Każdego dnia na całym świecie menstruuje 800 milionów ludzi. Ale nie wszystkich stać na zakup niezbędnych w tym czasie produktów, takich jak podpaski czy tampony. Tylko w Polsce na taki luksus nie może pozwolić sobie aż co piąta kobieta. Prawie 80 proc. osób menstruujących na całym świecie co miesiąc jest postawionych przed wyborem - zakupić środki menstruacyjne czy artykuły pierwszej potrzeby, takie jak jedzenie.
Zobacz również: Ponad 1/4 kobiet jest szykanowana z powodu okresu. Nawet we własnych domach
Osoby dotknięte takim problemem doświadczają ubóstwa menstruacyjnego. Chociaż w ostatnim czasie o tym zjawisku mówi się coraz częściej i głośniej, wciąż jest notorycznie bagatelizowane. Argumentem, który ze strony sceptyków pojawia się najczęściej jest przekonanie, że skoro podpaski i tampony kosztują zaledwie kilka-kilkanaście złotych, na ich zakup powinno stać każdą osobę menstruującą. Rzeczywistość jest jednak o wiele bardziej skomplikowana.
Jaką kwotę wydajemy na produkty menstruacyjne przez całe życie? Powstał sposób, aby to obliczyć. To narzędzie w dobitny sposób pokazuje, jakie dodatkowe koszty statystyczna kobieta ponosi tylko ze względu na swoją fizjologię.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Tym narzędziem jest Kalkulator Kosztów Miesiączki. Stworzyły go Dominika Miszewska, doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Julia Żuławińska, studentka biofizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz aktywistki z Różowej Skrzyneczki, organizacji walczącej z ubóstwem menstruacyjnym i udostępniającej darmowe podpaski i tampony w przestrzeni publicznej.
Zobacz również: „Chcemy zaróżowić całą Polskę”. Różowa skrzyneczka walczy z ubóstwem menstruacyjnym
Kobiety, dziewczynki i osoby menstruujące na całym świecie dotyka ubóstwo menstruacyjne. Także Polek nie stać na produkty niezbędne do normalnego funkcjonowania w trakcie miesiączki. Z tego powodu w wielu miastach w całej Polsce powstają Różowe Skrzyneczki - punkty z bezpłatnymi artykułami higienicznymi. Zainspirowało nas to do stworzenia narzędzia, z którym obliczysz swoje wydatki związane z menstruacją
- wyjaśniały pomysłodawczynie inicjatywy.
W ciągu życia miesiączkująca osoba doświadcza krwawienia między 350 a 450 razy. Przeciętnie miesiączkujemy aż przez ok. 40 lat. W tym czasie zużywamy średnio 7305 tamponów, a za wszystkie produkty menstruacyjne zapłacimy prawie 6 tys. zł. Jednak prawdziwe koszty związane z miesiączkowaniem są jeszcze wyższe. Nierzadko trzeba do nich doliczyć środki przeciwbólowe, a także nową bieliznę czy pościel.
O jakich dodatkowych kosztach ponoszonych przez sporą część miesiączkujących osób zazwyczaj się nie mówi?
Wyświetl ten post na Instagramie.
W jaki sposób możesz dowiedzieć się ile kosztuje cię miesiączkowanie? Możesz to obliczyć przy pomocy Kalkulatora Kosztów Miesiączki m.in. w skali miesiąca, roku, kilku lat lub całego życia. Aby uzyskać wynik, postępuj zgodnie z krokami opisanymi poniżej:
1. Wybierz, jakiego produktu menstruacyjnego używasz najczęściej: tamponów, podpasek, kubeczka menstruacyjnego, podpasek wielorazowych czy bielizny menstruacyjnej.
a) Jeśli produktem są tampony lub podpaski, wprowadź:
b) Jeśli produkt to podpaski wielorazowe, bielizna menstruacyjna lub kubeczek menstruacyjny, wpisz:
Jeśli używasz kubeczka lub tamponów z podpaskami lub wkładkami, zaznacz odpowiednie pole i odpowiedz na pytania dotyczące drugiego artykułu.
2. Na jaki okres chcesz przeliczyć koszt:
I to wszystko, po wypełnieniu wszystkich pól otrzymujesz swój wynik - koszt zakupu produktów menstruacyjnych w wybranym okresie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Jak możesz oszczędzić? Rozważ korzystanie z produktów wielokrotnego użytku, takich jak kubeczki menstruacyjne czy podpaski materiałowe. Ich utrzymanie zajmuje trochę czasu, ale kosztują mniej i służą przez wiele lat.
Daj sobie trochę czasu, wypróbuj powyższe sposoby i znajdź ten, który najbardziej ci odpowiada.
Materiały prasowe
Zobacz również: Grupa mężczyzn stworzyła „okresowe rękawiczki”. Ten „innowacyjny” produkt tylko pogłębia tabu wokół miesiączki