Mnóstwo kobiet bagatelizuje ten powszechny problem. Może świadczyć o zbliżającej się menopauzie

Do tej pory nie był łączony z tym zjawiskiem.
Mnóstwo kobiet bagatelizuje ten powszechny problem. Może świadczyć o zbliżającej się menopauzie
Fot. iStock
11.05.2021

O menopauzie mówi się przede wszystkim w kontekście uderzeń gorąca, nocnych potów, problemów ze snem czy huśtawki nastrojów. Lista symptomów, które świadczą o przekwitaniu jest oczywiście o wiele dłuższa, a każda kobieta przechodzi ten proces nieco inaczej. 

Zobacz również: Ile kosztuje bycie kobietą w Polsce? Powstał Kalkulator Kosztów Miesiączki, którym to obliczysz

Ale ostatnie badanie pokazuje, że o zbliżającej się menopauzie świadczy jeszcze jeden, bardzo powszechny objaw, który do tej pory nie był łączony z tym zjawiskiem. Wiele kobiet zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że ten symptom zwiastuje zbliżającą się menopauzę. 

Nietypowy objaw zbliżającej się menopauzy 

Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez serwis mpoweredwomen.net. Wzięło w niej udział ponad 300 kobiet. Aż 88 proc. z nich wyznało, że w okresie perimenopauzy cierpią na silny niepokój i stany lękowe. Większość kobiet w tej grupie oceniła to zjawisko za o wiele gorsze niż powszechnie łączone z przekwitaniem uderzenia gorąca. 

Czym jest perimenopauza? To okres lat przejściowych prowadzących do menopauzy, jak i po jej wystąpieniu, czyli kilka lat przed i po ostatniej miesiączce. Wtedy to większość kobiet zauważa u siebie niektóre objawy zmian hormonalnych, takich jak uderzenia gorąca, zmiany nastrojów, bezsenność, zmęczenie, oraz właśnie stany lękowe i niepokój.  

Szacuje się, że objawy perimenopauzy mogą pojawić się już około 35. roku życia, chociaż większość kobiet zaczyna być ich świadoma dopiero 10 lat później. 

Stany lękowe i niepokój związane z perimenopauzą są spowodowane wahaniem poziomu takich hormonów jak estrogen i progesteron. Niektóre kobiety w tym okresie doświadczają nawet ataków paniki, a także mgły mózgowej (zaburzeń organizacji i interpretacji wrażeń zmysłowych), mają problemy z koncentracją, snem, oraz tracą pewność siebie. 

Nietypowy objaw zbliżającej się menopauzy

Fot. iStock

To zjawisko ma negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie, ale także na życie zawodowe. Aż 1 na 4 kobiety rozważa rezygnację z pracy w związku z silnymi stanami lękowymi, których źródłem jest właśnie perimenopauza. 

Wiele kobiet w tym okresie życia rzuca pracę, a to wielka szkoda, ponieważ mają jeszcze wiele do zaoferowania. Często spotykam kobiety, które są na skraju rezygnacji z pacy, ponieważ nie są w stanie jasno myśleć 

- komentuje specjalistka z zakresu menopauzy, dr Stephanie Goodwin.  

Zdaniem ekspertki ważne jest nagłaśnianie tego problemu i edukowanie – nie tylko kobiet, ale także lekarzy i specjalistów, którzy często mylnie wiążą stany lękowe związane z perimenopauzą z depresją.  

Zobacz również: Jak zwalczyć ból menstruacyjny? Zdaniem tej TikTokerki potrzebujesz tylko... ołówka

Polecane wideo

Ile ważą znane modelki?
Ile ważą znane modelki? - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 15.05.2021 13:38
Byłaś kiedyś u męskiego ginekologa chociaż raz to znaczy że jesteś ginekologiczną szparko dajką i twój partner nie będzie miał z Ciebie w przyszłości pożytku
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 12.05.2021 07:20
Wiecie co? Od przeszło trzydziestu marzę o menopauzie. Mam serdecznie dość okresów, zatrzymywania wody w organizmie, comiesięcznych wahań hormonalnych i całego tego biologicznego syfu związanego z byciem kobietą. Jeśli istnieje jakiś stwórca - wiedz że spaprałeś robotę, nienawidzę cię za to.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie