Ile kosztuje bycie kobietą w Polsce? Powstał Kalkulator Kosztów Miesiączki, którym to obliczysz

To najlepszy dowód na to, że ubóstwo menstruacyjne jest realnym problemem.
Ile kosztuje bycie kobietą w Polsce? Powstał Kalkulator Kosztów Miesiączki, którym to obliczysz
Fot. iStock
28.04.2021

Każdego dnia na całym świecie menstruuje 800 milionów ludzi. Ale nie wszystkich stać na zakup niezbędnych w tym czasie produktów, takich jak podpaski czy tampony. Tylko w Polsce na taki luksus nie może pozwolić sobie aż co piąta kobieta. Prawie 80 proc. osób menstruujących na całym świecie co miesiąc jest postawionych przed wyborem - zakupić środki menstruacyjne czy artykuły pierwszej potrzeby, takie jak jedzenie. 

Zobacz również: Ponad 1/4 kobiet jest szykanowana z powodu okresu. Nawet we własnych domach

Osoby dotknięte takim problemem doświadczają ubóstwa menstruacyjnego. Chociaż w ostatnim czasie o tym zjawisku mówi się coraz częściej i głośniej, wciąż jest notorycznie bagatelizowane. Argumentem, który ze strony sceptyków pojawia się najczęściej jest przekonanie, że skoro podpaski i tampony kosztują zaledwie kilka-kilkanaście złotych, na ich zakup powinno stać każdą osobę menstruującą. Rzeczywistość jest jednak o wiele bardziej skomplikowana.  

Jaką kwotę wydajemy na produkty menstruacyjne przez całe życie? Powstał sposób, aby to obliczyć. To narzędzie w dobitny sposób pokazuje, jakie dodatkowe koszty statystyczna kobieta ponosi tylko ze względu na swoją fizjologię.  

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Różowa skrzyneczka (@rozowaskrzyneczka)

Kalkulator Kosztów Miesiączki. Ile wydajemy na podpaski i tampony?

Tym narzędziem jest Kalkulator Kosztów Miesiączki. Stworzyły go Dominika Miszewska, doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu MedycznegoJulia Żuławińska, studentka biofizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz aktywistki z Różowej Skrzyneczki, organizacji walczącej z ubóstwem menstruacyjnym i udostępniającej darmowe podpaski i tampony w przestrzeni publicznej. 

Zobacz również: „Chcemy zaróżowić całą Polskę”. Różowa skrzyneczka walczy z ubóstwem menstruacyjnym

Kobiety, dziewczynki i osoby menstruujące na całym świecie dotyka ubóstwo menstruacyjne. Także Polek nie stać na produkty niezbędne do normalnego funkcjonowania w trakcie miesiączki. Z tego powodu w wielu miastach w całej Polsce powstają Różowe Skrzyneczki - punkty z bezpłatnymi artykułami higienicznymi. Zainspirowało nas to do stworzenia narzędzia, z którym obliczysz swoje wydatki związane z menstruacją 

- wyjaśniały pomysłodawczynie inicjatywy. 

W ciągu życia miesiączkująca osoba doświadcza krwawienia między 350 a 450 razy. Przeciętnie miesiączkujemy aż przez ok. 40 lat. W tym czasie zużywamy średnio 7305 tamponów, a za wszystkie produkty menstruacyjne zapłacimy prawie 6 tys. zł. Jednak prawdziwe koszty związane z miesiączkowaniem są jeszcze wyższe. Nierzadko trzeba do nich doliczyć środki przeciwbólowe, a także nową bieliznę czy pościel. 

O jakich dodatkowych kosztach ponoszonych przez sporą część miesiączkujących osób zazwyczaj się nie mówi? 

 • antykoncepcja - skuteczny sposób, aby kontrolować długość i obfitość comiesięcznego krwawienia. Jej koszt to średnio 40 zł miesięcznie. Zawsze skonsultuj się z lekarzem, zanim zdecydujesz się na rozpoczęcie stosowania tabletek, wkładek lub plastrów. 
 • produktywność - badania wykazały, że 1 na 10 kobiet nie jest w stanie wykonywać codziennych czynności z powodu zmęczenia, bólu i ogólnego złego samopoczucia. Taki stan może trwać od jednego do trzech dni podczas jednej miesiączki. Dwa lata temu aplikacja Clue, służąca do śledzenia okresu, wykazała, że 18 proc. kobiet w USA opuściło szkołę, pracę lub wydarzenie z powodu miesiączki. Przyczyna była jednak inna - obawa przed tym, że ktoś dowie się, że miesiączkują. 
 • pranie - nawet jeśli jesteś ostrożna, nosisz większe podpaski czy też chronisz się podwójnie, krew może wyciec. Takie sytuacje to dodatkowe wydatki na zmianę pościeli, pranie czy też kupowanie nowej bielizny. 
 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Różowa skrzyneczka (@rozowaskrzyneczka)

W jaki sposób możesz dowiedzieć się ile kosztuje cię miesiączkowanie? Możesz to obliczyć przy pomocy Kalkulatora Kosztów Miesiączki m.in. w skali miesiąca, roku, kilku lat lub całego życia. Aby uzyskać wynik, postępuj zgodnie z krokami opisanymi poniżej: 

1. Wybierz, jakiego produktu menstruacyjnego używasz najczęściej: tamponów, podpasek, kubeczka menstruacyjnego, podpasek wielorazowych czy bielizny menstruacyjnej. 

aJeśli produktem są tampony lub podpaski, wprowadź:

 • Długość twojego cyklu menstruacyjnego (średnio między 21 a 35 dni); 
 • Liczbę tamponów/podpasek, których używasz podczas jednego okresu; 
 • Liczbę sztuk w jednym opakowaniu;  
 • Koszt jednego opakowania podpasek/tamponów. 

bJeśli produkt to podpaski wielorazowe, bielizna menstruacyjna lub kubeczek menstruacyjny, wpisz:

 • Okres użytkowania produktu - średnio jest to pięć lat w przypadku podpasek i od 6 miesięcy do dziesięciu lat w przypadku kubeczka; 
 • Cenę produktu. 

Jeśli używasz kubeczka lub tamponów z podpaskami lub wkładkami, zaznacz odpowiednie pole i odpowiedz na pytania dotyczące drugiego artykułu. 

2. Na jaki okres chcesz przeliczyć koszt: 

 • Miesiąc; 
 • Pół roku; 
 • Rok; 
 • Pięć lat; 
 • Dziesięć lat; 
 • Całe życie. 

I to wszystko, po wypełnieniu wszystkich pól otrzymujesz swój wynik - koszt zakupu produktów menstruacyjnych w wybranym okresie. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Hey Girls (@heygirlsuk)

Jak możesz oszczędzić? Rozważ korzystanie z produktów wielokrotnego użytku, takich jak kubeczki menstruacyjne czy podpaski materiałowe. Ich utrzymanie zajmuje trochę czasu, ale kosztują mniej i służą przez wiele lat. 

 • kubeczek menstruacyjny - malutkie urządzenie wykonane z gumy lub silikonu. Umieszczasz go w pochwie, gdzie zbiera krew. Może tam pozostać bez konieczności wymiany nawet do 12 godzin. Jeden kubeczek służy nawet do 10 lat, w zależności materiału, z jakiego jest wykonany. Jakie to wygodne! Przed zakupem, zapoznaj się z różnymi rodzajami kubeczków - różnią się one wielkością, twardością, a nawet końcówką, za którą wyjmujesz kubeczek do czyszczenia 
 • podpaski wielorazowe - wykonane z bawełny organicznej, których trwałość szacuje się na pięć lat. Aby wyprać podpaskę, wrzuć ją do pralki. Większość marek zaleca około dwunastu sztuk, aby móc swobodnie je zmieniać w trakcie krwawienia 
 • aplikatory do tamponów wielokrotnego użytku 
 • wielorazową bielizna miesiączkowa 
 • biodegradowalne podpaski lub tampony 

Daj sobie trochę czasu, wypróbuj powyższe sposoby i znajdź ten, który najbardziej ci odpowiada. 

Materiały prasowe 

Zobacz również: Grupa mężczyzn stworzyła „okresowe rękawiczki”. Ten „innowacyjny” produkt tylko pogłębia tabu wokół miesiączki

Polecane wideo

Odważyły się na totalną metamorfozę fryzury. Ich twarz wygląda teraz zupełnie inaczej
Odważyły się na totalną metamorfozę fryzury. Ich twarz wygląda teraz zupełnie inaczej - zdjęcie 1
Komentarze (18)
Ocena: 4.56 / 5
gość (Ocena: 5) 29.04.2021 19:52
Biodegradowalne tampony i podpaski kosztuja mniej?! Ktos tu na glowe upadl! Kosztuja co najmniej 2 razy wiecej! Co to kurwa za specjalisci?! Wszystko co produkowane jest z naturalnych materialow, zawsze jest drozsze! Bo jest drozsze w produkcji! A biodegradowalne podpaski czy tampony nie sa wielorazowe! Poza tym, to ubostwo menstruacyjne moze dotyczyc wylacznie dziewczynek, ktore moga miec rozna sytuacje w domu, ale nie doroslych kobiet!
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 29.04.2021 12:06
Po co takie głupie teksty? Ilu polek nie stać na 20-30 zł miesięcznie na podpaski, a można wszak taniej. Koszt 2 paczek papierosów!
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 28.04.2021 20:29
U mnie tampony przez pierwsze 2 dni, potem kubeczek. Nie dam rady go stosować cały okres, ale na mniej skąpe dni jest idealny. Nie przesadzajmy z tym ubóstwem, najtańsze podpaski kosztują grosze, nie wierze ze kogokolwiek na nie nie stać.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 28.04.2021 14:01
Ja mam kubek
odpowiedz
Paula (Ocena: 5) 28.04.2021 12:58
Jut bez przesady, a Ike kosztuje ludzi posiadanie zebow, szczoteczka,pasta,nic dentystyczna,wizyty u stomatologa niektorzy nawet aparat nosza.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie