Tampony z liści banana. Są przyjazne środowisku i pomagają walczyć z ubóstwem menstruacyjnym

Ten projekt może pomóc milionom osób, zwłaszcza kobietom w kryzysie bezdomności.
Tampony z liści banana. Są przyjazne środowisku i pomagają walczyć z ubóstwem menstruacyjnym
Fot. iStock
02.05.2021

Walka z ubóstwem menstruacyjnym to nie tylko doraźna pomoc w postaci darmowych podpasek i tamponów. To również uświadamianie innych na temat tego problemu, tym bardziej, że wbrew pozorom nie dotyczy on tylko krajów Trzeciego Świata. Nie bez znaczenia jest też edukowanie kobiet na temat menstruacji – w rejonach, gdzie miesiączka wciąż jest tabu, brak takiej wiedzy może mieć naprawdę poważne konsekwencje. 

Zobacz również: Podpaski z resztek materiału. Polska marka wspiera walkę z ubóstwem menstruacyjnym

Do walki z ubóstwem menstruacyjnym włącza się coraz więcej organizacji. Niektóre rozdają darmowe środki higieny menstruacyjnej, inne stawiają na rozwiązania przyjazne środowisku, takie jak szycie podpasek wielorazowego użytku.  

Pewna brazylijska studentka wpadła na pomysł jak połączyć te dwie kwestie, czyli pomoc potrzebującym kobietom i ochronę naszej planety. Stworzyła biodegradowalne tampony z włókien liści banana. Jej projekt może pomóc milionom osób, zwłaszcza kobietom w kryzysie bezdomności. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez zerowastesustainability guide (@zerowastesustainability)

Tampony z liści banana. Są eko i walczą z ubóstwem menstruacyjnym 

Tampony z liści banana to pomysł Rafaelli de Bona Gonçalves, studentki uczelni Federal University of Paraná. Opracowała to rozwiązanie w roku 2019, gdy uczestniczyła w kursie poświęconym poszukiwaniu rozwiązań istniejących problemów społecznych. Każdy z uczestników miał wybrać jeden z siedemnastu Celów Zrównoważonego Rozwoju wymienionych przez ONZ, a następnie opracować rozwiązanie, które pozwoliłoby osiągnąć ten cel. 

Rafaella skupiła się na problemie ubóstwa, a konkretnie - bezdomności. 

Wtedy dowiedziałam się o problemach kobiet żyjących na ulicy. Ich potrzeby są inne niż potrzeby mężczyzn. Przykładowo zachodzą w ciążę na ulicy, są wykorzystywane seksualnie i menstruują. Był to dla mnie szok, ponieważ jako kobieta, która menstruuje co miesiąc nigdy nie zastanawiałam się nad tym, jak one radzą sobie z okresem 

- mówiła pomysłodawczyni tamponów z liści bananów w rozmowie z portalem intelligentliving.co 

Szacuje się, że w Brazylii na granicy ubóstwa żyje aż 13 mln ludzi, z czego duży odsetek stanowią kobiety. Czym zabezpieczają się na czas okresu? Często korzystają z kawałków materiału albo tektury i plastikowych torebek.  

Pracując nad swoim projektem Rafaella zrozumiała, że rozwiązaniem problemu nie może być bielizna menstruacyjna albo kubeczek. To dlatego, że osoby bezdomne raczej nie mają dostępu do bieżącej, czystej wody ani do łazienki, więc nie byłyby w stanie umyć czy wyprać tych produktów. Dowiedziała się również, że wiele kobiet nie posiada nawet bielizny, wobec czego podpaski również nie wchodziły w grę. 

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki Gonçalves stworzyła tampony biodegradowalne o nazwie “Maria”. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwykła rolka papieru toaletowego. Aby stworzyć tampon należy oderwać fragment materiału (wykonanego z włókien liści banana) i zrolować go. Kobiety mogą samodzielnie dopasować rozmiar takich tamponów do swoich potrzeb. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Rafaella de Bona | Designer (@rafaellab_g)

Wynalazek Rafaelli jest dziś rozpowszechniany w Brazylii przez tamtejszy rząd. Został doceniony także za granicą - otrzymał niemiecką nagrodę "iF Design Talent Award". 

Co sądzicie o takim projekcie? 

Zobacz również: Grupa mężczyzn stworzyła „okresowe rękawiczki”. Ten „innowacyjny” produkt tylko pogłębia tabu wokół miesiączki

Polecane wideo

8 największych przystojniaków na naszym globie. Zgadzasz się z numerem 1?
8 największych przystojniaków na naszym globie. Zgadzasz się z numerem 1? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 02.05.2021 13:30
Nie miałam pojęcia o takich tamponach. Osobiście nie używam tamponów tylko kubeczków menstruacyjnych. Uważam , że są wygodniejsze i wystarczy je umyć, by znowu z nich korzystać. Podczas okresu noszę też w torebce biobidet gruszkę, by w razie potrzeby się podmyć.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie