Lidl włącza się do walki z ubóstwem menstruacyjnym. Rozda darmowe podpaski i tampony Irlandkom

Na zakup produktów menstruacyjnych nie stać prawie połowy dziewcząt w wieku 12-19 lat.
Lidl włącza się do walki z ubóstwem menstruacyjnym. Rozda darmowe podpaski i tampony Irlandkom
Fot. iStock
20.04.2021

Mówienie o problemie ubóstwa menstruacyjnego zaczyna przynosić realne i potrzebne zmiany. Powstaje coraz więcej organizacji i oddolnych inicjatyw pomagającym kobietom, których nie stać na zakup podstawowych środków higieny menstruacyjnej, rośnie też liczba krajów, w których taką pomoc zapewniają rządzący. 

Zobacz również: Grupa mężczyzn stworzyła „okresowe rękawiczki”. Ten „innowacyjny” produkt tylko pogłębia tabu wokół miesiączki

Kolejnym krajem, który poczynił istotne kroki w walce z ubóstwem menstruacyjnym jest Irlandia. Organizacje charytatywne zajmujące się tym problemem nawiązały przełomową współpracę z siecią sklepów Lidl, która zapewni darmowe podpaski i tampony kobietom w potrzebie. 

Ubóstwo menstruacyjne. Lidl w Irlandii rozda darmowe podpaski i tampony 

Darmowe środki higieny menstruacyjnej dla Irlandek to inicjatywa organizacji Homeless Period Ireland, The Simon Communities of Ireland oraz sieci marketów Lidl. Sklepy będą oferować miesięcznie jeden kupon na darmowe opakowanie podpasek lub tamponów. Kupony będą dostępne przez aplikację Lidl Plus, podaje portal her.ie.  

Ale Lidl przewidział pomoc również dla osób, które nie posiadają smarfonów. Co kwartał będzie przeznaczał środki na rzecz organizacji The Simon Communities, która wspiera osoby w kryzysie bezdomności. Dzięki temu wsparciu finansowemu darmowe podpaski i tampony dotrą również do nich. 

Jestem zachwycona, że Lidl nawiązał współpracę z organizacją Homeless Period Ireland w celu podjęcia działania przeciwko ubóstwu menstruacyjnemu w Irlandii. Ta inicjatywa zapewni osobom potrzebującym dostęp do odpowiednich produktów menstruacyjnych. 

W kraju pierwszego świata, takim jak nasz, nikt nie powinien być zmuszonym wybierać między wykarmieniem siebie i swojej rodziny, a zakupem środków menstruacyjnych. Dzięki współpracy z organizacją Homeless Period Ireland, Lidl przywraca godność takim osobom w całym kraju. Mam nadzieję, że w odpowiednim czasie w życie wejdzie długo wyczekiwana legislacja, a ostatecznie Homeless Period Ireland i inne podobne jej inicjatywy nie będą musiały dłużej istnieć 

- mówiła Claire Hunt, założycielka organizacji Homeless Period Ireland. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez HomelessPeriodIreland (@homelessperiodireland)

Z kolei Aoife Clarke, szefowa działu komunikacji irlandzkiego Lidla, przekazała: 

Odkąd dowiedzieliśmy się więcej o narastającym problemie ubóstwa menstruacyjnego w Irlandii czuliśmy, że będąc sprzedawcą dedykowanym rodzinom w najlepszym interesie naszych społeczności jest wspieranie młodych dziewcząt i kobiet, których dotyczy ten problem. 

Jako marka, która od wielu lat wspiera kobiety w sporcie, naszą żeńską siłę roboczą, a teraz kobiety i dziewczęta w całym kraju dotknięte tym problemem, z przyjemnością nawiązaliśmy współpracę z Homeless Period Ireland, aby podjąć się bezprecedensowego zobowiązania dostarczania bezpłatnych produktów menstruacyjnych osobom, które ich potrzebują, podczas gdy rząd pracuje nad odpowiednią legislacją. 

Wiodącą zasadą tej inicjatywy jest nieodłączny szacunek dla godności wszystkich, których dotyczy ten problem i mamy nadzieję, że wywrze ona wpływ na osoby, które w przeciwnym przypadku podczas okresu musiałyby używać nieodpowiednich materiałów albo nie używać ich wcale. 

Irlandia jest kolejnym krajem, w którym o problemie ubóstwa menstruacyjnego mówi się coraz głośniej. Ma to związek m.in. z badaniem organizacji Plan International z 2018 roku. Wynika z niego, że prawie połowa dziewcząt w wieku 12-19 lat w tym kraju nie może sobie pozwolić na zakup podpasek i tamponów. 

Kupony na darmowe środki menstruacyjne od Lidla będą dostępne w Irlandii od 3 maja. 

Zobacz również: „Mała szafka o wielkiej mocy”. Okresowa Koalicja organizuje Punkty Pomocy Okresowej

Polecane wideo

To ona będzie reprezentowała Polskę w konkursie Miss Universe! Poznajcie Natalię Pigułę
To ona będzie reprezentowała Polskę w konkursie Miss Universe! Poznajcie Natalię Pigułę - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 4.22 / 5
Wiola (Ocena: 5) 22.04.2021 13:05
Ciekawe kiedy u nas taką akcję zrobią. W co niektórych częściach to pewnie są braki. Na szczęście mnie to nie dotyczy, nawet w podróżnym zestawie mam zawsze kilka na zapas i biobidet gruszkę. Nigdy nie wiadomo kiedy trzeba będzie skorzystać.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 21.04.2021 00:35
No rzeczywiście, mniej Mc Donaldów, chipsów i bzdur, to będzie ich stać na podpaski czy tampony, które kosztują uwaga....aż funta !
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.04.2021 23:58
A podobno w UK taki raj jest i swietne zycie jak to niektorzy Polacy opowiadaja. Na wszystko stac i w ogole...
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 20.04.2021 23:57
W Irlandii połowa nastolatek nie ma podpasek ??? Co za brednie... Przy tym Davidzie to już widzę, że wszyscy zaczynają wymyślać nie istniejące problemy albo wyolbrzymiać pojedyncze patologie. Niedługo się dowiemy, że w Hiszpanii rozdają pomidory z powodu ‘głodu pomidorowego’ wśród osób w średnim wieku ….
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.04.2021 16:10
Ja tutaj widzę próby rozwiązania problemu w białych rękawiczkach. Mianowicie. Jeśli dziewczyna w wieku 12-17 lat nie ma możliwości posiadania podpaski, bo jej rodziców na to rzekomo nie stać (tak, to jest obowiązek rodziców, a szczególnie matki zapewnić swojej córce podstawowe środki higieny) i z tego powodu ona nie chodzi do szkoły, to przepraszam, ale zamiast maskować problem darmową podpaską, należy bardzo szczegółowo prześwietlić sytuację w domu. Bo nikt mi nie wmówi że w krajach pierwszego świata nastolatka nie ma możliwości posiadania podpasek jest normalne. W takim wypadku problem istnieje w domu rodzinnym i to poważny. Ja rozumiem gdy rodzica nie stać na nowy telefon który jest fanaberią, ale w przypadku gdy nie stać go by dać córce te 20 zł na podpaski to trzeba się tym bardzo dokładnie zająć. To rozdawnictwo to maskowanie problemów. Nawet przy tym nieszczęsnym 500+ gdy nastolatka nie chodzi do szkoły bo nie ma na podpaski to jest coś bardzo bardzo złego.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie