Objawy zbliżającego się poronienia: jak je rozpoznać i czym są spowodowane?

Niektóre z nich są bardzo nieoczywiste.
Objawy zbliżającego się poronienia: jak je rozpoznać i czym są spowodowane?
fot. materiały prasowe
20.04.2021

Objawy poronienia są zależne od konkretnych przyczyn. Niektóre są bardziej charakterystyczne i nie pozostawiają wątpliwości, że doszło do przedwczesnego zakończenia ciąży, inne są znacznie bardziej delikatne i ledwo dostrzegalne. Warto więc wiedzieć, na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę i czym mogą być one spowodowane.

Najczęstsze objawy poronienia

Nie każda kobieta zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda poronienie. Przejawy przedwczesnego zakończenia ciąży mogą być bardzo różne. Do głównych objawów zbliżającego się poronienia należą:

  • Krwawienie oraz plamienie z dróg rodnych –Jeżeli krew zawiera dodatkowo fragmenty tkanek i skrzepy, rokowania nie są najlepsze.
  • Skurcze brzucha – jeżeli są łagodne i szybko mijają, nie powinno to wzbudzać niepokoju. Natomiast bardziej bolesne i duże skurcze, które utrzymują się długo, to zwykle sygnał, który wskazuje na to, że poronienie jest w toku.
  • Wydzieliny z pochwy – wiele kobiet podczas poronienia nie spotkało się w krwotokiem, ale z biało-różowym śluzem.
  • Silne bóle podbrzusza.
  • Gorączka – jeżeli nie towarzyszą jej żadne objawy chorobowe i przekracza ona 38 stopni Celsjusza, może wiązać się z poronieniem. Dodatkowymi niepokojącymi objawami, które mogą jej towarzyszyć, jest sztywność karku oraz dreszcze.
  • Odejście wód – płyn owodniowy to naturalne środowisko rozwoju płodu, które pełni szereg ważnych funkcji. Brak płynów to bardzo niepokojący objaw.

Wszystkie powyższe objawy powinny zaniepokoić kobietę w ciąży. Ich pojawienie się powinno się wiązać z niezwłoczną konsultacją z lekarzem.

Rodzaje poronienia

Poronienie to zakończenie ciąży przed 22 tygodniem jej trwania. Można je podzielić na poronienie zagrażające, poronienie w toku oraz poronienie późne i chybione. Warto zaznaczyć, że w dużej mierze od rodzaju poronienia zależy to, jakie objawy będą mu towarzyszyły.

Im ciążą trwa dłużej, tym objawy poronienia będą mocniejsze. Poronienie zagrażające wcale nie musi prowadzić do utraty dziecka. Dlatego bardzo ważne jest nielekceważenie żadnych objawów i jak najszybszy kontakt z lekarzem.

Poronienie w toku jest niestety nieodwracalne, natomiast poronienie późne to proces, który dotyczy poronienia po 13 tygodniu ciąży. W poronieniu chybionym nie dochodzi do wydalenia płodu, dlatego konieczne jest jego mechaniczne usunięcie, czyli wykonanie tzw. łyżeczkowania, które trwa około pół godziny i odbywa się w znieczuleniu.

Przyczyny poronienia

Mówiąc o poronieniu, warto także zwrócić uwagę na jego przyczyny. Do najczęstszych należy m.in. nieprawidłowości, które mają związek z budową macicy. Są to wszelkie zmiany patologiczne, które dotyczą narządów rodnych kobiety, np. mięśniaki czy niewydolność szyjki macicy.

Kolejną przyczyną, na którą należy zwrócić uwagę, są zaburzenia hormonalne takie jak np. cukrzyca czy zespół policystycznych jajników. Duże znaczenie mogą mieć także czynniki immunologiczne. Układ odpornościowy może wytwarzać przeciwciała, które atakują organizm ciężarnej.

W niektórych przypadkach może dość do poronienia w wyniku zakażenia bakteryjnego lub wirusowego, a także z powodu wad genetycznych zarodka. Ryzyko zwiększa także wiek kobiety.

Gdzie znaleźć więcej informacji?

Więcej przydatnych informacji na temat ciąży można znaleźć na stronie: dzidziusiowo.pl Jest to prawdziwa kopalnia wiedzy dla przyszłych mam. Portal publikuje sprawdzone i rzetelne treści dotyczące ciąży, porodu i opieki nad niemowlakiem, dlatego warto z niego skorzystać.

 

Materiał partnera

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 20.04.2021 21:52
"Skurcze brzucha – jeżeli są łagodne i szybko mijają, nie powinno to wzbudzać niepokoju." - nie mogę się z tym zgodzić. U mnie już na dosyć zaawansowanym etapie ciąży(ok.30 tygodnia ciąży) pojawiły się zupełnie bezbolesne skurcze, a należę do osób o bardzo niskim progu bólu, i zlekceważyłam to, bo niby skurcze przepowiadające itp.itd., jak poszłam na kontrolę do ginekologa to już w trakcie wywiadu, jeszcze przed badaniem lekarz zrobił duże oczy i powiedział, że to nie jest normalne i że takie skurcze przepowiadające pojawiają się znacznie później. W badaniu wszystko wyszło ok, no może poza delikatnie skróconą szyjką macicy, ale odrazu dostałam skierowanie do szpitala w trybie pilnym. Na miejscu próbowali mi zatrzymać poród, chociaż naprawdę nic mnie nie bolało, ale nie wyszło, skurcze były coraz częstsze, ale ciągle bezbolesne i kompletnie nieregularne, tak naprawdę czułam tylko, że mam twardy brzuch co jakiś czas i nic poza tym, a w międzyczasie zrobiło mi się rozwarcie na kilka cm i ostatecznie skończyło się cesarką wynikającą z zagrożenia życia dziecka. Dodam też, że to nie jest tak, że ja po prostu jestem jakaś porąbana i nie czuje bólu porodu, bo to była druga ciąża i już miałam jakieś doświadczenia z pierwszego porodu, gdzie gryzłam materac z bólu. 😂 tak więc każde skurcze są złe, no chyba że jest się już w drugiej połowie 3 trymestru...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie