Rząd apeluje do Brazylijek: „Jeśli to możliwe, kobiety powinny przełożyć zajście w ciążę na lepsze czasy”

Jednocześnie przyznano, że dla kobiet po 40-tce może to być spory problem.
Rząd apeluje do Brazylijek: „Jeśli to możliwe, kobiety powinny przełożyć zajście w ciążę na lepsze czasy”
Fot. iStock
21.04.2021

Na początku pandemii koronawirusa i podczas pierwszego lockdownu wielu specjalistów prognozowało, że przymusowe zamknięcie w domach przyczyni się do prawdziwego baby boomu. Dziś jednak wiemy, że tak się nie stało. Nie odnotowano znacznego wzrostu liczby urodzeń w porównaniu z analogicznym okresem z poprzedniego roku, a co gorsza, w związku z pandemią sytuacja ciężarnych kobiet znacznie się pogorszyła. 

Zobacz również: Ciąża w pandemii. Ryzyko urodzenia martwego dziecka wzrosło aż o 28 proc.

Pandemia koronawirusa zmieniła wiele rzeczy w naszym życiu, ale jedno pozostało bez zmian – kobiety dalej zachodzą w ciążę i zostają matkami. Jednak zdaniem brazylijskiego rządu powinny przełożyć plany powiększenia rodziny “na lepsze czasy”. Tamtejsze władze zachęcają młode Brazylijki do wstrzymania się z zachodzeniem w ciążę. 

Brazylia. Rząd zaleca kobietom „odłożenie ciąży na lepsze czasy”

O sprawie informuje m.in. CNN. Jak czytamy, takie zalecenia brazylijskiego rządu mają związek z szalejącą w kraju pandemią oraz faktem, że tamtejszy wariant koronawirusa jest groźny zwłaszcza dla kobiet w ciąży 

Jeśli to możliwe, kobiety powinny przełożyć zajście w ciążę na lepsze czasy, tak aby ich ciąża mogła przebiegać spokojniej. Oczywiście nie możemy powiedzieć tego kobietom w wieku 42, 43 lat, ale dla młodszych kobiety, które mogą to zrobić, najlepiej byłoby trochę poczekać 

- mówił Raphael Camara z brazylijskiego resortu zdrowia. 

Ekspert dodał, że jego ministerstwo pracuje nad badaniami na temat związku między ciążą a różnymi wariantami koronawirusa. 

Nie dysponujemy krajowymi ani międzynarodowymi badaniami, ale opinie ekspertów pokazują, że nowy wariant jest bardziej agresywny wobec kobiet w ciąży. Wcześniej ciężki przebieg był powiązany z końcówką ciąży, ale teraz obserwuje się poważniejsze zmiany w drugim, a nawet w pierwszym trymestrze. 

Brazylia to drugi kraj na świecie jeśli chodzi o największą liczbę zgonów w wyniku koronawirusa, wynika z danych John Hopkins University. Do tej pory w tym kraju z powodu COVID-19 zmarło prawie 369 tys. osób, zanotowano 13,8 mln zakażeń. Brazylię wyprzedzają tylko Stany Zjednoczone. Jak donosi CNN, w ostatnich dniach ten kraj zmaga się z nową falą zarażeń, prawdopodobnie w wyniku nowych, jeszcze bardziej zaraźliwych wariantów koronawirusa oraz nieprzestrzegania restrykcji przez obywateli. 

Zobacz również: Niespodziewany efekt pandemii. Kobiety masowo zamrażają swoje jajeczka

Polecane wideo

Zakochuje się w lalkach, poślubia je, a potem… zdradza. Szokująca historia Jurija Tołoczko
Zakochuje się w lalkach, poślubia je, a potem… zdradza. Szokująca historia Jurija Tołoczko - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie