6 problemów z miesiączką, których nie wolno ignorować

Te dolegliwości warto skonsultować z lekarzem.
6 problemów z miesiączką, których nie wolno ignorować
Fot. pexels
12.06.2021

Nieznośny ból brzucha, wahania nastroju i obniżona koncentracja to tylko część z przykrości, które towarzyszą miesiączce. Niezależnie jednak od tego, jak bardzo jej nie lubimy, prawdziwy problem pojawia się dopiero wtedy, gdy okres… znika.

Zobacz także: Zapozowała do zdjęcia w podpasce. „Dosyć wstydu. Krwawimy razem”

Oto 6 problemów związanych z miesiączką, których nigdy nie powinnaś lekceważyć!

W jakich sytuacjach należy iść do ginekologa?

Brak okresu

Jeśli od wielu tygodni nie masz okresu, a wiesz, że nie jesteś w ciąży, może być to oznaką, delikatnie mówiąc, poważnych zaburzeń. Oczywiście powodów może być mnóstwo, począwszy od problemów z tarczycą, przez wahania hormonalne, zbyt restrykcyjną dietę i ćwiczenia czy stres, na przedwczesnej menopauzie kończąc. Jeśli wyściółka macicy nie złuszcza się co miesiąc, może to prowadzić do namnażania się nieprawidłowych komórek, a stąd już tylko krok do poważnych chorób nowotworowych. Jeśli minął miesiąc, a ty nadal nie dostałaś okresu, nie czekaj, tylko umów się jak najszybciej do ginekologa!

Plamienia

Bardzo często pojawiają się, kiedy kobieta przyjmuje antykoncepcję hormonalną, ale nie oznacza to, że problemu nie ma. Czasami plamienia między miesiączkami mogą być objawem polipów, dlatego w takiej sytuacji zawsze powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Przewlekłe bóle brzucha

Tak, w trakcie okresu brzuch boli. Niektóre kobiety odczuwają również dyskomfort w trakcie owulacji, ale jeśli od kilku dni czy tygodni utrzymują się u ciebie skurcze, których wcześniej nie czułaś, koniecznie zgłoś się do lekarza. Część kobiet, które chorują na endometriozę, nie ma o tym pojęcia. Nie lekceważ nawet najmniejszych symptomów.

Zobacz także: Rady na nieregularne miesiączki

Długotrwałe miesiączki i obfite krwawienia

Co to tak naprawdę oznacza? Jeśli musisz wymieniać tampon lub podpaskę co godzinę, zdecydowanie kwalifikujesz się do grona kobiet, które powinny zgłosić się z tym do lekarza. Podobnie jeśli twój okres trwa dłużej niż 10 dni. Takie miesiączki mogą być oznaką polipów. Ponadto są dla organizmu ogromnym obciążeniem, dlatego niekiedy powodują anemię.

PMS czy PMDD

Z angielskiego są to przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne, a prosto rzecz ujmując to skrajna, bardzo mocno nasilona odmiana PMS-u. Oznacza to, że kobiety cierpiące z tego powodu często nie są zdolne do pracy. Już tydzień przed miesiączką ich samopoczucie jest tak złe, że muszą pozostać w łóżku. Jeśli zauważasz podobne objawy u siebie, warto odwiedzić lekarza i zbadać poziom hormonów.

Nasilone objawy

Cóż, okazuje się, że zwykły okres to czasami za małe wyzwanie dla organizmu. Jeśli cierpisz z powodu astmy, cukrzycy lub zespołu jelita drażliwego, objawy tych dolegliwości za sprawą hormonów związanych z miesiączką, mogą się w tym czasie nasilać. Aby cierpieć mniej, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem, co możecie w tej sprawie zrobić. 

Polecane wideo

Pierwsze siwe włosy wyrywała sobie w wieku 12 lat. Dziś jest inspiracją dla milionów kobiet
Pierwsze siwe włosy wyrywała sobie w wieku 12 lat. Dziś jest inspiracją dla milionów kobiet - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
lala (Ocena: 5) 15.06.2021 23:07
przy okresie używam tamponów z gąbki beppy i jest wszystko okej
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.06.2021 22:01
Twój ginekolog uprawia seks z kobietą wiesz co to oznacza że jesteś zwykłą ginekologiczną szparko dajką na dodatek bez mózgu już nie wspominając o godnosci
zobacz odpowiedzi (2)
.__. (Ocena: 5) 13.06.2021 20:12
prawie wszystkie chyba szykuje się wizyta u lekarza
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.06.2021 13:25
W moim przypadku żaden z objawów nie występuje. Okres mam książkowo. Prowadzę sobie w telefonie specjalny kalendarzyk, zamiast podpasek stosuje kubeczek menstruacyjny i dbam o higienę podmywając się za pomocą biobidetu gruszki. W trakcie okresu zawsze mam go w torebce.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie