Francja dołącza do walki z ubóstwem menstruacyjnym. Darmowe podpaski i tampony na uczelniach

Szkocja, Nowa Zelandia, Francja. Coraz więcej państw dostrzega problem, którego doświadczają miliony kobiet.
Francja dołącza do walki z ubóstwem menstruacyjnym. Darmowe podpaski i tampony na uczelniach
Fot. Unsplash
26.02.2021

Coraz więcej krajów zaczyna dostrzegać problem, jakim jest ubóstwo menstruacyjne. Przypomnijmy, że na całym świecie to zjawisko dotyka aż 500 mln kobiet. Brak dostępu do podpasek i tamponów oznacza dla nich wykluczenie z życia społecznego, a także z edukacji. Przykładów nie trzeba daleko szukać - w Polsce aż 1 na 6 uczennic opuściła zajęcia szkolne, ponieważ nie mogła pozwolić sobie na zakup artykułów higieny menstruacyjnej. 

Zobacz również: Nowa Zelandia też walczy z ubóstwem menstruacyjnym. Zapewni darmowe podpaski i tampony

Walkę z ubóstwem menstruacyjnym na różne sposoby podejmuje coraz więcej światowych rządów. Przoduje Szkocja, gdzie podpaski i tampony są darmowe we wszystkich instytucjach publicznych tego kraju, a wszystko zaczęło się od nieodpłatnego udostępniania tych środków w szkołach i na uczelniach. 

Teraz podobnie będzie we Francji. Tamtejszy rząd właśnie ogłosił, że podpaski i tampony będą całkowicie darmowe dla studentek. 

Francja wprowadza darmowe podpaski i tampony na uczelniach 

Tę decyzję ogłosiła francuska minister szkolnictwa wyższego, Frederique Vidal. Jak zapowiedziała, w ciągu następnych paru tygodni w akademikach i w uniwersyteckich punktach opieki zdrowotnej zostaną zainstalowane automaty z tamponami, podpaskami i innymi produktami menstruacyjnymi. Będą one dostępne całkowicie za darmo.  

Vidal dodała, że francuski rząd planuje uczynić ochronę okresową “kompletnie bezpłatną” dla wszystkich osób począwszy od nowego roku akademickiego, który rozpocznie się we wrześniu.  

Prezydent Francji Emmanuel Macron już w grudniu 2020 roku zapowiadał, że jego kraj podejmie walkę z ubóstwem menstruacyjnym. Polityk odniósł się do problemu, jaki dotyczy bezdomnych kobiet. Powiedział wówczas, że “doświadczanie okresu na ulicy i brak możliwości kupienia środków, które zapewniają ochronę i godność dodatkowo zwiększa upokorzenie”, jakiego doznają kobiety żyjące na francuskich ulicach. 

Ubóstwo menstruacyjne we Francji. Najpierw była akcja #cavasaigner

Przypomnijmy, że ta decyzja rządu znad Sekwany została podjęta po ponad 1,5 roku działań młodych aktywistek. W lipcu 2019 roku kolektyw o nazwie Ça va saigner (w wolnym tłumaczeniu “Poleje się krew”) wzywał Francuzki do walki ze zbyt wysokimi cenami produktów menstruacyjnych. Jednocześnie działaczki normalizowały miesiączkę w przestrzeni publicznej i zamieszczały w mediach społecznościowych zdjęcia zakrwawionej bielizny.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez #çavasaigner (@ca_va_saigner)

Członkinie kolektywu wysłały też petycję do francuskiego rządu, w której domagały się przyspieszenia zorganizowania publicznej debaty na temat dostępności podstawowych produktów menstruacyjnych. Ich ostatecznym celem jest, aby podpaski i tampony były we Francji darmowe. 

Wygląda na to, że Francja znalazła się na dobrej drodze, aby rzeczywiście tak się stało. 

Zobacz również: Nastolatki pokazują na Instagramie swoją poplamioną bieliznę. Mają ważny powód

Polecane wideo

Nie goli ani wąsika, ani zrośniętych brwi. To jej sposób na znalezienie wartościowego partnera
Nie goli ani wąsika, ani zrośniętych brwi. To jej sposób na znalezienie wartościowego partnera - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 4.5 / 5
gość (Ocena: 5) 01.03.2021 11:40
Serio w krajach bardziej rozwiniętych niż Polska jest ten problem, gdzie podpaski i tampony kosztują grosze ?!! W Anglii jest to kwestia funta, dwóch... We Francji też pewnie kosztują coś koło 1 -2 euro. Czy to jest majątek ? Ludzie nie rozśmieszajcie mnie.
odpowiedz
Elwira (Ocena: 5) 01.03.2021 10:49
Młodzi próbują coś z tym zrobić a to nic złego. Higiena jest bardzo ważna, sama dodatkowo oprócz zwykłych czynności w toalecie używam dodatkowo biobidetu gruszki.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.02.2021 23:17
Skończcie z tą lewacką nowomową. Co to za potworek językowy to ubóstwo menstruacyjne? Co za dekiel to wymyślił?
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 26.02.2021 20:49
Niech jeszcze wyżej ceny podniosą to wogole będzie 😂
odpowiedz

Polecane dla Ciebie