Cierpisz na bolesne miesiączki? To może mieć związek z Twoim miejscem zamieszkania

Możesz być narażona na takie dolegliwości nawet 33 razy bardziej niż inne kobiety.
Cierpisz na bolesne miesiączki? To może mieć związek z Twoim miejscem zamieszkania
Fot. iStock
16.02.2022

Szacuje się, że na dolegliwości związane z okresem cierpi aż 75 proc. kobiet, a dla 20 proc. ból jest wręcz nie do zniesienia i uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Niestety duża grupa lekarzy i specjalistów w dalszym ciągu bagatelizuje ten problem. 

Zobacz również: Niekomfortowe zjawisko w trakcie okresu. Nocami skarży się na nie wiele kobiet

Badacze wciąż nie potrafią dokładnie wyjaśnić przyczyny bólów menstruacyjnych, ale przyjmuje się, że mają one związek z nadmierną czynnością kurczową macicy. Zdaniem lekarzy na bolesny okres są narażone zwłaszcza kobiety, które w czasie miesiączki palą papierosy i spożywają alkohol, dostały pierwszej menstruacji w młodym wieku oraz te, które nigdy nie rodziły. 

W świetle najnowszego odkrycia naukowców teraz do tej listy należy dopisać jeszcze jeden czynnik. Badacze ustalili, że bolesna miesiączka może być efektem także tego, w jakich warunkach przebywamy, a konkretnie – zanieczyszczenia powietrza. 

Bolesne miesiączki mają związek z zanieczyszczeniem powietrza 

Do takich wniosków doszli naukowcy z China Medical University Hospital na Tajwanie. Chung Y. Hsu, jeden z autorów badania, przekazał: 

Po raz pierwszy przedstawiamy kolejny ważny czynnik ryzyka wystąpienia bolesnych miesiączek - jakość powietrza, a zwłaszcza długotrwałą ekspozycję na jego zanieczyszczenie. 

W ramach swojego eksperymentu naukowcy przeanalizowali informacje o stanie zdrowia prawie 300 tys. Tajwanek w wieku 16-55 lat. Dokumenty pochodziły z lat 2000-2013. Badacze wzięli pod lupę tylko kobiety, które przed rokiem 2000 nie zgłaszały problemu bolesnych miesiączek.  

Eksperci porównali ich dane zdrowotne z ekspozycją na czynniki zanieczyszczające powietrze, takie jak tlenki azotu i węgla oraz drobne cząstki stałe, aby przekonać się, czy istnieje związek między ryzykiem wystąpienia bolesnej menstruacji a jakością powietrza. 

Okazało się, że u 4,2 proc. kobiet i dziewcząt bolesna miesiączka została zdiagnozowana po raz pierwszy, a badane w młodszym wieku, wywodzące się z uboższych środowisk oraz zamieszkujące bardziej zurbanizowane obszary były bardziej narażone na te dolegliwości. 

Co więcej, badanie wykazało, że ryzyko wystąpienia bolesnych miesiączek wśród kobiet i dziewcząt mieszkających na obszarach z wysokim stopniem zanieczyszczenia powietrza przez okres dłuższy niż 13 lat było 33 razy wyższe w porównaniu z badanymi, które doświadczyły ekspozycji na mniejszą ilość zanieczyszczeń. 

Wyniki naszego badania pokazują olbrzymi wpływ jakości powietrza na ludzkie zdrowie w ogóle, a w tym przypadku skupiliśmy się na ryzyku wystąpienia bolesnych miesiączek u kobiet i dziewcząt. To w wyraźny sposób ilustruje potrzebę podjęcia działań przez agencje rządowe i obywateli w celu zredukowania poziomu zanieczyszczenia powietrza, aby poprawić stan zdrowia ludzi 

- komentował Chung Y. Hsu. 

Zobacz również: Jak zwalczyć ból menstruacyjny? Zdaniem tej TikTokerki potrzebujesz tylko... ołówka

Polecane wideo

Brała tabletki antykoncepcyjne, a zaszła w ciążę bliźniaczą. I to dwukrotnie
Brała tabletki antykoncepcyjne, a zaszła w ciążę bliźniaczą. I to dwukrotnie - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
maryna (Ocena: 5) 18.03.2022 11:07
Ja mogę tylko napisać, że na obfite miesiączki nie zawsze dają rade podpaski czy tampony, ale sprawdzony sposób to kubeczek menstruacyjny Beppy Cup, polecam
odpowiedz
Paweł Korolko (Ocena: 5) 21.02.2022 02:09
Z ramienia "Fundacji Pomoc Opiekunom" pomagam opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych uzyskać Świadczenie Pielęgnacyjne w wysokości 2119 zł./m-c zamiast 620 zł. (gdy taki zasiłek pobierają). Jeśli znasz Takie osoby - przekaż Im mój numer telefonu. Zapraszam do kontaktu: 602 799 853
odpowiedz

Polecane dla Ciebie