„Mała szafka o wielkiej mocy”. Okresowa Koalicja organizuje Punkty Pomocy Okresowej

„Będziemy pilnowali tego, aby nigdy nie była pusta”.
„Mała szafka o wielkiej mocy”. Okresowa Koalicja organizuje Punkty Pomocy Okresowej
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/akcjamenstruacja)
24.03.2021

8 marca 2021 roku powstała Okresowa Koalicja, czyli organizacja działająca na rzecz zapobiegania ubóstwu menstruacyjnemu oraz walki z tabuizacją miesiączki. W jej skład weszło kilkanaście różnych projektów, aktywistek i aktywistów. 

Zobacz również: „Krew nas zalewa”. Powstała pierwsza w Polsce Okresowa Koalicja. Oto jej manifest

Teraz Okresowa Koalicja rusza z akcją Punkty Pomocy Okresowej. Jej celem jest udostępnianie darmowych podpasek i tamponów w przeznaczonych do tego miejscach we wszystkich 380 powiatach w Polsce. 

Okresowa Koalicja organizuje Punkty Pomocy Okresowej 

Punkt Pomocy Okresowej to mała szafka o wielkiej mocy, z której każda osoba może wziąć produkty menstruacyjne anonimowo i całkowicie za darmoCelem Okresowej Koalicji jest umieszczenie Punktów Pomocy Okresowej w każdym powiecie.  

Planujemy postawić szafki w różnych miejscach - łatwo dostępnych dla każdego. Między innymi w siedzibach organizacji pomocowych, zaangażowanych społecznie przestrzeniach i podzielniach 

- informują przedstawicielki organizacji. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Okresowa Koalicja (@okresowakoalicja)

Punkt Pomocy Okresowej to także miejsce, gdzie każda osoba dobrej woli może zostawić paczkę środków higienicznych i tym samym przyczynić się do walki z ubóstwem menstruacyjnym. Organizacja dąży do tegoaby Punkty Pomocy Okresowej stały się symbolem wzajemnej solidarności i rozpoczęły dyskusję na temat pomocy kobietom na tej płaszczyźnie.  

Będziemy pilnowali tego, aby nigdy nie była ona pusta. Każdą szafką opiekuje się wolontariuszka lub wolontariusz, którzy raz w tygodniu w razie potrzeby będą dokładali środki menstruacyjne w punktach. Chcemy dotrzeć także do miejsc wykluczonych, często pomijanych, gdzie osobom potrzebującym trudniej uzyskać pomoc 

- mówią aktywistki. 

Dzięki członkiniom Okresowej Koalicji, ich kontaktom i doświadczeniom organizacja chce postawić Punkty w jak największej liczbie takich miejsc. Chociaż zbiórka prowadzona jest przez Fundację Akcja Menstruacja to najważniejsza kwestia, stawianie Punktów i docieranie do miejsc, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna, będzie wspólną pracą wszystkich członkiń.  

Głęboko wierzymy, że dzięki połączeniu sił uda nam się realnie pomóc osobom dotkniętym ubóstwem menstruacyjnym. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Punkt Pomocy Okresowej (@punktpomocyokresowej)

Już utworzone i działające Punkty Pomocy Okresowej można znaleźć na specjalnie przygotowanej mapie. Jednocześnie organizacja prowadzi też zrzutkę, która pomoże w tworzeniu Punktów Pomocy Okresowej w nowych powiatach. 

Działaczki Okresowej Koalicji zachęcają także do informowania o kolejnych miejscach, w których mogłyby pojawić się nowe szafki ze środkami higieny menstruacyjnej. 

Punkt Pomocy Okresowej pomógł już niejednej osobie w potrzebie. Wielokrotnie otrzymywałyśmy od potrzebujących wiadomości pełne wdzięczności za okazaną pomoc. Historie osób w trudnej sytuacji ekonomicznej, które straciły pracę przez pandemię, matek, które samotnie wychowują kilka nastolatek, czy dziewczyny, którą akurat na mieście zaskoczył okres to tylko kilka historii, jakie do nas dotarły. Wiemy, że takich osób w naszym kraju jest więcej, a my nie możemy zostawić ich bez pomocy 

- mówi Kaja Potocka, koordynatorka programu Punkt Pomocy Okresowej z Fundacji Akcja Menstruacja. 

Według raportu Kulczyk Foundation 4 proc. Polek nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. To oznacza, że blisko 500 tys. osób każdego miesiąca staje przed wyborem: posiłek czy podpaska. Co więcej, tylko 1 proc. tych osób udało się do jakiejś instytucji w poszukiwaniu pomocy. 

Materiały prasowe  

Zobacz również: „Chcemy zaróżowić całą Polskę”. Różowa skrzyneczka walczy z ubóstwem menstruacyjnym

Polecane wideo

„Zaczęłam siwieć w wieku 12 lat…” - zdjęcia kobiet, które nie farbują włosów i wyglądają genialnie!
„Zaczęłam siwieć w wieku 12 lat…” - zdjęcia kobiet, które nie farbują włosów i wyglądają genialnie! - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
daga (Ocena: 5) 26.03.2021 12:20
Popieram takie akcje. To bardzo dobry pomysł. Sama nie raz byłam w takiej sytuacji. W końcu się nauczyłam, że w torebce zawsze muszę mieć biobidet gruszkę i jakiś mini zestaw awaryjny.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie