Ciekawostki związane z okresem, które nigdy nie przyszłyby Ci do głowy

Przedostatnia szczególnie Cię zaskoczy!
Ciekawostki związane z okresem, które nigdy nie przyszłyby Ci do głowy
fot. iStock (Natalia Lavrenkova)
29.08.2022
Wiktoria Sobocińska

Choć to słowo często kojarzy się głównie z uciążliwym bólem brzucha, to jednak jest to objaw naszej hormonalnej równowagi. Doświadczyłaś tego już tak wiele razy, że masz wrażenie, że okres już niczym Cię nie zaskoczy? Z pewnością nie słyszałaś poniższych ciekawostek. 

Zobacz również: Piękna modelka pozuje w podpasce maxi - bo okres to normalna sprawa. Kolejna kampania przełamuje tabu

Każda kobieta uznaje za naturalne, że co około 28 dni w jej życiu pojawia się miesiączka. Poza widocznymi objawami to cały biologiczny i hormonalny proces, od którego zależą nasze zdrowie i stan emocjonalny.

To comiesięczne wydarzenie jest dla Ciebie pewnie już na tyle rutynowe, że nie zastanawiasz się zbyt często nad jego historią. Tymczasem istnieje mnóstwo zabawnych mitów, które można podważyć, albo nieprawdopodobnych faktów, o których możesz opowiedzieć swojej przyjaciółce. Wiedziałaś o nich?

Ciekawe fakty na temat okresu

Synchronizacja okresów to mit

Mówi się, że gdy dwie kobiety są ze sobą blisko związane lub spędzają razem dużo czasu to ich okresy dostosowują się do siebie i pojawiają dokładnie w tych samych dniach. Pewnie nie raz doświadczyłaś takiej zaskakującej okoliczności z kimś, kogo znasz.

Naukowcy odkryli, że takie zjawisko jak synchronizacja miesiączki z przyjaciółką lub współlokatorką jest raczej niemożliwe i to jedynie przypadek. Niektórzy są jednak zdania, że gdy długo ze sobą przebywamy i prowadzimy zbliżony tryb życia, to zaczynamy upodabniać się do siebie. Istnieje też teoria, że dwa organizmy wolą wówczas "cierpieć" wspólnie. 

Cykle menstruacyjne różnią się długością, więc co jakiś czas będą się pokrywać. I nie jest to uzależnione od łączącej was więzi!

- pisze magazyn Elle.

Wachlarz synonimów słowa okres

Możliwe, że jeszcze pamiętasz zabawne określenie "ciocia z Ameryki". W sumie na świecie jest aż 5000 różnych określeń miesiączki. Dla niektórych to nadal hasło tabu, które wolą zastąpić jakimś zabawnym słowem. Indianie nazywają miesiączkę Czasem Księżyca, a Niemcy "Truskawkowym tygodniem". Często można też usłyszeć nawiązania do Morza Czerwonego. 

Zmiana barwy głosu w trakcie menstruacji

W okresie krwawienia możesz doświadczyć zmian w brzmieniu Twojego głosu. Może stać się niższy, a nawet istnieje szansa na pojawienie się chrypki. To wszystko zasługa hormonów rozrodczych oraz innego ukrwienia strun głosowych

Film Disneya na temat okresu 

Każda z nas zna jakąś bajkową historię Disneya np. klasycznego Kopciuszka albo Piotrusia Pana. Nie wszyscy wiedzą jednak, że jeszcze w latach 40. słynne studio zrealizowało... film o okresie. 

Chcąc zreperować budżet po czasie wojny, Disney zaangażował się m.in w różne produkcje reklamowe. Jedną z nich była animacja o długości 10 minut zatytułowana Historia menstruacji. W nagraniu przedstawiono cykl menstruacyjny, wyjaśniając, że nie ma w nim nic niepokojącego. 

Ile razy miesiączkujemy w ciągu życia?

Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek, ile miesiączek przeżywamy w ciągu całego naszego życia? Okazuje się, że przeciętna kobieta doświadcza ich ponad 400 razy pomiędzy pierwszym cyklem a menopauzą.

Obliczono, że współcześnie statystyczna kobieta ma w ciągu życia około 450 miesiączek, podczas gdy nasze babki czy prababki miały ich zaledwie około stu. To dlatego, że później dojrzewały, więcej razy były w ciąży i długo karmiły piersią

- wytłumaczyła Dr Małgorzata Bińkowska w rozmowie z portalem Uroda Życia.

Zobacz również: „Wombstories”. Jeszcze żadna reklama w tak szczery i odważny sposób nie pokazała, co to znaczy być kobietą

Źródło: Ofeminin

Polecane wideo

Rozsmarowuje krew z okresu na twarzy. Przekonuje, że menstruacja jest "piękna i potężna"
Rozsmarowuje krew z okresu na twarzy. Przekonuje, że menstruacja jest "piękna i potężna" - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
India (Ocena: 5) 18.10.2022 22:42
najważniejsze u kobiety to to by kontrolowała swój cykl, może pomóc monitor płodności Afrodyta Smart
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.10.2022 22:31
podczas okresu nie ma nic lepszego od kubeczka menstruacyjnego, osobiście polecam Beppy Cup
odpowiedz
ostra (Ocena: 5) 15.09.2022 19:37
rzeczywiście jest też wiele mitów na temat miesiączki ale moim zdaniem w przypadku kiedy jest uciążliwa warto się gnąc po drovelis czyli hormonalną antykoncepcję, po co się męczyć i tracić dni na ból i leżenie w łóżku
odpowiedz

Polecane dla Ciebie