulki dla mezczyzn, naprawde jakas kobieta uwierzy, jak mezczyzna jej powie, ze bierze pigulki antykoncepcyjne? Kobiety, mezczyznom nigdy nie mozna ufac co do antykoncepcji! To my zachodzimy w ciaze i to naszym obowiazkiem jest o to zadbac, zeby w ciaze nie zajsc, jak nie chcemy. Macie przygodny seks? Wylacznie z gumka! Nie ma gumki? Nie ma seksu! Nie dajcie sie nigdy namowic na przygodny seks z nowo poznanym, bez gumki! Bo albo skonczycie w ciazy, albo z chorobskiem. Jak nie jestescie pewne stalego partnera, rowniez zawsze gumka.
zobacz odpowiedzi (9)

Polecane dla Ciebie