Teksas zaostrza prawo aborcyjne. Oferuje 10 tys. dolarów nagrody za donosy o przerwaniu ciąży

„Tutaj chodzi o okrucieństwo, a my na to nie pozwolimy” - odpowiadają aktywiści pro-choice.
Teksas zaostrza prawo aborcyjne. Oferuje 10 tys. dolarów nagrody za donosy o przerwaniu ciąży
Fot. Instagram.com (@wwhalliance/@vmiar)
15.07.2021

Zaostrzanie prawa aborcyjnego ma miejsce nie tylko w Polsce. Od kilku lat podobnie dzieje się w wielu stanach Ameryki. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zapisów jest tzw. heartbeat bill czy też fetal heartbeat bill. W myśl tej ustawy aborcja jest niedozwolona od momentu wykrycia bicia serca płodu, czyli nawet od 6. tygodnia ciąży. 

Zobacz również: Mija pół roku od wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Przez ten czas Aborcja Bez Granic pomogła ponad 17 tys. osób

Od roku 2019 tzw. ustawa o biciu serca została przegłosowana w stanach Ohio, Georgia, Luizjana, Missouri, Alabama, Kentucky, Karolina Południowa i Teksas. Jednak nowe prawo obowiązuje tylko w tym ostatnim stanie – w innych regionach zostało ono zablokowane przez sądy. 

Wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec jeśli chodzi o zaostrzenie prawa aborcyjnego w Teksasie. Zgodnie z nową propozycją władze tego stanu mają wypłacać 10 tys. dolarów nagrody osobom za donosy o pomocy w przeprowadzeniu aborcji. 

Teksas zapłaci 10 tys. dolarów za donosy o aborcji 

Jak informuje “The Guardian”, nagroda ma być przyznawana osobie, której uda się pomyślnie pozwać kogoś, kto pomaga ciężarnej kobiecie w przerwaniu ciąży po 6. tygodniu. Taką zmianę w prawie ma zapewnić ustawa o nazwie Senate Bill 8 (SB8). 

Oznacza to, że każdy obywatel, nawet osoba zupełnie niespokrewniona z ciężarną kobietą, będzie miał prawo samodzielnie pozwać każdego, kto udziela jej pomocy w uzyskaniu dostępu do aborcji. “The Guardian” zaznacza, że celem takiej działalności mogą stać się członkowie rodziny, przyjaciele czy partnerzy, którzy pomagają w sfinansowaniu zabiegu, lekarze, a nawet psychologowie i terapeuci pracujący z ofiarami gwałtu, które w imieniu pacjentki skontaktują się z kliniką wykonującą terminację ciąży. W Teksasie aborcja jest bowiem niedozwolona nawet w przypadku, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, takiego jak gwałt czy kazirodztwo. Pozwy można by składać także przeciwko przywódcom wspólnot religijnych, którzy udzielają ciężarnym kobietom porad duchowych. 

Stan wyznaczył nagrodę za głowę każdej osoby albo jednostki, która przekaże pacjentce pieniądze na aborcję po 6. tygodniu ciąży, czyli w czasie, gdy większość kobiet nawet nie wie, że są w ciąży. Co gorsza, to zastraszanie bliskich przed udzielaniem pomocy w dostępie do aborcji z obawy przed pozwem 

- komentowała Nancy Northup, aktywistka polityczna i prezeska organizacji pro-choice Center for Reproductive Rights. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Whole Woman's Health (@wholewomans)

W odpowiedzi na takie plany grupa inicjatyw, w tym Planned Parenthood, Center for Reproductive Rights i American Civil Liberties Union złożyła pozew mający na celu zablokować nową ustawę. 

Legislatorzy z Teksasu przez lata i w sposób niezgodny z konstytucją próbowali zakazać aborcji. Teraz obrali nową taktykę - chcą dać kompletnym nieznajomym prawo do pozwania każdego, kto pomaga w dostępie do aborcji. Nowe prawo może otworzyć drogę do błahych procesów sądowych mających na celu doprowadzenie do bankructwa centrów zdrowia, nękanie osób udzielających pomocy, a także izolowanie pacjentek od każdego, kto traktuje je z empatią podczas szukania pomocy medycznej. Tutaj chodzi o okrucieństwo - a my na to nie pozwolimy. Organizacja Planned Parenthood zrobi wszystko, co w jej mocy, aby zwalczyć ustawę SB8 w sądzie i zapewnić, aby każdy mieszkaniec Teksasu mógł podejmować własne decyzje dotyczące swojego zdrowia i przyszłości 

- mówiła Alexis McGill Johnson z organizacji Planned Parenthood. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Whole Woman's Health (@wholewomans)

Ustawa Senate Bill 8 ma wejść w życie 1 września 2021 roku.

Zobacz również: Lekarka opisała dramatyczny poród. „Kaju Godek, możesz być z siebie dumna”

Polecane wideo

Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę
Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 04.08.2021 22:14
Już niedługo w Polsce.. przy najmniej w USA łatwo można zmienić stan, wciąż ten sam kraj, język itp, ja bym uciekała
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.07.2021 13:56
Chore to. Obecnie w stanach maja straszny burdel pod kazdym wzgledem. Kobiety, nie dawajcie sie! Aborcja nie jest prosta, to bardzo powazna moralna kwesita, trzeba przemyslec, ale KAZDA kobieta ma miec prawo do aborcji! KAZDA! Tylko wtedy mozemy dany kraj nazywac cywilizowanym, kiedy prawa ludzi sa respektowane. Obecnie nie sa.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.07.2021 07:31
Mokre sny polskiej prawicy
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.07.2021 07:13
I zacznie sie zmyslanie dla kasy... Kto szybciej zglosi sasiadke ktora poronila ten zgarnia pule. Przeciez nie udowodni ze to nie byla aborcja
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.07.2021 14:35
Przyznam, ze nie miałam o tym pojęcia. To jest jakiś horror, szczucie jednych przeciwko drugim, ciemnogród.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie