Ojcowie pokryją połowę kosztów ciąży. Nowe prawo ma pomóc kobietom i zwiększyć odpowiedzialność mężczyzn

Zdaniem polityków może też spowodować spadek liczby aborcji.
Ojcowie pokryją połowę kosztów ciąży. Nowe prawo ma pomóc kobietom i zwiększyć odpowiedzialność mężczyzn
Fot. iStock
14.04.2021

Alimenty na dziecko zazwyczaj są przyznawane w przypadku rozwodu. Ich wypłacanie spada na rodzica, który nie otrzymał pełnych praw do opieki nad dzieckiem. Zwykle dotyczy to ojców, ale wielu z nich latami nie wywiązuje się z tego obowiązku. 

Zobacz również: Alimentów w Polsce nie płaci ponad ćwierć miliona osób. Zalegają olbrzymie pieniądze

W Polsce alimentów nie płaci ponad 280 tys. osób. W sumie ich zaległości sięgają już prawie 11,4 mld zł, a średni dług alimentacyjny na osobę to 40 686 zł. Tak wynika z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor 

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych powstał pomysł, który jest określany jako alimenty prenatalne. Ojcowie mają pokryć połowę kosztów związanych z ciążą i porodem.  

Utah. Ojcowie pokryją połowę kosztów ciąży  

Takie prawo weszło w życie w amerykańskim stanie Utah. Zgodnie z nim biologiczni ojcowie będą zobowiązani do pokrycia połowy kosztów ciąży. Jak informuje portal nbcnews.com, takie rozwiązanie ma odciążyć kobiety finansowo oraz zwiększyć odpowiedzialność mężczyzn. 

Amerykańskie media podają, że ustawa przegłosowana w stanie Utah dotyczy składek na ubezpieczenie zdrowotne ciężarnych kobiet oraz kosztów leczenia związanych z ciążą. Jeśli kwestia ojcostwa jest niejasna, mężczyzna nie będzie obciążany kosztami aż do momentu jego ustalenia. Biologiczny ojciec dziecka nie będzie też musiał pokryć kosztów aborcji przeprowadzonej bez jego zgody. Wyjątkiem jest sytuacja gdy przerwanie ciąży jest wskazane z uwagi na ryzyko śmierci matki, albo gdy ciąża jest wynikiem gwałtu. 

Jeden z przedstawicieli Partii Republikańskiej, Brady Brammer, wyraził nadzieję, że nowe prawo przyczyni się do zmniejszenia liczby wykonywanych aborcji. Legislację chwalą również aktywiści pro-life, którzy podkreślali, że będzie ona chronić życie dzieci nienarodzonych poprzez zapewnienie opieki kobietom na czas ciąży. Merrilee Boyack, przewodnicząca koalicji Abortion-Free Utah ma nadzieję, że zmiana w prawie przyczyni się do spadku liczby zabiegów przerywania ciąży dzięki zmniejszeniu presji ekonomicznej odczuwanej przez młode matki. 

Wszystko, co możemy zrobić, aby wesprzeć kobiety w takich okolicznościach, pomoże im urodzić dzieci, czuć się dobrze z tym wyborem i czuć wsparcie w trakcie ciąży 

- mówiła Boyack w rozmowie z nbcnews.com. 

Z kolei środowiska demokratyczne oraz organizacje kobiece wyraziły wątpliwość, czy ta legislacja rzeczywiście pomoże przyszłym matkomKatrina Barker, rzeczniczka organizacji Planned Parenthood powiedziała, że popiera pomoc finansową dla kobiet, ale jej zdaniem można zapewnić ją na inne, lepsze sposoby. Miała na myśli m.in. zagwarantowanie kobietom rozszerzenia państwowego programu pomocy socjalnej Medicaid, który jest przeznaczony dla rodzin nieposiadających wystarczających środków, by zapłacić za opiekę zdrowotną, a także dostęp do antykoncepcji i płatny urlop macierzyński. 

Zdaniem Barker nowe prawo nie spowoduje spadku liczby aborcji, ponieważ koszty ciąży są dość małe w porównaniu z kosztami związanymi z wychowywaniem dziecka. 

Jak podaje nbcnews.com, według raportu z 2015 roku średni koszt wychowania dziecka, wyłączając koszty studiów, wynosi w Stanach Zjednoczonych ponad 233 tys. dolarów, czyli ponad 900 tys. zł. 

Zobacz również: Zaostrzenie prawa aborcyjnego w Polsce. Efekt? Jeszcze więcej zabiegów przerywania ciąży

Polecane wideo

12 lat temu urodziła ośmioraczki. Jak dziś wyglądają dzieci „oktomamy”?
12 lat temu urodziła ośmioraczki. Jak dziś wyglądają dzieci „oktomamy”? - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 4.73 / 5
Mmama (Ocena: 2) 18.04.2021 00:23
Nie połowa tylko mała część, pieniądze otrzyma lekarz, aptekarz i państwo. A kobieta która potrzebuje jeść i odpoczywać a nie pracować żadnych pieniędzy nie zobaczy,to żadna pomoc, jak pieniądze nie trafią do matki, to w jej ciele rozwija się dziecko, nie w brzuchu lekarza, aptekarza lub urzędnika czy polityka
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.04.2021 07:25
OK, niech jeszcze ojciec weźmie na siebie połowę rozstępów i będzie super.
odpowiedz
Monika (Ocena: 5) 14.04.2021 20:45
Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Wymagam oczywiście dyskrecji. Kontakt jak i moje zdjęcia możecie zobaczyć na : http://panieonline.pl/monika
zobacz odpowiedzi (2)
Bezdzietna z wyboru (Ocena: 5) 14.04.2021 14:30
Dobry pomysł, tylko żeby był dobrze egzekwowany. Może chłoptasie przestaną się puszczać na prawo i lewo. 😎
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.04.2021 14:15
To jest tylko takie gadanie polityków. Jak sprowadzili kobiete do roli inkubatora, która musi rodzić nawet taki płód który od razu po porodzie umrze to nie liczyła bym na zbyt wiele. Znając życie za jakiś czas znowu dowalą kobietom np. karą śmierci za urodzenie martwego dziecka.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie