Normy TSH dla planujących ciążę – jak je obniżyć?

Warto pamiętać o tym wskaźniku, bo wszelkie odchylenia od normy mogą być bardzo niebezpieczne.
Normy TSH dla planujących ciążę – jak je obniżyć?
fot. materiały prasowe
21.05.2021

Poziom TSH dla planujących ciążę kobiet jest niezwykle istotnym wskaźnikiem. Następstwa od przyjętych norm w przypadku tego hormonu mogą bowiem świadczyć o niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Obydwa schorzenia są równie niebezpieczne dla życia i zdrowia matki i dziecka. TSH a zajście w ciążę to zależność, która dotyczy także trudności z poczęciem dziecka i donoszeniem ciąży. Dlatego poziom TSH powinien być badany nie tylko u kobiet ciężarnych, ale także tych, które w najbliższym czasie pragną zostać mamą. Jakie są normy TSH dla planujących ciążę i co zrobić, aby obniżyć stężenie tego hormonu we krwi?

TSH a zajście w ciążę

TSH, czyli tyreotropina, to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, odpowiedzialny za prawidłową pracę tarczycy i tym samym funkcjonowanie całego organizmu. W kwestii planowania potomstwa u kobiet odgrywa ona szczególną rolę. Zbyt wysokie lub za niskie stężenie TSH we krwi zaburza bowiem pracę tarczycy, sprawiając, że produkuje ona zbyt mało hormonów (niedoczynność tarczycy) lub zbyt wiele (nadczynność tarczycy). Obydwa rodzaje zaburzeń w bezpośredni sposób wpływają na łatwość zajścia w ciążę oraz jej przebieg.

Przyjmuje się, że norma TSH przy planowaniu ciąży nie powinna przekraczać 2,5 mcIU/l. Jeżeli wynik badania stężenia hormonu nie mieści się w tej granicy, dla bezpieczeństwa przyszłej matki i jej dziecka konieczne może okazać się wdrożenie odpowiedniego leczenia, które ureguluje pracę tarczycy.

Zdarza się, że sama norma TSH przy planowaniu ciąży okazuje się niewystarczająca do postawienia jednoznacznej diagnozy ewentualnej nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Wówczas ginekolog lub endokrynolog najczęściej zleca pacjentce wykonanie rozszerzonych badań hormonalnych.

Jak obniżyć stężenie TSH we krwi?

TSH dla planujących ciążę kobiet jest ważnym wyznacznikiem gotowości organizmu na rozwój nowego życia. Niestety bardzo często zdarza się, że na skutek działania różnych czynników stężenie tego ważnego hormonu we krwi kobiety jest zbyt wysokie, co może stwarzać zagrożenie dla matki i dziecka.

Nieprawidłowe stężenie TSH w ciąży może skutkować nieprawidłowym rozwojem płodu, stwarzać ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu, a także wystąpienia krwotoku podczas połogu. Jeżeli poziom tyreotropiny okaże się nieprawidłowy już na etapie planowania ciąży, lekarz może zalecić wdrożenie leczenia farmakologicznego polegającego na przyjmowaniu przez kobietę hormonów regulujących pracę tarczycy.

Sposób leczenia mający na celu przywrócenie równowagi hormonalnej organizmu pacjentki ustala lekarz na podstawie wyników przeprowadzonych badań oraz wywiadu lekarskiego. Mając na uwadze fakt, że poziom TSH w ciąży waha się w kolejnych jej trymestrach, istotne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych przez przyszłą mamę.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Antonina (Ocena: 5) 16.06.2021 01:04
ja kontrolowałam cykle na termometrze owulacyjnym mysense i robiłam regularnie wyniki z krwi
odpowiedz
Sandra (Ocena: 5) 30.05.2021 17:53
Przy wysokim THS tylko endokrynolog i to szybko. Przy staraniach ogólnie powinno się kontrolować cykle i mi pomagało zapisywanie w monitorze cyklu cyclotest myway, mam do dziś
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.05.2021 11:05
warto także kontrolować poziom lh, mi pomaga afrodyta smart; jeśli chodzi o tsh to przede wszystkim trzeba kontrolować na początku ciąży, by szybko w razie potrzeby umówić się do endokrynologa celem wdrożenia leków
odpowiedz

Polecane dla Ciebie